PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Míří rány hygieniků pod pás Mighty Sounds? Festivalu hrozí likvidační pokuta

Míří rány hygieniků pod pás Mighty Sounds? Festivalu hrozí likvidační pokuta

Středa, 02.04.2014 / článek

 

Festival Mighty Sounds, který do Tábora přivezl zvučná jména, jako je syn Boba Marleyho Ky-Mani, Pennywise, Inner Circle, Anti-Flag nebo Ska-P, dostal opět pokutu za překročení hladiny hluku. Tentokrát je však nezvykle vysoká, pořadatelé by měli zaplatit téměř půl milionu korun.

„Hluk z Mighty Sounds ke mně doléhá, jako bych tam byla. Ruší mě to zejména ve spaní, ale tři dny se to vydržet dá a také asi záleží, jaké je počasí, protože někdy to moc slyšet není. Při takové akci se ale vždy někdo najde, kdo bude mít řeči,“ říká Iva Basiaková z hlukem dotčených Měšic. Proti rozhodnutí Krajské hygienické stanice se pořadatelé festivalu odvolají.

„Kdybychom měli takto vysokou pokutu platit, byla by pro festival likvidační. Nikdo z nás se festivalem neživí, většinou končíme na nule a ze získaných peněz se zaplatí maximálně náklady a čas některých lidí, kteří festival přes rok připravují,“ říká za festival Markéta Štechová.
V současnosti se organizátoři festivalu budou proti rozhodnutí Krajské hygienické stanici v Českých Budějovicích odvolávat k ministerstvu zdravotnictví, následovat nejspíš bude odvolání ke krajskému soudu a kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.  

Dvojnásobky a jejich násobky

Od doby, kdy je Mighty Sounds v Táboře, dostává pokuty za hluk. První, devadesátitisícová padla v roce 2010, tu organizátoři o rok později zaplatili. V tom roce však následovala penalizace dvojnásobná a za ročník 2012, kdy se festival stal jihočeskou kulturní akcí roku, vyfasovali pořadatelé od hygieniků 360 000 korun, které ministerstvo zdravotnictví snížilo na 210 000 korun. Za loňský ročník pak festivalu Krajská hygienická stanice udělila políček ještě větší, za překročení limitů hluku dostalo Mighty Sounds 420 000 korun. Důvodem je opakování problému a nesplnění preventivní funkce pokuty.

Podle Světové zdravotnické organizace člověka poškozuje až dlouhodobé vystavování hluku, které je vyšší než 70 dB. Zároveň poukazuje, že hlukový limit u hlavních silnic v noční době činí 50 dB a lidé v okolí silnic a železnic jsou dlouhodobě vystaveni hlukové zátěži.

Loni festival překročil noční limit 35 dB o 11 dB v Měšicích a o 17,6 dB v Sezimově Ústí, ovšem nikoli v průběhu tří dnů, ale při měření, tedy v jedné hodině a dni – 19. července od 22 do 23 hodin.

„Jedenáct decibelů už je dost, tři decibely pozná laik a pět už obtěžuje. Ale těžko to něčemu přirovnávat. Tabulka uvádí, že 60 dB dosahuje konverzace v kanceláři. Jenže to je jen krátkodobá situace. Pokuty se zvyšují kvůli opakování problému na stejném místě, kvůli porušování zákona,“ říká referent pro ochranu a podporu veřejného zdraví Jakub Janota z pražské hygienické stanice.Nejvyšší pokutu venkovní akci dali tamní hygienici přes půl milionu korun, vnitřní pak sumu nejvyšší – dva miliony.

Žádné vzorce. Pomohla by výjimka

Výše pokuty za hluk se odvíjí podle situace – místo konání, osídlení, počtu zasažených osob, naměřených hodnot. Vzorec na to žádný není. Zákon mluví konkrétněji. Ukládá, že od 22 do šesti hodin ráno nesmí kulturně-společenská událost překročit zvuková hladina 35 dB. Dodržet stanovený limit hluku v noci je v praxi nesplnitelné.

„Víme, že dodržet ho nelze. Záleží na tom, jak daleko zástavba je, jaké jsou klimatické podmínky - na šíření zvuku má vliv zejména vlhkost, rozdíly teplot a vítr. Je tedy na provozovateli akce, jak se s lidmi domluví. Chápeme, že měříme hluk venku a že vevnitř je o zhruba 30 dB menší, ale jde o zákon, který něco ukládá a je porušen. Hygienik musí vystavit pokutu a radost z toho nemá, už kvůli papírování. Když neuposlechne, budou ho popotahovat občané a nakonec i ministr,“ dodal Janota.

Podle něj by pomohla výjimka v zákoně, která by krátkodobým akcím umožňovala noční hladinu hluku 35 dB přesáhnout a obcím by dávala pravomoc rozhodnout o tom, zda tam akci chtějí. Podobná už v zákoně existovala, jenže byla zrušená. Na její návrat apelovalo před dvěma lety ministerstvo zdravotnictví, ale opětovné zařazení do zákona je však stále nejisté.

