PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Modrý tygr z Baobabu se uvelebí v kinech. Je to tak trochu jiný film

Modrý tygr z Baobabu se uvelebí v kinech. Je to tak trochu jiný film

Neděle, 19.02.2012 / článek

 

Co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr? To ukazují filmaři ve stejnojmenném celovečerním filmu pro děti a jejich rodiče. Natáčení s živým tygrem si moc českých filmařů nezkusilo, v česko-německo-slovenském koprodukčním filmu uvidí diváci tygra hned v hlavní roli. Snímek je režijním debutem producenta Petra Oukropce ze společnosti Negativ (Alois Nebel, Štěstí, Děti noci, Návrat idiota a Šeptej). Oukropec se přitom inspiroval knihou Modrý tygr, kterou napsala Tereza Horváthová z nakladatelství Baobab, žijící v Táboře. Film má premiéru 23. února, mimojiné i v Táboře, kam přijede režisér Oukropec i Horváthovi. V předpremiéře ho nabídne budějovický Cinestar, a to v neděli 19. února.

Dlouho jsem pátral po současném příběhu pro děti, který by byl zároveň dobrodružný, humorný i magický. Dopadlo to tak, že jsme uprostřed města zalévali palmy, krmili mluvícího papouška a budili obyvatele Karlína řevem tygra, respektive tygrů, protože v hlavní tygří roli se střídají dvojčata Aron a Tarzan,“ říká producent Petr Oukropec. Není tajemstvím, že se přitom inspiroval knihou Terezy Horváthové Modrý tygr (Baobab, 2004), která slaví úspěch doma i v zahraničí.

„Je to příběh v jádru hluboký a silný, příběh o hodnotě vnitřní svobody a radosti z ní. Navíc je vyprávěný s humorem, lehkostí a dětskou samozřejmostí. Je dobrodružný a používá fantazii jako reálný nástroj vhodný k dobývání našeho světa. A také má hlavní postavu Johanku, je legrační ve chvílích, kdy bojuje, a chcete být s ní, když si vymýšlí a sní,“ pochvaluje si novopečený režisér, jenž si natočením dětského filmu plní svůj sen.

Je to dvousečené, když propůjčíš k něčemu takovému knihu. Kniha rozvíjí představivost a film má své hranice. Každopádně to ale pro nás bylo dobrodružství. Já pracovala na scénáři, který byl původně více výpravný, Juraj se podílel na animacích. Chtěli jsme to zkusit a kdo ví. Třeba je to první vlašťovka," podotýká autorka literární předlohy Modrý tygr Tereza Horváthová.

Na scénáři filmu pracovala s Oukropcem. „Snažili jsme se v adaptaci s Terezou co nejvíce zůstat věrni duchu knihy, tématu a hlavním postavám,“ popisuje Oukropec . „Příběh pro film jsme ale museli zkoncentrovat více kolem malé Johanky. Je to hlavně její film a i modrý tygr vychází z jejího vnitřního světa,“ dodává. Horváthovou chválí za velký dar psát dialogy. „Toho jsem se snažil maximálně využít. Já jsem zase přepisoval jednotlivé scény, držel strukturu a kontinuitu příběhu. Snažili jsme se zachovat významy a někdy i trochu bojovali, což je při spolupráci s autorem knižní předlohy pochopitelné,” nastínil.

Kouzelná botanka v ruchu města. Problém
Neoddělitelnou součástí Modrého tygra jsou i animované záběry. Film kombinuje několik trikových postupů a animace v něm dotváří i řadu hraných scén. Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města.

Při přípravách se jako nejtěžší ukázalo nalezení vhodné hlavní natáčecí lokace – půvabné staré botanické zahrady, v níž pracují rodiče dětských hrdinů a v níž se také zjeví titulní modrý tygr. „Projeli jsme všechny zahrady a skleníky v ČR, ale i třeba v Budapešti a na Slovensku,” vzpomíná Oukropec. „Nakonec bylo jasné, že pokud film chceme natočit v reálném prostředí, musíme si ho postavit, protože prostorově a provozně by to nikde nešlo udělat.”

