PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Mighty sounds - sraz lidí ze stejného těsta

Mighty sounds - sraz lidí ze stejného těsta

Pátek, 18.07.2008 / rozhovor

 

Největší ska punkový festival v Evropě Mighty Sounds - Summer Ska Punk Explosion! o víkendu opět dorazí do Olší u Tábora. Na sedmi hudebních scénách se vystřídá téměř 150 kapel, 100 deejayů, ale i divadel a jiných performancí. Headlinery čtvrtého ročníku se stanou jamajští veteráni Denis Alcapone a jeho kolegyně Doreen Shaffer. Mezi dalšími se představí britští Citizen Fish, americké formace jako Mad Caddies či The Toasters a další kapely ze všech koutů světa i republiky. Mighty Sounds se letos rozrostl o dvě nové scény, které mají návštěvníkům poskytnou ještě větší možnost výběru. Zastavili jsme se na slovíčko s producentem Franiškem Švadlenou.

Podle čeho děláte dramaturgii festivalu?

Nejsem dramaturgem a téměř do toho, co na Mighty bude hrát nezasahuji. Kluci, kteří dramaturgii tvoří, vybírají kapely, které mají rádi. Nic jiného v tom není. Interprety do divadelního stanu a deejaye zase vybírají lidé, kteří se pohybují na těchto scénách.

Jak dlouho takový festival trvá uspořádat?
Je klišé říkat, že hned jak festival skončí, začíná se dělat na dalším. Jednaní s managmentem kapel ale skutečně začínají už na podzim. Nejvíc práce je samozřejmě dva až tři měsíce před akcí.

Mighty sounds je největší festival tohoto druhu v Evropě. Jaká cesta tomu předcházela a proč jste zvolili tento druh hudby - víceméně ska, punkrock?
Většina pořadatelského týmu hraje ve ska nebo punkových kapelách jako Fast Food Orchestra, Prague Ska Conspiracy, Flaming Cocks, Vertigo a podobně. Proto byla volba jasná. Celé to začalo tím, že mě oslovil Kuba Siňor ze společnosti HPK-Productions někdy v roce 2004 s tím, že má domluvenou americkou kapelu New York Ska Jazz Ensemble na léto 2005 a chtěl by kolem ní ?postavit? festival. Nikdy by mě nenapadlo, že dojdeme až do dnešní podoby.

Neuvažujete do budoucna o větším žánrovém rozpětí?
Určitě víme, že nechceme dělat takový ten klasický český model festivalu, to znamená deset až patnáct kapel jako headlinerů pořád dokola. To, že jsme v podstatě žánrový festival, považujeme spíš za výhodu. Jde o sraz lidí, kteří mají něco společného.

Na co bys letos návštěvníky nalákal?

Na unikátní atmosféru. Možná si fandíme, ale Mighty je přeci jen trochu ?jiné? než běžné české festivaly. Zhruba 60 až 70 procent kapel je zahraničních a dost často budou hrát v České republice poprvé. Kdo má rád ska, punk, rock?n?roll, reggae, hard core, indie, jungle, dancehall, drum?n?bass a rád objevuje něco nového, určitě si vybere.

Pověž zájemcům něco k praktickým věcem...
Letos máme ještě jedno nové parkoviště a stanové městečko. Tu novou louku nemáme vyzkoušenou, ale myslím si, že dorazí asi 1400 aut. Parkovištěm bude procházet bezpečnostní služba. V areálu bude 110 toalet, osm mycích žlabů a tři velké cisterny s pitnou vodou. Od táborského vlakového nádraží budou jezdit autobusy, v podstatě půjde o kyvadlovou dopravu.

Jak na festival reagují obyvatelé Olší?
Nesetkal jsem se s žádnými negativními reakcemi. Věřím, že ten jeden víkend, co občany Olší obtěžujeme, nám odpustí.

Kolik lidí festival navštívilo v loňských ročnících a jakou návštěvnost očekáváte letos?

Loni festival navštívilo kolem 10.000 lidí a letos očekáváme návštěvnost jěště o něco vyšší.

Podle čeho jste si původně vybírali, že festival bude zrovna v Olší?
Poslední ročník festivalu Stádlecký most, který jsem pořádal v roce 2003, se konal na tomhle místě a to místo se nám zamlouvalo.

Co na festivalu vše bude krom hudby?
Jídlo, pití, skákací boty, lezecká stěna, stánky se vším možným, houpací sítě, paintball, fireshow, žongléři, bubeníci. K dispozici bude celá řada workshopů. A teď jsem určitě na spoustu věcí zapomněl.


Autor: David Peltán


Téma: Mighty sounds

Související články

 

 
Kultura dnes


Liz Lochheadová – PERFECT DAYS

Divadlo / komedie
Městské divadlo Český Krumlov
24.02.2020 od 19:30 hod.

 

Mustangové na Těchorazu - Erich Pröll

Ostatní / setkání / Přednáška s promítáním
Kino
24.02.2020 od 18:00 hod.

 

Dokonalá svatba ~ Indigo Company |B|

Divadlo / komedie / Úspěšná situační komedie
Divadlo Fráni Šrámka
24.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo Járy Cimrmana - Blaník

Divadlo / komedie
Divadlo Oskara Nedbala
24.02.2020 od 19:00 hod.