PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Mezi husity se letos vtlačil David Koller, Monkey Business i Pražský výběr

Mezi husity se letos vtlačil David Koller, Monkey Business i Pražský výběr

Středa, 11.09.2013 / článek

 

 Od 11. do 15. září se mohou obyvatelé Tábora i návštěvníci opět těšit na Táborská setkání. Podvaadvacáté ulice Starého i Nového Města ožijí středověkým duchem. Slavnosti nabídnou akce inspirované středověkou historií města a k tomu přihazují kromě jiného koncerty Davida Kollera, Lenky Filipové, Monkey Business nebo legendárního Pražského výběru. Třídenní program láká na historické noční i denní průvody, bitvy, koncerty všech žánrů i hodování pod širým nebem.

„Je to organizačně náročná akce, s níž vždy přichází jistá omezení a komplikace. Doporučujeme co nejvíce dodržovat pokyny a třeba na ohňostroj přijít včas. Obyvatelé samozřejmě prosíme o trpělivost a toleranci. Přeci jen jsou nakonec Táborská setkání krásným víkendem pro dvacet tisíc lidí,“ říká místostarostka Lenka Horejsková.
Táborská setkání tradičně zahájí ve středu 11. září v 16 hodin Běh Starým Městem. Zapojí se také rytíři a nově armáda.

Středověké veselí pak vypukne v pátek 13. a potrvá do neděle 15. září. O páteční zahájení slavností se na Žižkově náměstí postará táborský Swing Band a po něm už následuje husitský chorál Ktož sú boží bojovníci v podání muzikálově zpěvačky Dity Hořínkové. Pochodňový průvod s Janem Žižkou pak završí velkolepý ohňostroj. Od 22 hodin začíná koncert Davida Kollera a jeho Bandu, které před půlnocí vystřídá Peshata Swing Orchestra. Zároveň se na sousedním Tržním náměstí otevírá středověké tržiště s chrliči ohně, fakíry, tanečnicemi a dalším programem.
„Převratné novinky nejsou, ale nejde říct, že jsou slavnosti a jejich organizace rutinou. Vždy se něco najde, co se děje jinak,“ dodala Lenka Horejsková.

Taneční funky sobota

V sobotu začínají slavnosti už v devět hodin ráno. Zatímco na jednom náměstí se otevře jarmark se staročeskými výrobky a flašinetáři, na dalším se za doprovodu středověké hudby můžete bavit na středověkém tržišti uměním žonglérů, fakírů nebo obdivovat řemeslný fortel při výrobě zbraní, brnění nebo šperků a keramiky.

V uličkách zahrají domácí i zahraniční kapely nejrůznějších žánrů, fanfárové a bubenické soubory i potulní muzikanti. Všude se přitom vznáší vůně pečeného masa, placek,medoviny a mnoha dalších pochoutek. „Letos jsme hodně využili programů v uličkách a do budoucna bychom rádi využili ještě více zahrad, například té u Střelnice,“ podotýká místostarostka.

Malí návštěvníci slavností i jejich doprovod ocení dětský ráj v Holečkových sadech, kde jsou od 10 do 17 hodin připravené tvořivé dílny, soutěže, hry, pohádky a pořady pro celou rodinu. Hry pro zvídavé děti připravilo i Husitské muzeum na Žižkově náměstí.
K tradičním vrcholům sobotního programu patří kostýmovaný průvod městem s Janem Žižkou. Stovky účastníků v dobovém oblečení doprovázejí jezdci na koních, husitské vozy a hudební spolky. Ten vyráží ve 13 hodin z Husova náměstí. K oblíbeným akcím patří rytířský turnaj na koních v malebném údolí pod městskými hradbami. Akční podívanou plnou zábavy a humoru nabízí po celou dobu slavností zážitkový skanzen Housův mlýn, kde se mimo jiné v sobotu v podvečer odehraje Husitský trojboj, mistrovství ČR v metání husitským prakem i velká ohňová show.

„Za 22 let se Táboru podařilo vytvořit ze slavností neuvěřitelnou tradici s originální dramaturgií, to se daří snad jen v Českém Krumlově a Znojmu,“ dodal Petr Nůsek z Housova mlýna.