Zahrada tak byla postavena přímo pro účely natáčení. Stovky rostlin a květin do ní byly zapůjčeny zejména z pražské botanické zahrady v Troji. Vznikla v pražském Karlíně, ve čtvrti, kde stejně jako ve filmu dochází k překotným stavebním změnám a rozvoji města. „Hledali jsme město se čtvrtí, která by vyhovovala příběhu, měli jsme štěstí, že jsme objevili parcelu v Karlíně a že skutečná stavba na ní začala "až" čtrnáct dní po našem natáčení. Takže stejně jako naši hrdinové jsme pak cítili určitou nostalgii z bourání oázy uprostřed města, kde jsme strávili léto,“ říká Oukropec.

Hrzánová s živým tygrem na zádech
Najít hlavní dětské představitele trvalo rok. „Na castingu jsme viděli přes tisíc dětí s tím, že asistent režie Petr Bezděk téměř rok cestoval po školách a viděl tak další tisíce adeptů,“ popisuje Petr Oukropec. Lindu Votrubovou si nakonec vybral – kromě jejího specificky filmového hereckého talentu – i pro její ohromnou fyzickou a psychickou odolnost a nezlomnost. „A Jakuba Wunsche jsme riskli pro jeho bezprostřednost a smysl pro humor,“ dodává Oukropec s tím, že pro ostatní dětské role už cíleně hledal děti s hereckou zkušeností.

Natáčení s tygrem si moc českých filmařů nezkusilo. Oukropec do titulní role obsadil tygří dvojčata Arona a Tarzana z Berouskova cirkusu. „Tygři se nedají nic moc ve specifickém prostředí naučit, musíte být trpěliví a připravení maximálně využít čas, když mají chuť něco objevovat nebo naopak, když jsou unavení,“ vzpomíná Oukropec na náročné natáčení. „Využili jsme třeba i zkušenost, že se tygři rádi koupou,“ dodává. Tygr se ve filmu prohání ulicemi města i skleníkem botanické zahrady a jeho spoluherci na natáčení s ním vzpomínají s úctou i úsměvem.

„Možnost setkání s živým tygrem byl pro mě jedním z hlavních důvodů, proč jsem tuto roli vzala,“ říká Bára Hrzánová. Ta si tak natáčení s tygrem opravdu užila. „Pan Berousek věděl, že se s tygrem ,kamarádím‘, tak mi ho občas mezi natáčením svěřil na hlídání. Seděla jsem na divanu, tygr na klíně, to byl pro mě splněný sen,“ vzpomíná s tím, že občas jí přece jen zatrnulo. „Když jsem natáčela jednu ze scén, tygr mi nekontrolovaně vlezl na záda. Kamera jela, já musela pořád hrát i s dvacetikilovým tygrem na zádech, a navíc jsem ho nesměla vyprovokovat. Když skončil záběr, sunula jsem se opatrně po zemi, aby mě tygr mohl jakoby přelézt, zcela bez emocí, abych ho nevyprovokovala. To byl neuvěřitelný zážitek. Paradoxně jsem se vůbec nebála, soustředila jsem se na kameru, která jela, vše ostatní muselo stranou,“ směje se Hrzánová.

Kromě tygra si ve filmu zahráli také papoušci i méně exotičtí psi a kočky. Tygr na rozdíl od nich ale byl kouzelný a tak ho v postprodukčním studiu UPP dobarvili na modro. „Tým kompozitorů a animátorů několik měsíců vytvářel pro každé filmové okénko s tygrem hned několik přesných masek, které sloužily pro možnost citlivého přebarvení tygra,“ říká režisér a upozorňuje diváky na to, že z fousků a řas kouzelného tygra navíc vychází drobná pohyblivá svítivá aura, která je dodělávaná klasickou animací.

Je to tak trochu jiný film
Podle příznivých ohlasů od prvních dětských diváků, které filmoví tvůrci zvali při dokončování filmu na testovací projekce, je zřejmé, že se film bude líbit nejvíce dětem z prvního stupně základních škol. „Děti v tomto věku jsou velmi náročné, Petrovi Oukropcovi se podařilo zbořit bariéru mezi divákem a filmem, každý si v Modrém tygrovi může najít něco svého, a to i dospělí diváci,“ okomentoval film režisér Bohdan Sláma, kterého si Petr Oukropec vybral jako režijního a dramatického supervizora.