„V podstatě jen my dostáváme takto brutální pokuty. U většiny ostatních akcí, které jsou srovnatelné s námi, jsou pokuty v řádech desítek tisíc, v našem případě stovek. My víme, že tu normu porušujeme, chceme jen rovné zacházení,“ říká Markéta Štechová. Dlouhodobě se pořadatelé festivalu s dalšími lidmi snaží, aby se zákon změnil. „Bylo by dobré, aby byla v zákoně výjimka pro krátkodobé akce, aby obce mohly říct, zda chtějí ve městě kulturu a za jakých podmínek,“ doplnila mluvčí.

Tábor by zaplakal

Tábor o festival stojí a přišel by o něj nerad. „Většinou se jedná o jednotlivé stížnosti na festival. Na druhou stranu je to akce mezinárodního významu, která město přináší dobrou propagaci, publicitu a obchod. Podle všeho vyplývá, že nejvíce obyvatelům Tábora a Ústí vadí hraní dlouho do noci v neděli, kdy ráno musí vstávat do práce. To by měli pořadatelé tedy zvážit,“ soudí starosta Tábora Jiří Fišer.

Pořadatelé Mighty Sounds se každoročně snaží, aby hluk obtěžoval co nejméně. Loni se hlavní pódia v produkci střídala, aby nedocházelo ke směšování a ještě většímu hlukovému uzlu. Pódia jsou natočená do neobydlených oblastí a obyvatelům, vedením měst a policii pořadatelé před akcí zasílají informační dopisy. Dotčení obyvatelé pak v případě zájmu dostanou vstupenky na festival.
„Tuto možnost hodně z nich uvítala. Letos chceme zkrátit dobu produkce zejména v neděli a opět uděláme maximum, abychom obyvatele co nejméně obtěžovali. Z venku může festival vypadat všelijak, ale vevnitř máme spoustu aktivit nejen pro dospělé, ale i pro děti a mládež. Už se stalo, že přišli lidé, kteří nebyli z festivalu nadšení a nakonec odcházeli mile překvapení,“ dodala Markéta Štechová.

Podporu festivalu na internetu vyjadřují tisíce lidí. „Ceníme si podpory i ochoty lidí přispět. Myslíme si ale, že jde o problém obecný, neboť akce našeho typu, ale i jakákoliv jiná hudební akce pod širý nebem, nemá šanci stávající limity hluku nepřekročit. Budeme tedy nejprve bojovat, uvidíme s jakým výsledkem,“ uzavřela mluvčí Markéta Štechová.

Kdyby měl festival dostat opět pokutu za hluk, asi by z Tábora zcela odešel. Nemálo by tím utrpěl i táborský cestovní ruch, obchodníci i hoteliéři. Oslovené restaurace a hotely Palcát, Atak a Relax U Drsů se shodují, že pro ně festival bezesporu přínos má.
„Přesto, že je turistická sezona, Mighty Sounds je pro nás přínosem, protože tou dobou je hotel zcela naplněn a zároveň zajišťujeme stravování pro návštěvníky festivalu,“ podotkl ředitel hotelu Relax Roman Procházka. Podobně se vyjádřil i nedaleký obchodní řetězec Kaufland.
„Skutečně je to tak, že zaznamenáváme zvýšený počet zákazníků v období konání festivalu. Zákazníci ovšem nakupují  spíše drobnější potraviny či občerstvení. Nejedná se o velké nákupy pro domácnost,“ potvrdil mluvčí Michal Šperl.

Mighty sounds se zaměřuje na okrajové hudební žánry, divadla a workshopy. Trvá tři dny v roce, podporuje charitativní aktivity a má podporu města Tábora.


JAK ŠEL ČAS V POKUTÁCH

2010 – První pokuta od KHS 125 000 korun, snížená ministerstvem zdravotnictví na 90 000 korun
2011 – Druhá pokuta od KHS 180 000 korun, věc je u Městského soudu v Praze
2012 – Třetí pokuta od KHS 360 000 korun, po odvolání na ministerstvu zdravotnictví sníženo na 210 000 korun a věc je už před Nejvyšším správním soudem
2013 - Čtvrtá pokuta od KHS 420 000 korun, odvolání k ministerstvu zdravotnictví


CO NA TO POŘADATELÉ FESTIVALŮ a LIDÉ?

Aneta Kosobudová, Olší - bývalé útočiště Mighty Sounds
Podle mě lidé z Olší brali festival spíš jako zpestření. Nevím o nikom, kdo by si na něj či hluk z něj stěžoval. Dokonce i největší morousové ze vsi lidi z festivalu občerstvovali.

