PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nejen nahé děvy jsou k vidění na fotografiích Jaroslava Kučery v Písku

Nejen nahé děvy jsou k vidění na fotografiích Jaroslava Kučery v Písku

Neděle, 15.06.2014 / fotoreport + článek

 

Výstava, zahájená v muzejní galerii Prácheňského muzea 12. června s titulem „Jak jsem potkal lidi“, představuje ve výběru pro Písek průřez tvorbou fotografa Jaroslava Kučery od sklonku let šedesátých po čerstvou tvorbu. Zajímavostí vernisáže bylo, že se jí účastnilo jedno z "dětí" zachráněných Sirem Nicholasem Wintonem v roce 1939!

Po právu respektovaný a od mládí mimořádně talentovaný fotograf Jaroslav Kučera od roku 1969 uspořádal více než padesát výstav své autorské tvorby, a to nejen u nás, ale třeba v Německu, Bosně a Hercegovině, Litvě, Ukrajině, Švýcarsku, Belgii nebo USA. Rodák z Litoměřicka (*1946) sice získal r. 1973 titul stavebního inženýra, nicméně záhy se počal plně věnovat své lásce, tedy fotografii, coby nezávislý tvůrce.

Za dob předchozího studia od r.. 1967 na pražském ČVUT pobýval na strahovských kolejích, kde pořídil i některé ze snímků, které jsou v Písku k vidění. Toho roku, v době nazrávajících k Pražskému jaru, byl i aktivní ve vlně studentských nepokojů, a vcelku se nelze divit, že o prvním smutném výročí vpádu bratrských armád, kterého připomínky se s aparátem stejně jako pohřbu Jana Palacha zúčastnil, byl orgány okupantům tou dobou již stranící normalizační moci nejen zbit, ale i vězněn v místech, o kterém se pěje, že tam na malém vršíčku stojí pěkně stromořadí, tedy na Pankráci.

Černobílé fotografie, vystavené v Písku, tvořily i podstatnou část výběru pro loňskou výstavu na Pražském hradě. K vidění jsou zde velkoformátové černobílé fotografie jak z autorových začátků a časů studentských let, konkrétně z prostředí zmíněných kolejí, momentky z hospod či automatu Koruna, portréty lidí z cest po Moldávii, na Slovensko (tehdy ještě součást společné republiky) a nebo od nás z polistopadových Sudet, kde i Romové začali podnikat a krachovat v erotickém průmyslu, stejně jako snímky velmi nedávné.

Pokřtili knihu

Jelikož byl autor osobně přítomen, součástí vernisáže byl křest nové Kučerovy knihy „Setkání, okamžiky, samoty“, ve které představuje na 100 fotografií ze 70. let, z nichž zhruba polovina nebyla dosud publikována.

Pokochat se snímky metařů před tribunou o výročí (pro některé Vítězného, pro jiné tragického) Února, urostlé dámy přezdívané King Kong v posilovně sauny, dívky ve sprchách na kolejích, paní Kočičkové vykukující z okna s šesticí psů a mnoha dalšími z díla tohoto mimořádného fotografa je umožněno návštěvníkům v galerii Prácheňského muzea do 30. července tohoto roku.  Web autora http://www.jaroslavkucera.com


Fotografie


Autor: Petr Hejna

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Zrní na Střelnici!

Hudba / koncert / poetický rock
Střelnice - spolkový dům
23.11.2019 od 20:00 hod.

 

Powerjóga & Pilates Festival

Sport / Body & Mind
Husova 1570, Tábor
23.11.2019 od 08:30 hod.

 

Tarapaca v Garage

Hudba / koncert / jazz - fusion
Garage Tábor
23.11.2019 od 20:00 hod.

 

Žlutý Fijalky a Gruzavik

Hudba / koncert / rock
Bubo club
23.11.2019 od 21:00 hod.