PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Mucho El Sid z Plexis: Balady a ploužáky už mě přešly

Mucho El Sid z Plexis: Balady a ploužáky už mě přešly

Pátek, 18.02.2011 / rozhovor

 

Historie Plexis se váže už k první polovině osmdesátých let. Po dlouhém půstu se letos jejich příznivci podle všeho dočkají novinkového alba. V pátek 18. února jim budou předskakovat spříznění Apple Juice. Akce začne ve 20.30 hodin v píseckém klubu Pod Čarou, vstupné je 130 korun. V sále sokolovny v Černovicích u Tábora zahrají kapely v sobotu 19. února od 20 hodin a vstupné činí 150 korun.

Plexis mívali během své existence pauzy, i tak ale patří mezi nejstarší formace českého punkrocku. Kdo tě tenkrát coby mladého rebela nejvíc ovlivňoval?
Z tehdejší scény mě nejvíc - krom dnes často zmiňovanýho Abraxasu - zasáhly další novovlnné formace jako Letadlo, Jasná páka, Garáž, A 64, ale třeba i příbramští Bon Pari. Na domácí scéně toho tehdy existovalo celkem dost. Horší bylo, že je nebylo moc kde vidět.

A jak se k téhle muzice dostal Petr Hošek alias Mucho El Sid?
V mým případě šlo o pražskou Folimanku, kde jsem tehdy viděl už zmiňovaný A 64. A samozřejmě zahraniční rádia jako Luxembourg. Pak už to jelo samo.

A propós, kde jsi přišel k téhle přezdívce?
Přezdívka původně zněla Muchacho (čti mučáčo - pozn.aut.), kdy jsme měli snowboardový klub ve Špindlerově Mlýně. Tam se pouštěla jedna mexická písnička, z níž mi totálně "křoustlo". A přezdívka byla na světě.

Za minulého režimu jste měli oplétačky s tehdejšími zákony nejen kvůli svojí muzice, ale i drogám. Máš k tomu ještě dnes co dodat?
Snad jen tolik, že už je to definitivně za námi. Nestálo to za nic!

Plexis začínal a dlouho se i prezentoval jako ryze punková záležitost, v první půli devadesátých let ale najednou přišel odklon ke streetrocku, který mnohé zaskočil.
Nemluvil bych o prezentaci, prostě jsme hráli punk. Náš kytarista Johny skládal ale i tříakordové věci. Pak jsem ovšem začal skládat jen texty. I doba byla taková. Chtěli jsme zkusit, jestli umíme zahrát i něco jiného. Ale punk - když ho máš v srdci - nevymažeš!

Celkově se jednalo o náročnější muziku, krom jiného s baladami a ploužáky. Kde se vezme v člověku "odkojenému" Sex Pistols a Exploited smysl pro poetismus a romantiku?
Tenkrát mi bylo okolo pětadvaceti let, takže více méně věkem. Ten čas je ale poměrně dlouho pryč. A už mě to přešlo.

Když slavil před vyprodanou Lucernou čtvrtstoletí Visací zámek, byl jsi na jejich narozeninovou party pozvaný coby host. Na stejném výročí Plexis ale gratulanti z kapely kolem Jana Hauberta chyběli...
Sám jsem navštívil jeden z prvních koncertů Zámku, ještě v klubu 007 na Strahově. Toho, že mě na svůj výroční koncert pozvali, si nesmírně vážím. Honza Haubert křtil před časem i naše Best of. Ale na účast jsme je neukecali. A navíc ne za cenu, za kterou běžně hrají ostatní kapely našeho žánru.

Řádného CD se vaši fandové v tomhle století ještě nedočkali. Proč? I díky "střídmosti" v koncertování by na něj mohlo být víc času.
Nová deska musí přijít sama od sebe. Nejsme zastánci postupu "co rok, to cédéčko". Nechceme, aby se tam dávali nějaké hlouposti. Příkladem může být třeba Hudba Praha. S jarem ale přijde funglovka, to můžu už teď potvrdit.

Jsi známý i jako velký příznivec fotbalové Slavie. Stále prožíváš – i přes současnou krizi - anabáze červenobílých?
Když je člověk opravdový fanoušek, musí s klubem snášet dobré i zlé. A já fanoušek jsem, ne žádný chuligán. I když se v poslední době moc nedaří, už se těším na další titul.


Foto: archiv skupiny Plexis 


Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Autor: Pavel Král

Smutný pátek. Zemřel textař Pavel Šrut i Avicii

V pátek 20. dubna přešly na druhý břeh dve rozličné osobnosti. V pouhých 28 letech opustil hudební scénu švédský Dj Avicii, jehož skladby jako Levels, The Nights, Wake Me Up nebo Hey Brother zná z doslechu asi každý. Zubatá si v pátek večer vzala také básníka, autora knížek pro děti, textaře a překladatele Pavla Šruta. Literátovi, který byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, Státní ceny za literaturu i Magnesia Litera, bylo 78 let. Kromě známých Lichožroutů psal i pro časopisy Čtyřlístek i Mateřídoušku, mnozí také znají jeho textařskou tvorbu. Psal pro Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Táborská opona - 4.ročník divadelního festivalu

Divadlo / divadelní festival
Dům armády Tábor
21.04.2018 od 09:00 hod.

 

Siroty-Fylozofy Jam-Krajevish und Reginald Von Ravenhorst

Hudba / Garage rock,underground,dark singer-songwriter
Pivnice u Zlatého Lva,Žižkovo náměstí 16, 39001 Tábor
21.04.2018 od 20:00 hod.

 

Slavné filmové a muzikálové melodie

Hudba / koncert / filmová hudba
KD Metropol České Budějovice
21.04.2018 od 18:30 hod.

 

Nebezpečný experiment

Divadlo / mysteriózní noir thriller
Jihočeské divadlo, Dr. Stejskala 19, České Budějovice
21.04.2018 od 19:00 hod.