PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Pěvecké sbory spojily síly s orchestrem. Vzniklo unikátní dílo

Pěvecké sbory spojily síly s orchestrem. Vzniklo unikátní dílo

Sobota, 20.12.2014 / článek

 

Unikátní projekt se podařilo dát dohromady v Táboře. Komorní orchestr Bolech spolu s místními pěveckými sbory nacvičil takzvanou Lužanskou mši od Antonína Dvořáka. Tu prezentovali v průběhu léta a naposledy pak na městských slavnostech Táborská setkání. Jedinečný projekt můžete nyní vidět znovu. Komorní orchestr Bolech se smíšenými sbory zahraje v neděli 21. prosince od 19 hodin v táborském Divadle Oskara Nedbala. Jako sólisté se v programu Česká mše vánoční představí operní pěvkyně Karolína Bubleová Berková, Olga Vít Krumpholzová, Ondřej Socha, Lukáš Hynek-Krämer, Blanka Novotná, Helena Hýnová a David Matějček.

„Lužanská mše byl zatím asi nejhodnotnější počin posledních let tady v Táboře - co se týče nastudování nějaké klasické literatury. Pro mnoho zdejších sboristů může být toto nastudování označeno jako vrchol dosavadní pěvecké "kariéry". Mimořádné bylo i to, že se dalo dohromady 100 muzikantů. V análech orchestru Bolech, který diriguju, jsem nenašel informaci, že by "Lužanskou" kdy předtím hrál,“ říká houslista a dirigent Jiří Sycha.

S nápadem nastudovat Mši D-dur Antonína Dvořáka za účasti pěveckých sborů z Tábora a okolí přišel v roce 2009 Jakub Smrčka, ředitel Husitského muzea v Táboře, kontrabasista Bolechu a sbormistr pěveckého sboru Domino.

„Povedlo se totiž zorganizovat společný postní koncert pěveckých sborů počátkem roku 2009 a možnost užší spolupráce mne nadchla. Byl jsem přesvědčen, že je správné využít potenciálu sborového zpívání a budovat také vzájemné vazby mezi sbory a jejich členy. A chtěl jsem také, aby členové sborů mohli zažít takové větší dílo, v jeho kvalitě a vnitřní struktuře, protože to je veliká motivace, cenná zkušenost a mocný prožitek hudební či dokonce duchovní krásy. To vše lidi naplňuje a má moc je spojovat a tak jsem si říkal, že si to Tábor a Táboráci, i přespolní, zaslouží,“ nastiňuje počátky Jakub Smrčka.

Dodal, že mše D-dur Antonína Dvořáka zvaná Lužanská je oblíbenou a často uváděnou skladbou, a to pro svou krásu i pro interpretační přístupnost. Není nenáročná, ale lze ji zvládnout i s amatérskými sbory. Navíc je napsána původně pro provozování s doprovodem varhan, takže je možné ji uvádět na různých místech a není k tomu potřeba orchestr.

Sbor Domino tedy pozval ke společným zkouškám dobrovolníky - zpěvačky a zpěváky ostatních sborů, nebylo totiž možné skladbu realizovat jako společnou akci celých sborů, ale jako aktivitu velké skupiny lidí z různých sborů. Jádrem sboru bylo Domino, jež doplnili členové sborů Nokturno Sezimovo Ústí, Chrámový sbor Tábor a později Art-n Praha. Poté se přidali i další pěvci a pěvkyně ze sborů Hlahol Tábor, Harmonie Planá nad Lužnicí, Schola Proměnění Tábor a Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy (VUS UK) Praha.

„Museli jsme uspořádat velké množství samostatných zkoušek a byli jsme rádi, že se řízení ujal výtečný hudebník a dirigent Jiří Sycha. Práce s ním byla velmi zajímavá a pro všechny to byl veliký posun v pěveckých dovednostech či schopnosti soustředit se a vnímat dílo,“ pochvaluje si Jakub Smrčka spolupráci s dirigentem.