Na hlavním pódiu na Žižkově náměstí v sobotu večer (18.30) vystoupí Lenka Filipová, Monkey Business (20.30) a na závěr kultovní kapela Pražský výběr (22.30).

Mladí, neklidní, talentovaní

Nedělní program obligátně přinese zdarma zpřístupněné památky. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví mohou lidé navštívit i několik historických domů nebo expozici Táborský poklad. Letošní novinkou budou také dvě vycházky s výkladem o táborských hodinách. O pohodovou atmosféru na Žižkově náměstí se po celý den postarají táborské kapely. Příležitost dostali zejména mladí hudebníci.

Doprava, parkování, omezení

Domácí asi nejvíce postihne narušení dopravy na Starém Městě. Od příštího úterý do neděle nebude možné či ve značné míře omezené parkování na Žižkově, Tržním a Špitálském náměstí a na parkovišti před hotelem Dvořák. V sobotu 14. září pak také na náměstí Mikuláše z Husi a Filipovské ulici. V případě, že je někdo majitelem parkovací karty pro osobní automobil, je možné po jejím předložení získat po dobu festivalu parkovací kartu do Parkovacího domu pod Střelnicí.

Přespolní návštěvníci festivalu mohou svá vozidla zaparkovat na na parkovištích u zimního a plaveckého stadionu, nově u budovy Tabačky a u autobusového nádraží. V době ohňostroje budou v pátek od 20.30 hodin na hodinu z bezpečnostních důvodů uzavřeny části přístupových ulic na Žižkovo náměstí – Střelnická I., Barvířská a část Pražské ulice.

Ke zlepšení dopravy poslouží posílené spoje MHD, a to zejména v pátek 13. září od 19 hodin a v sobotním dopoledne. Naopak ochuzeny budou vnitroměstské linky 60 a 61, které nebudou bez náhrady obsluhovat zastávky U Střelnice, Tržní a Žižkovo náměstí ve středu 11.září od 16 do 20 hodin a od pátku od 15 do neděle do 24 hodin. V době průvodů (pátek od 20 do 22 hodin a sobotu od 12.30 do 15 hodin) bude mimo provoz také zastávka v ulici 9. května.

Neděle zdarma

Kromě neděle bude rovněž omezený vstup na náměstí starého města, ten bude možný jen se zakoupenou vstupenkou či občanským průkazem, jímž stvrdíte, že v oblasti máte bydliště.

Vstupenky lze již zakoupit v předprodeji do 15 hodin pátku 13. září v Infocentru na Žižkově náměstí a v ČD centru na vlakovém nádraží. Vstupenky na místě jsou v prodeji od příštího pátku u všech zátarasů na Starém Městě. Vstupné v předprodeji je letos o deset korun dražší a dospělí tak za něj dají 180 korun, na místě je neměnné, tedy za 200. Senioři od 60 let, děti od 6 do 12 let, ZTP dají v předprodeji 90 a na místě 100 korun. Držitelé průkazu ZTP/P + doprovod mají vstup zdarma. Letošní novinkou pak je, že při zakoupení dvou vstupenek pro dospělé v předprodeji získáte jednu dětskou vstupenku do Muzea čokolády a marcipánu zdarma. Nedělní program je zdarma.

Vstupným město Táborská setkání částečně financuje. Rozpočet festivalu je kolem pěti milionů korun. Ze vstupného šlo loni zhruba dva miliony osm set tisíc korun. Město na festival přispívá 750 000 korunami, partneři pak asi milionem a půl, z čehož část tvoří bartery. „Obcházet vstupné nelegální cestou se nemusí lidem vyplatit. Rádi bychom, asi si každý uvědomil, že taková akce něco stojí a že i přesto, že ceny všeho rostou, vstupné na festival, který nabízí pestrý a kvalitní program, se příliš nenavýšilo,“ dodává Lenka Horejsková.
Jihočeský kulturní server Kulturne.com je mediálním partnerem festivalu.


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Relaxační malba pro dospělé

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
21.10.2019 od 17:30 hod.

 

Bajkal

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
21.10.2019 od 18:00 hod.