„Film nemá klasickou vyprávěcí dramaturgickou linku. Není tam neustálé napětí a film dává více prostoru pro fantazii a kreativitu. Je to zkrátka jinak postavený snímek. Děti tomu ale rozumí, je vidět, že nepotřebují hollywoodské vyprávění a přímočarost, a ohlasy máme od nich zatím pozitivní. Myslím, že je omyl na Modrého tygra vzít čtyřleté dítě. Film bych doporučila dětem od šesti, sedmi let, které už třeba čtou," dodává Horváthová s tím, že dětská představivost je bezbřehá a otázka obsaženého tajemství ji rozvine.

„Sama jsem zvědavá, jak to většinové publikum přijme. Nic není předžvýkané a film není pasivní zábavou. Vím, že hodně lidí z České televize, kteří se podílejí na tvorbě dětských pořadů a na tygrovi spolupracovali, si ho vzali za svůj," říká a ke zpracování filmu dle její knihy dodává: „Podařila se jedna věc - zachovat atmosféru knížky a skutečně vytvořit svět někde jinde. Film je něžný a výtvarně hezky zpracovaný. Je to jiná cesta, jak se dá také pracovat a pro všechny to bylo poprvé. Tak uvidíme, co na to diváci.“

Dva kamarádi, Johanka a Matyáš, žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana Hartla. Když se ambiciózní starosta Rýp rozhodne zbourat zahradu, aby na jejím místě mohl postavit úplně novou čtvrť, přímo na křižovatce se objeví tajemný modrý tygr. Ten se s dětmi vydá na magickou cestu záchrany jejich jedinečného světa. Ve filmu dále hrají německý herec Daniel Drewes, Anna Polívková, Libuše Havelková, Jan Vondráček nebo Hynek Čermák, právě oceněný Cenou filmové kritiky za svůj herecký výkon ve filmu Nevinnost.

Modrý tygr využívá nejrůznější animační techniky a postupy - kreslenou a ploškovou animaci, animaci fotografií, dokreslovačky reálných podkladů a podobně. „Samostatnou a nejtěžší prací byla asi celá závěrečná scéna filmu, kde jsme vytvářeli iluzi moře a ostrova. Ten je složený z desítek reálných exotických rostlin snímaných ve větru propeleru, kombinovaných s dokreslovanými rostlinami. Navíc s trikově dopracovaným živým tygrem, ve výsledku modrým,“ říká režisér a producent Petr Oukropec.

PROFIL:

Petr Oukropec je spoluzakladatelem jedné z nejúspěšnějších producentských společností Negativ, člen Evropské filmové akademie a Asociace producentů v audiovizi a pedagog FAMU. Jako producent stál na počátku kariér Saši Gedeona (u filmů Indiánské léto a Návrat idiota) či Davida Ondříčka (Šeptej). Modrý tygr je jeho režijním debutem, s režijním vedením dětí má ale dlouholetou zkušenost z ochotnického spolku.

SYNOPSE:
 
Co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr? Dobrodružný, magický a humorný rodinný film vtáhne děti i jejich rodiče do světa fantazie. Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi, Johanka a Matyáš, žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana Hartla.

Když se ambiciózní starosta Rýp rozhodne zbourat zahradu, aby na jejím místě mohl postavit úplně novou čtvrť, přímo na křižovatce se objeví tajemný modrý tygr. Ten se s dětmi vydá na magickou cestu záchrany jejich jedinečného světa. Částečně animovaný film je adaptací stejnojmenné dětské knížky Terezy a Juraje Horváthových. Vznikl jako režijní debut Petra Oukropce, producenta filmů Návrat idiota nebo Děti noci, a pod režijní supervizí Bohdana Slámy.

TRAILER:
www.youtube.com/watch?v=KeGjp1GB53U


Autor: David Peltán,- i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.

 

 

Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.