PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Pomohou Velikonoce s Jesusem šestnáctileté Veronice?

Pomohou Velikonoce s Jesusem šestnáctileté Veronice?

Pátek, 29.03.2013 / článek

 

Už podeváté se v období Velikonoc koná benefiční akce Velikonoce s Jesusem. Její součástí je veřejná sbírka, která má za cíl pomoci člověku s handicapem. Letos by tak měla pomoci Veronice Hroncové. Sbírka už začala a večer plný muziky se přiblížil. Koná se v neděli 31. března od 18.30 hodin v táborském klubu Milenium.

Za shromážděné peníze by jí rodina pořídila elektrický vozík, jež by jí umožnil svobodnější pohyb a samostatné ovládání. „Koupili jsme tehdy klasický vozík, který je dělaný přesně na míru. Jenže dnes už je nedostačující, špatně ji například drží záda a pojišťovna nový hradit nechce, protože je na něj nárok jednou za pět let. To je u dítěte dlouhá doba,“ popisuje stav maminka Danuše Hroncová.

Šestnáctiletou Veroniku, která bydlí u Opařan a bratr ji denně vozí do centra volnočasových a terapeutických aktivit Kaňka, postihla dětská mozková obrna způsobená předčasným narozením. I přes včasnou rehabilitaci Vojtovou metodou má velmi omezenou hybnost a je tak odkázána na pomoc druhých. Nový, elektrický vozík není levnou záležitostí, rodinu vyjde na zhruba sto tisíc korun.
„Velice by to ulehčilo i nám. Dcera má už padesát kilogramů a tahat ji je velice fyzicky náročné. Když se pak stane například to, že manžel nyní dva měsíce marodil se zády, jsme prakticky v koncích,“ dodala maminka.

Sama se jen nají

V nedávném vysvědčení je Veronika ve zkratce hodnocená jako komunikativní, přátelská a velmi empatická dívka. Úkoly plní svědomitě, je pilná a o práci si sama dokáže požádat. Ráda dokonce pomáhá ostatním kamarádům ve třídě. Ráda se učí nové básničky a jejím oblíbeným předmětem je hudební výchova. Ráda zpívá s kytarou a zná velké množství písniček. Zálibou je také malování vodovými i temperovými barvami a vždy se velmi těší na kroužek keramiky v Kaňce.

„Co vlastně ale zvládá sama? S trochou ironií říkám, že akorát jídlo. Má trochu upravenou lžíci a dokáže polévku i nakrájené hlavní jídlo zbaštit vlastně bez pomoci. Sama se však už třeba neobleče. Ale opravdu ráda maluje, jsou to takové čáry, máry. V létě jí dáme pod přístřešek barvy a různé odřezky ze dřeva a ona je pomalovává až se z ní kouří. Problémy ji způsobuje absence jemné motoriky, kterou by mohla uplatnit třeba v knihách se samolepkami. Ač je má ráda, lepení ani odlepování nezvládne,“ popisuje Danuše Hroncová. Veronika si také oblíbila se různé společenské hry jako Jenga věž, Carcassone, které s ní hrají její sestřenice.
Přímo miluje všechny rodinné a společenské události jako oslava narozenin, zabijačka, neckyáda, hasičská soutěž. V televizi má oblíbené pořady Taxík, Smíme dál, Malá farma, Kluci v akci, Šikulové, přírodovědné dokumenty,“ dodala maminka.

Sbírka v plném proudu

Místostarostka Olga Bastlová už zapečetila pokladničky, lidé tak mohou na pomoc Veronice přispívat.
Pokladničky jsou umístěny: v Táboře – infocentrum,  kavárna Mocca, Centrum kopírování a služeb OD Dvořák, městská knihovna, centrum Hrošíku. V Sezimově Ústí – Kavárna a Cukrárna, Vinotéka Dagmar Kolářová, v Plané nad Lužnicí –  knihovna a  budova MěÚ a dokonce i v Praze.
Přispívat lze pomocí dárcovských sms DMS VERONIKA (číslo 87 777) nebo na sbírkový účet, informace najdete na stránkách www.fest204.cz.
Sbírka pak potrvá do konce dubna.


Jedním z vrcholů bude závěrečný benefiční akce s hudbou o Velikonoční neděli, 31. března, v táborském Mileniu. V průběhu večera se na pódiu představí Tábor Superstar Band s taneční skupinou Coda, dechovou sekcí Blue Bandu a známými hosty. Dále pak vystoupí kapely Werner von Braun, Schimmerle Klezmer Trio, Jára Bárta a Petra Kratochvílová či Kateřina Turková.
Zakoupením vstupenky v hodnotě 90 a 120 korun mohou lidé opět podpořit sbírku, přispívat bude možné také na místě.

Loňská velikonoční sbírka přinesla handicapované Nele 60 374 Kč. Část peněz byla použita na pořízení speciálního chodítka, které Nele pomáhá při chůzi. Za zbylé peníze rodiče koupí vozík, který potřebuje. Ten je v současné době objednán.

O postižení:
Dětská mozková obrna způsobuje těžké zkrácení šlach a ztrátu funkčnosti končetin. Postižený sám nesedí, neleze, nestojí, nechodí. Provází ji silné prohnutí bederní páteře, mentální retardace a je vážně porušená jemná motorika.. Jedná se o dívku s těžkým tělesným postižením, s centrální zrakovou vadou, s těžkou vadou řeči.


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Minipárty s Karlem Šípem

Divadlo / jiný / talk-show
Dům kultury Milevsko
20.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo Já to jsem - Malý princ

Divadlo
Garage Tábor
20.02.2020 od 19:00 hod.

 

Mezinárodní pivní festival

Festival
Výstaviště ČB
20.02.2020 - 22.02.2020 od 16:00 hod.
vícedenní akce