Nejdřív byly hlasy

Sbory zkoušely na podzim 2009 s cílem uspořádat koncert 22. listopadu k poctě svaté Cecílie, patronky hudebníků.Nakonec byl však odložen, zkoušek bylo přes všechno úsilí málo a sbory se připravovaly na vánoční koncerty. Zkoušelo se tedy dál a první koncerty smíšeného sboru se odehrály v kostele Proměnění Páně a v soběslavském kostele sv. Petra a Pavla v dubnu 2010. V květnu potom sbor vystoupil na mši v koncertní síni sv. Trojice v Písku v rámci kulturního festivalu Cipískoviště a v září v rámci Táborských setkání v Táboře.

„Protože existuje také autorská orchestrální verze Dvořákovy Lužanské, vznikla myšlenka využít toho, že je dílo sborem nastudováno a zkusit oslovit táborský orchestr Bolech. Jirka Sycha byl pro s tím, že je potřeba zařadit takové nastudování do určitého programového výhledu Bolechu. O spolupráci se uvažovalo s výhledem do dalších dvou let a nakonec se to podařilo až v letošním roce,“ říká Jakub Smrčka.

Sbory se intenzivně scházely od března a musely akceptovat drobné změny, které v orchestrální verzi provedl sám autor Antonín Dvořák. Úmyslem bylo uvést dílo jako tradiční koncert k Evropskému svátku hudby 21. června a s ohledem na charakter díla se dirigent Jiří Sycha rozhodl pro děkanský kostel na Žižkově náměstí v Táboře.

„Velký zájem publika nás potěšil a především to byl skutečný svátek hudby - zvláště pro účinkující, kteří vydali to nejlepší, aby vytvořili skutečně duchovní atmosféru této hudby, což se podařilo. Další provedení bylo na stejném místě opět v rámci Táborských setkání, bohužel zařazení v programu již od 10 hodin dopoledne bylo trochu znervózňujícím prvkem - kvůli nemožnosti předchozí zvukové zkoušky a aklimatizace. Přesto se vše podařilo,“ shodují se vedoucí týmů muzikantů.

Budoucnost nejistá. Chybí peníze

Dalších koncertů se však diváci asi jen tak nedočkají. Alespoň to zatím nevypadá, že v jiných městech.
„Bohužel se nám zatím nepodařilo najít organizátora, který by zaplatil pro tak velký ansámbl transport - ačkoli jinak je vystoupení zdarma a honorář dostávají jen profesionálové sólisté. Myslím, že všichni by velmi rádi uplatnili to velké množství práce, které do nastudování vložili,“ posteskl si Jakub Smrčka.

Naději dává myšlenka uspořádat společný koncert v německé Kostnici, partnerském městě Tábora, v rámci kulturní výměny partnerských měst. V Kostnici totiž toto dílo znají a některé tamní sbory je společně prováděly při Münsteru (katedrále) a orchestrální party by rádi nastudovali také členové orchestru tamní hudební školy. „Mohlo by to být krásné setkání táborských a kostnických obyvatel - hudebníků. V takové akci bych spatřoval hluboce účinné naplňování partnerství obou měst,“ míní vedoucí sborů.

„Osobně, kdybych byl farářem v některém velkém kostele v okolí, určitě bych se vynasnažil uvést v něm "Lužanskou" v podání "táborských spojených sil". Je to mimořádně kvalitní a inspirovaná hudba, která vynikne zvláště v chrámovém prostředí,“ dodal dirigent Jiří Sycha.

Obdobný projekt  na jihu Čech dělá také Jindřichohradecký symfonický orchestr spolu s tamními pěveckými sbory. Koncerty v současnosti nemá, ale v příštím roce se zájemci jistě dočkají.


Autor: David Peltán

SMUTÉNKA: Odešla legenda latin jazzu Astrud Gilberto

 Ve věku 83 let v pondělí 5. června zemřela legenda bossanovy, samby a latin jazzu i popu, brazilská zpěvačka Astrud Gilberto, navždy spjatá zejména s písní The Girl from Ipanema z pera A. C. Jobima, za níž dostala Cenu Grammy. Druhou pak přidala za celoživotní přínos. Kromě svého manžela Joaa zpívala s hvězdami jako Stan Getz, Gil Evans, Quincy Jones, Chat Baker i Georgem Michaelem. Hrála také ve filmech Get Yourself, College Girl a The Hanged Man. Kariéru ukončila v roce 2002 a dodržela slib z roku 1965, totiž že nebude vystupovat v rodné Brazílii. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém Bzuco