PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kytarista John Scofield zahraje v Arše s obnoveným Überjamem! Těšte se na groove

Kytarista John Scofield zahraje v Arše s obnoveným Überjamem! Těšte se na groove

Sobota, 09.11.2013 / zpráva

 

Skvělý jazzový kytarista John Scofield navštěvuje Českou republiku pravidelně. Nyní však přijíždí se obnovenou fenomenální fusion formací Überjam, s níž v létě vydal album Deux. Jazz Dock pořádá koncert v úterý 12. listopadu od 20 hodin v pražském Divadle Archa.

Projekt Überjam vznikl v roce 2002 a zahrnoval vlastně dvě řadová alba "Überjam" a "Up All Night" (2003), které velmi moderním způsobem propojovaly Scofieldovu jazzrockovou minulost (léta s Milesem Davisem) s novými možnostmi elektroniky a samplingu - vymoženostmi současné taneční hudby. Vznikla hudba velmi energická a hybná, ale s charakteristickou scofieldovskou melodikou, která byla také ovlivněna částečně orientální hudbou, popem, rockem i funkem. Obě alba měla obrovský úspěch a přitáhla k jazzu pozornost také mnoha mladých lidí, pro které klasický jazz již není tak přitažlivý, ale takováto fúze jim nabízí zajímavou alternativu.

Základní sestava pro letošní turné zůstane stejná, jako byla před deseti lety, tedy vedle Scofielda Avi Bortnick (kytara, elektronika), a Andy Hess (baskytara), jen na koncertech i ve studiu místo bubeníka Adama Deitche zahraje Louis Cato, známý např. z formací Marcuse Millera.

John Scofield je mistrem jazzové kytary a vyniká charakteristickým a velmi unikátním zvukem, plným napětí a skryté energie, oscilujícím od jemných baladických odstínů až po ostré funkové a rockové tóny.
Také rytmická a melodická stránka jeho hry je nedostižná a jeho improvizátorská invence evokuje vzpomínky na takové geniální hráče, jako byli Charlie Parker, John Coltrane nebo Miles Davis. John Scofield je také skvělým skladatelem a aranžérem, což se projevilo např. na geniálním albu "Quiet". Jeho celkový přínos jazzu za posledních 30 let je obrovský a je jedním z nemnoha osobností světové scény, které skutečně velkým dílem ovlivňují vývoj a směřování současného jazzu.

John Scofield za svojí profesionální dráhu urazil dlouhou pouť od jeho prvního nahrávání s Gerry Mulliganem nebo Chetem Bakerem, prvního profesionálního angažmá v kapele Billiho Cobhama a George Dukea, přes spolupráci s Charlesem Mingusem, Gary Burtonem a samotným Milesem Davisem, až po vydávání mnoha vysoce oceňovaných alb pod vlastním jménem.

Ocenění to nebyla ledajaká - je několikanásobný držitel Grammy a mnohokrát vyhlášen kytaristou roku časopisy Down Beat nebo Guitar Player a řada slavných jmen, se kterými v průběhu své impozantní hudební kariéry spolupracoval je také ohromující: Pat Metheny, Herbie Hancock, Charlie Haden, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Jack DeJohnette, Joe Lovano, Tony Williams, Jim Hall, Ron Carter, Joe Henderson, Dave Holland a mnoho dalších!

Scofieldovo Überjam ovlivnilo celou řadu muzikantů, nabídlo nový zvuk, nový rozměr jazzu a jeho fúzí. Album Deux je ještě žánrově pestřejší a nabízí nesčetné chytlavé melodie, excelentní improvizace i groove. Novinka byla Českým Rozhlasem zvolena albem týdne. Jak to bude naživo?

Předprodej vstupenek je v pokladně Divadla Archa, v Jazz Docku a v sítích Ticketstream, Prague Ticket Office, Ticketpro a Ticketportal. Cena je 790 Kč, na stání
490 korun.

Ukázka z alba Deux: www.youtube.com/watch


Autor: dap, i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.

 

 

Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.