PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


„Na srpen 1968 nezapomeneme!“ vzkázali jihočeští rockeři

„Na srpen 1968 nezapomeneme!“ vzkázali jihočeští rockeři

Pondělí, 01.09.2014 / fotoreport + video

 

 A to již na čtvrtém ročníku happeningu na pláži chaty U Šilhavé chobotnice nedaleko Boršova nad Vltavou. Okolím jezu zněla od rána dobová hudba věnovaná „osvoboditelům“, čerpající z uměleckého odkazu 50. let, rachotila těžká technika i padaly výstřely z palných zbraní. Odpoledne pak již patřilo rocku a blues, hudbě antagonistické častuškám, Písni práce a podobným hitům přežívajícím i za časů normalizační éry.

Video: trocha vojenské technikyPrvní dva ročníky se konaly v úporném srpnovém letním hicu, letos - kupodivu nekorespondujíce k jevu globálního oteplování (kteréžto razantně zpochybňuje vždy neomylný zloděj protokolárních per) počasí poněkud zlobilo přeprškami, takže muzikanti nemuseli vystavovat po předchozích a průběžných konzumacích možno i ochablé chlouby svého mužství v propocených slipech, jak tomu bylo ve zmíněných počátcích.

Organizátor akce, majitel chaty Jiří Stropek, řečený mnohými Chobot, coby neorganizovaný nadšenec a jako většina normálních lidí zarytý odpůrce událostí spojených s vpádem vojsk spřátelených zemí, opět nelenil a přes jisté problémy ze strany jinak smýšlejících lidí, majících pravděpodobně v hlavě manželského lože namísto obvyklé Panny Marie rudě zarámovaný zvací dopis, vyběhal patřičná povolení a zajistil veškerý průběh akce, a to včetně občerstvení za lidové ceny (nevím opravdu, kde jinde by člověk dostal pivo jedenáctku za 18 korun).

Jihočeští rockeři 

Hudební složku obstarali muzikanti z rozličných jihočeských kapel, takže Danovy bicí jinak jsou k slyšení u Led Zeppelin Southern Revivalu nebo Bratří Karamazových, Břeťovy klávesy (zde toliko Nord) u Good Company a píseckých bluesových partách, stejně jako na některých nahrávkách oběma Petry u kytar zastoupených 2 Generations. Pavel u mikrofonu se neplánovaně musel chopil baskytary, anžto smluvený Břeťův kumpán dne předešlého požil tolik, že nebyl k dohledání.

Video z jamu:

House of Rising Sun


Smoke on the WaterZaznělo mnoho skladeb z odkazu rockové světové i domácí tvorby, stejně jako po odchodu Pavla na jinou akci původní bluesové songy z dílny a v podání staršího z Petrů z jinak povětšinou artrockové minitlupy 2 Generations.

Lze jen doufat, že váženému panu Chobotovi nedojdou síly a finance, aby za rok opět zavlála vlajka v barvě krve nad jeho chatou, a písně pracujícímu lidu zhola nic neříkající oblažily sluch odpůrců onoho zrůdného režimu, který od osudného roku s oporou rudého bratra (nejedná se o Vinetoua) za zády po desítky let devastoval, dosud mnohdy v oněch dobách zaseknutou, morálku a vkus v oné podivné rezervaci žijících spoluobčanů.

Za video a část fotografií děkujeme Jiřímu Horažďovskému


Fotografie


Autor: Petr Hejna, Jiří Horažďovský

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Žalman & SPOL. 2019

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.03.2019 od 19:00 hod.

 

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.03.2019 od 19:09 hod.

 

Severní Korea očima Milana Bureše

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
19.03.2019 od 17:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
19.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce