PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na Táborských setkáních zahrají J.AR., Visací zámek i Michal Prokop. Za pár korun

Na Táborských setkáních zahrají J.AR., Visací zámek i Michal Prokop. Za pár korun

Středa, 12.09.2012 / článek

 

Jedenadvacátý ročník mezinárodního historického festivalu Táborská setkání letos obohatí kapely jako No Name, J.A.R., Michal Prokop s Framus Five, Visací zámek i Miro Žbirka. Nebude chybět historický program, divadlo i výstavy. Festival se koná od pátku 14. září do neděle 16. září.

Hned první novinkou je, že festival v pátek od 19.30 hodin na Žižkově náměstí letos nezahájí tradiční orchestr Swing Band Tábor. „Domácí swingový soubor odjíždí hrát do našeho partnerského města Škofja Loka ve Slovinsku. Nahradí ho Big Band Českého rozhlasu pod vedením Václava Hlaváče,“ poznamenává místostarostka Lenka Horejsková.

Z historického programu nechybí nic. Od 20.45 hodin vyrazí od náměstí T.G. Masaryka ohňový průvod. Následovat bude předání vlády města Janu Žižkovi a ohňostroj. Pořadatelský odbor kultury a cestovního ruchu upozorňuje na uzavření ulic Střelnická, Barvířská a část Pražské z důvodu bezpečnosti. Doporučuje přitom přijít na ohňostroj na Žižkově náměstí už na 20. hodinu. K lepší orientaci by měl sloužit plánek, kterým návštěvníci budou „vyzbrojeni“ u vstupu.

Po ohňostroji následuje koncert Miro Žbirky s kapelou (22 hodin) a punkové legendy Visacího zámku. „Je řada lidí,kteří se na koncert těší. Už jsou to starší pánové, takže nejde o hudbu pouze pro mladé. Posluchače si jistě najdou,“ obhajuje netradiční bod městské slavností starosta Jiří Fišer. Pro milovníky klasického rocku zahraje v nedalekém Recykle music baru skupina Cover trio.

Sobotní program začíná v 10 hodin, kdy v Holečkových sadech i na náměstí Mikuláše z Husi zahrají různé divadelní i hudební soubory nejen pro děti. Na hlavním pódiu na Žižkově náměstí vystoupí kromě zahraničních kapel a spolků všech žánrů také jihočeská Keramička, a to od 12.40 hodin. Od 13 hodin pak z Husova náměstí vyráží kostýmovaný průvod.

Novinky v designu

V budově Střelnice se od 10 hodin koná třetí ročník festivalu mladého designu a módy Design Meetings. Tradičně bude možné se seznámit s tvorbou téměř čtyřiceti začínajících i již známých designerů z celé republiky. K vidění budou práce oděvních návrhářů a šperkařů, oděvní doplňky, kabelky, oděvy pro nejmenší i interiérový design.

„Novinkou je sekce zaměřená na nadcházející plesovou sezónu. Nový je také workshop pro všechny věkové skupiny Ušij si svůj sešit, kdy se v průběhu celého dne návštěvníci budou moci naučit, jak vytvořit zápisník podle svých představ,“ prozradila pořadatelka Denisa Kajdová. Nebude chybět ani módní přehlídka od 15 hodin a dýdžejové.

Nově se letos bude hrát na zahradě Střelnice, kdy od 10 hodin vystoupí Starý psi a mladý kočky revival, od 15 hodin Jazz Je Kul Band ze Škofja Loky, domácí duo Denisa Gyürkeová a Klára Jakšičová a od 19 hodin písničkář Václav Koubek.
Hudba nebude chybět ani na centrálním Žižkově náměstí, kde od 18.30 hodin vystoupí world music kapela Tam Tam Batucada. Po nich se strhne smršť skvělé živelné muziky. Zahrají rómští Bengas, slovenští No Name a uzavírat program bude špička českého funku J.A.R. Hudbou a divadlem ožijí i místní hospůdky a kluby.

Brazilská samba, pocta Bílkovi a Kolej Yesterday

Nedělní program by měl být odpočinkový. Začne se výstavami a bubenickým jam sessionem v Bílém altánu. V památkách zazní klasická, lidová i jazzová hudba.
„Čím dál více návštěvníků chtělo odpočinkovou neděli strávit aktivně a hudbou. Loni se program osvědčil. Jsem ráda, že z mrtvých vstání zažívá domácí komorní orchestr Bolech, který zahraje od 10 hodin v Děkanském kostele,“ vypichuje Lenka Horejsková.

Oslavovat se bude umělec František Bílek. Od 9.30 a 14 hodin je z Husova náměstí připravena Vycházka po stopách Františka Bílka, kterou provází Karel Deniš. V 16 hodin pak bude v Gotickém sále Staré radnice zahájena výstava Slavné domy a stavby Františka Bílka a manželů Petříkových.

Na hlavním pódiu od 14.30 hodin zahraje domácí fusion kapela Trim4, následují ji v latinskoamerických rytmech Los Quemados s brazilcem Adrianem Trindade. Představí novou desku.
Nová deska je živá lednová nahrávka z klubu Černošice. Bude k dispozici už v Táboře, takže z ní zahrajeme. Zazní originální brazilská samba autorů starších i soudobých a nebude chybět originální tvorba Adriana,“ prozradil kapelník, baskytarista Filip Spálený.
Vrcholem nedělního programu bude vystoupení Michala Prokopa s Framus Five. Afterparty k Táborským setkáním se koná tradičně na Housově mlýně.

Za padělání vstupenek okamžité tresty

Cena permanentky
na tři dny jsou v předprodeji za 170 Kč dospělí a 90 Kč zaplatí senioři a děti od šesti do12 let. V den konání akce bude vstupné 200 Kč dospělí, 100 Kč senioři a děti od šesti do 12 let. Držitelé průkazky ZTP mají vstupné stejné jako senioři a děti. Držitelé průkazu ZTP/P a doprovod mají vstup zdarma. Předprodej je v Infocentru Tábora a v železniční stanici. Končí v pátek v 15 hodin v infocentru a v poledne na pobočce Českých drah.

„Loni jsme odhalili padělky vstupenek a podali na jejich výrobce trestní oznámení. Letos budeme spolupracovat se státní policií a prohřešky se budou řešit ihned na místě,“ upozorňuje místostarostka Lenka Horejsková. A není divu. Rozpočet Táborských setkání je přes pět miliónů korun, tři miliony jdou přitom právě ze vstupného.

Program festivalu je v partylistu na každý den či kalendáři akcí.

Foto: Los Quemados & Adriano Trindade, Jazz Gallery Charley


Autor: David Peltán