PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kytarista John Scofield zahraje v Arše s obnoveným Überjamem! Těšte se na groove

Kytarista John Scofield zahraje v Arše s obnoveným Überjamem! Těšte se na groove

Sobota, 09.11.2013 / zpráva

 

Skvělý jazzový kytarista John Scofield navštěvuje Českou republiku pravidelně. Nyní však přijíždí se obnovenou fenomenální fusion formací Überjam, s níž v létě vydal album Deux. Jazz Dock pořádá koncert v úterý 12. listopadu od 20 hodin v pražském Divadle Archa.

Projekt Überjam vznikl v roce 2002 a zahrnoval vlastně dvě řadová alba "Überjam" a "Up All Night" (2003), které velmi moderním způsobem propojovaly Scofieldovu jazzrockovou minulost (léta s Milesem Davisem) s novými možnostmi elektroniky a samplingu - vymoženostmi současné taneční hudby. Vznikla hudba velmi energická a hybná, ale s charakteristickou scofieldovskou melodikou, která byla také ovlivněna částečně orientální hudbou, popem, rockem i funkem. Obě alba měla obrovský úspěch a přitáhla k jazzu pozornost také mnoha mladých lidí, pro které klasický jazz již není tak přitažlivý, ale takováto fúze jim nabízí zajímavou alternativu.

Základní sestava pro letošní turné zůstane stejná, jako byla před deseti lety, tedy vedle Scofielda Avi Bortnick (kytara, elektronika), a Andy Hess (baskytara), jen na koncertech i ve studiu místo bubeníka Adama Deitche zahraje Louis Cato, známý např. z formací Marcuse Millera.

John Scofield je mistrem jazzové kytary a vyniká charakteristickým a velmi unikátním zvukem, plným napětí a skryté energie, oscilujícím od jemných baladických odstínů až po ostré funkové a rockové tóny.
Také rytmická a melodická stránka jeho hry je nedostižná a jeho improvizátorská invence evokuje vzpomínky na takové geniální hráče, jako byli Charlie Parker, John Coltrane nebo Miles Davis. John Scofield je také skvělým skladatelem a aranžérem, což se projevilo např. na geniálním albu "Quiet". Jeho celkový přínos jazzu za posledních 30 let je obrovský a je jedním z nemnoha osobností světové scény, které skutečně velkým dílem ovlivňují vývoj a směřování současného jazzu.

John Scofield za svojí profesionální dráhu urazil dlouhou pouť od jeho prvního nahrávání s Gerry Mulliganem nebo Chetem Bakerem, prvního profesionálního angažmá v kapele Billiho Cobhama a George Dukea, přes spolupráci s Charlesem Mingusem, Gary Burtonem a samotným Milesem Davisem, až po vydávání mnoha vysoce oceňovaných alb pod vlastním jménem.

Ocenění to nebyla ledajaká - je několikanásobný držitel Grammy a mnohokrát vyhlášen kytaristou roku časopisy Down Beat nebo Guitar Player a řada slavných jmen, se kterými v průběhu své impozantní hudební kariéry spolupracoval je také ohromující: Pat Metheny, Herbie Hancock, Charlie Haden, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Jack DeJohnette, Joe Lovano, Tony Williams, Jim Hall, Ron Carter, Joe Henderson, Dave Holland a mnoho dalších!

Scofieldovo Überjam ovlivnilo celou řadu muzikantů, nabídlo nový zvuk, nový rozměr jazzu a jeho fúzí. Album Deux je ještě žánrově pestřejší a nabízí nesčetné chytlavé melodie, excelentní improvizace i groove. Novinka byla Českým Rozhlasem zvolena albem týdne. Jak to bude naživo?

Předprodej vstupenek je v pokladně Divadla Archa, v Jazz Docku a v sítích Ticketstream, Prague Ticket Office, Ticketpro a Ticketportal. Cena je 790 Kč, na stání
490 korun.

Ukázka z alba Deux: www.youtube.com/watch


Autor: dap, i -

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Paddington 2

Kino / film / britsko-francouzská rodinná komedie
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.08.2018 od 17:00 hod.

 

Divadlo Víťa Marčíka

Divadlo / pro děti
Veselské pískovny
19.08.2018 od 15:00 hod.

 

Naše chutě

Ostatní / jiný / gastro festival + hudba
Střelnice - zahrada
19.08.2018 od 11:00 hod.