Josef Kašpar, Open air MusicFest Přeštěnice
Žádnou pokutu za hluk jsme neplatili. V podstatě už když jsem to dělal v Milevsku a potom v Přeštěnici, tak jsem v tisku apeloval na lidi a vysvětloval jim, že festivaly jsou součástí kultury a že by měli zvládnout vydržet trochu hluku. Myslím že to v Přeštěnici pochopili a víceméně jsou asi spokojení za propagaci vesnice. Třikrát mne už zvali do komise na vyhlášení Vesnice roku, abych tam prezentoval festival, takže zatím v pohodě. Samozřejmě jsme trochu jiný festival než Mighty, a taky tam je méně lidí

David Urban, Planet festival - s pokutami v místě Aeroklubu Tábor začal
Nepamatuji si to přesně, ale po posledním ročníku jsme myslím dostali 100 000 korun pokutu za hluk. Poté jsme šli do likvidace…

Ladislav Zibura, Budějovický majáles
Také jsme se potýkali s problémy. První přišel předloni, kdy jsme ani netušili, že by snad mohla mít hygiena nějakou motivaci nás měřit. Paradoxem navíc je, že kraj i město nám přispívají do rozpočtu, přestože Majáles vždy končil až dlouho po půlnoci. Měsíc po festivalu přišlo vyrozumění, že bylo provedeno měření, ve kterém jsme tuším o 16 dB překročili nesmyslně nastavenou hranici a že bude zahájeno správní řízení. Argumenty nám nepomohly a před Vánoci nám vyměřili pokutu 80 tisíc korun. Důvodem prý bylo, že náš rozpočet soudí o tom, že jsme dobře finančně zajištěná akce. Přirozeně jsme oponovali svojí neziskovostí a tím, že všichni děláme festival zadarmo a nikdy jsme zisk nevyprodukovali. Odvolali jsme se a nakonec pokuta byla snížena na 30 tisíc. Nezbylo nám, než se na ní složit mezi lidmi z týmu, což je dost absurdní, po devíti měsících práce zadarmo. Tehdy měření provedli na udání někoho z obyvatel Piaristického náměstí.
Loni nám dali vědět dopředu, že nás budou měřit. Posunuli jsme open-air dál od centra města, ale to nebyl dostatečný argument. Dělali jsme vše, abychom limit nepřekročili, program v pozdějších hodinách už nebyl na venkovním pódiu, ale v šapitó. Scéna navíc hrála po desáté šeptem. Krajská hygienická stanice sice naši snahu ocenila, ale přišlo další správní řízení. Dost jsme se báli, protože pokuta při recidivě může být gigantická. Nakonec jsme ale dostali "jen" 10 tisíc. Musím dodat, že hygienici k nám byli slušní, problém je v legislativě.
Proč nelze udělit výjimku? Přirozenou věcí je, že ve velkém městě je občas festival. A limit bychom překročili úplně kdekoli, kde je v okruhu dvou kilometrů byť jediný dům - kdyby nás tedy udal jeho majitel. Samotné měření prý stojí přes deset tisíc, to už je potom slušná motivace, aby tu pokutu alespoň ve výši ceny měření udělili. Kdo bydlí ve městě, nemůže očekávat, že tam bude hrobové ticho. Nechceme přece kulturně mrtvá města.

Luboš Kocourek, zvukař a pořadatel Táborské rockové mapy
Akce se koná za podpory města a hygiena k nám nikdy nepřijela, jenom městská policie, která hrozila pokutou za překročení nočního klidu. Podle mě je pokuta pro Mighty Sounds účelová, někdo musí chtít, aby ta pokuta byla takto vysoká. Zajímalo by mně podle jaké rovnice se výše pokuty vypočítává? Navíc limit 35 dB je naprostý nesmysl, protože klid v lese naměříte zhruba 40 dB a běžná ulice ve městě bez aut má hodnoty kolem 45 dB.

Zdeněk Souček, Let It Roll
Let It Roll dostal pokutu už třikrát, ale pohybovala se v rozmezí 25 až 50 000 korun a zaplatili jsme ji. Pokuta se zvyšovala, ale my jsme změnili lokaci, takže teď jsme zase dostali první nižší penalizaci a letos očekáváme dvojnásobek.

Líbí se ti www.facebook.com/Kulturnecom


Autor: David Peltán


Téma: Mighty sounds

Související články

 

 
Kultura dnes


Čert a Káča

Divadlo / pro děti / loutková pohádka
Housův mlýn v Táboře
05.07.2020 od 15:00 hod.

 

Fotbálek na pískovně

Sport / fotbal / turnájek
Veselské pískovny
05.07.2020 od 09:00 hod.

 

Spodní proudy Jordánu

Hudba / koncert / rock - alternative - electro - crossover
Sokolská plovárna
05.07.2020 od 17:00 hod.

 

Vypsaná Fixa, Volant a Nixon Lads

Hudba / koncert
Koupaliště Volyně
05.07.2020 od 19:00 hod.