PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


OLIVE SHOW: Shooting Fashion Stars z Bechyně: čerstvý vítr na české módní scéně

OLIVE SHOW: Shooting Fashion Stars z Bechyně: čerstvý vítr na české módní scéně

Neděle, 07.04.2013 / rozhovor

 

Mirka Horká a jihočeský rodák Štěpán Růžička, oděvní návrhářka a šperkař. Duo mladých designerů, kteří se spolu s dalšími mladými talenty české módy scény, představí už tento čtvrtek 11. dubna v rámci prestižní přehlídky Shooting Fashion Stars. Tu můžete vidět v přímém přenosu i vy!

Rádi bychom vám jejich tvorbu představili. K rozhovoru jsme se proto sešli v showroomu v pražském Karlíně, který Mirka sdílí s několika dalšími oděvními designéry. Okolo nás visí na stojanech jejich aktuální kolekce. Mezi nimi i ta, kterou diváci uvidí na přehlídce v historické budově Masarykova nádraží v Praze. Kolekce s názvem Žít tebou.

Pro tuto kolekci jste se inspirovali hrou A. P. Čechova Racek. Jak byste ji přiblížili našim čtenářům?

OliveŠtěpán: Představte si třeba atmosféru severského filmu. Zámeček, les, jezero s ranní mlhou, ticho, zpěv ptáků a občasný vítr v kulisách venkovního divadla. Jako první jsme řešili barevnost. Bylo pro nás důležité zasazení do krajiny, určitá pochmurnost, podzimní, ale přesto krásná sychravost. Barevnost je tedy směsí černé a šedé, kterou doplňuje modrá. Samozřejmě jsme se inspirovali i dějem, který si člověk v podstatě může převyprávět po svém, je hodně otevřený. Celou knihou se výrazně prolíná motiv vztahů a velkého svázání mužského světa se ženami.
Mirka: Jemný tlak ženy na muže se promítl do detailů kolekce. Ty možná nejsou na první pohled úplně zřejmé, ale při bližším zkoumání je objevíte. Nebo možná také ne, i když se jedná o prvek naprosto běžný v každodenním životě. Když si ale muž model oblékne, zcela jistě mu na mysl vytane žena. A to je pro nás ideální zanesení ženského prvku do kolekce, ovlivnění muže ženou.

Jaké jste zvolili materiály a střihy? Řídíte se podle aktuálních trendů?

Mirka, Štěpán: Jedná se o zimní kolekci, jsou v ní tak například masivní kožené kabáty, saka i bundy, kalhoty, košile z hedvábí evokující právě racka, použili jsme i bavlnu a vlnu. Soustředili jsme se také na doplňky, jako jsou ponožky, pásky, tašky i netradiční šperky. Trendy se cíleně neřídíme, i u střihů vyplynula naše inspirace z knihy. Člověk je samozřejmě vždy nějak ovlivněný aktuálním děním, tím co vidí okolo sebe. Děláme ale to co nás baví a co se nám líbí.

Modely jsou prodejní, kdo je tedy muž, pro kterého jsou vytvořeny?

Štěpán: Muž, který je otevřený. Nejde mu o to vzít si prostě nějakou košili, kravatu a jít do práce. Je to kolekce s duší, která je nositelem příběhu. Měl by to tedy být člověk, který má čas a chuť si ten příběh vyslechnout a vnímat ho.

Za projektem stojí pět měsíců intenzivní práce, co se bude dít po přehlídce Shooting Fashion Stars?

OliveMirka: V květnu máme v plánu převést kolekci do reálného divadelního prostředí. Chystáme divadelní performance na motivy hry Racek s hudbou Mikoláše Růžičky (člen skupiny Piano, pozn. redaktora). To mě baví, i proto, že je možné módu ukázat jinak. Člověk ji pak vnímá úplně odlišně, může třeba pochopit mnohem víc než ze samotné přehlídky. Proto vzniklo třeba i video k jedné z předchozích kolekcí Duše na oko (https://vimeo.com/60514814). A jinak 12. dubna jdu do divadla na Racka.
Štěpán: Já v podstatě tvořím pro radost, to je vlastně hrozně ulehčující. Alfa a omega mé práce je pro mě volnost. Může se stát, že chvilku nebudu dělat nic. Mám samozřejmě nějaké nápady, postupem času bych třeba rád víc rozpracoval projekty, které jsem „nakousl“ při studiu. Určitě budu dál pracovat s kůží, to je můj rukopis a sochařský materiál. Mezitím se budu dál věnovat muzice.

Nenechte si ujít přehlídku na živo!

Děkuji Mirce i Štěpánovi za příjemný rozhovor! Přímý přenos přehlídky Shooting Fashion Stars sledujte ve čtvrtek 11. dubna  na módním portále www.iconiq.cz
Kromě kolekce Žít tebou, představí svou aktuální tvorbu také návrháři Pavel Berky, Lucie Králová a Monika Přikrylová.

Kdo jsou?
Mirka Horká
oděvní designerka, absolventka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně své kolekce představuje v rámci top fashion eventů v ČR – Shooting Fashion Stars, Prague fashion Weekend, Dreft Fashion Week či Top Styl designer www.mirkahorka.com

Štěpán Růžička

„renesanční člověk“ - designer, šperkař, absolvent pražské VŠUP(atelier K.O.V), hudebník (Piano, Republic of Two), http://www.facebook.com/#!/stepan.ruzicka.58?fref=ts

Více informací k projektu SFS naleznete na:
http://www.sfstars.cz/cs/


Fotografie


Autor: Denisa Kajdová

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Gérard Lauzier – Nalevo od výtahu

Divadlo
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
17.09.2021 od 19:30 hod.

 

Slavnostní koncert pro město Písek

Hudba / koncert / vážné hudby
DIvadlo Fráni Šrámka
17.09.2021 od 19:00 hod.

 

Veselské slavnosti 2021

Festival / městské slavnosti
Náměstí T. G. Masaryka, Veselí nad Lužnicí
17.09.2021 - 18.09.2021 od 16:00 hod.
vícedenní akce

 

Velké lásky v malém hotelu

Divadlo / komedie
Spektrum Sezimovo Ústí
17.09.2021 od 19:00 hod.