PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ke kulatému stolu o budoucnosti Mighty Sounds hygienici nepřijeli. Hrozí pokuta

Ke kulatému stolu o budoucnosti Mighty Sounds hygienici nepřijeli. Hrozí pokuta

Sobota, 18.10.2014 / článek

 

Festival Mighty Sounds stále bojuje o svou existenci na Táborsku. Kvůli vysokým pokutám od krajské hygienické stanice došlo po nedávné besedě s veřejností a vedením táborské radnice na slib starosty Jiřího Fišera. Ve středu zasedli ke „kulatému“ pořadatelé festivalu, ředitelé obou policejních složek a starosta města. Nejdůležitější členové, pozvaní zástupci hygienické stanice, však na setkání nedorazili.

„Písemnou omluvu jsme zaslali do datové schránky, bohužel došlo ke zdržení. Naše účast na setkání by nemohla změnit daný stav zákonných předpisů. Nemůžeme postupovat odchylně ani v rozporu se zákonem,“ odůvodnil neúčast Vratislav Heinige z krajské hygienické stanice, od které festival letos dostal pokutu za porušení prakticky nedodržitelné noční hladiny hluku 35 decibelů 420 000 korun.

Podle něj by penále za opakované porušování zákona právnickou osobou mohlo být i desetinásobné. „Pokuta je to vysoká, ale mohla by být i vyšší. Vycházíme ze závažnosti porušení, že hluk postihuje velikou skupinu obyvatel a každý rok se opakuje. I letos byl limit hluku porušen, bude zahájeno správní řízení a o výši pokuty se teprve rozhodne,“ sdělil doktor a dodal, že od lidí odezvu letos nemají. Měření se uskutečnilo na základě podnětu od Policie ČR, který přišel ještě před konáním festivalu.

Stálá hrozba

Nad Mighty Sounds tak stále visí hrozba další vysoké pokuty, která v jiných krajích dosahuje částek v řádu desítek tisíc korun. „Nevím, jak se k tomu staví jinde, nemáme na pokuty ceník. Máme jen protokoly měření a na základě správního řízení se rozhodne o výši sankce. Se zákonem nic dělat nemůžeme, je pro nás závazný, stejně tak i pro pořadatele,“ uvedl Vratislav Heinige. Krajská hygienická stanice nemůže festivalu ani udělit výjimku, ta se totiž nevztahuje na veřejnou produkci, ale jen na krajní případy například při opravách vozovek. Podle Vratislava Heinigeho by pomohlo jediné, vyjmout ze zákona tento typ hluku.

„Za situace, kdy všichni odborníci přes hlukovou problematiku shodně říkají, že současné limity pro tyto typy akcí jsou nesplnitelné, pořadatelé musí v nočních hodinách dodržet hlukový limit 35dB, jenž odpovídá třeba šumění lesa nebo cvrkotu cvrčků. Pak nechápeme, proč toto nebere KHS v potaz,“ reagoval František Švadlena z pořadatelské agentury a říká, že jsou si vědomi toho, co jim ukládá zákon, ale rozhodně nesouhlasí s výší pokut, které jsou mnohonásobně vyšší než ve zbytku ČR. „Tlačíme na změnu zákona i prostřednictvím petice. Chceme, aby obce měly možnost stanovit si, jaké akce na svém území chtějí mít a za jakých podmínek, tak jak je to zvykem ve většině zemí EU,“ dodal.

Podpora policie

U stydnoucího čaje ve středu ostatní členové schůze vyjádřili pořadatelům Mighty Sounds podporu. „O akci ve městě stojíme. Kromě kulturního dění je velkým přínosem pro podnikatele a rozvoj cestovního ruchu. Termínově se festival navíc sladil s naším kulturním programem, dobře do něj zapadá,“ pochvaloval si starosta Jiří Fišer.

Jedinou podmínkou stále je, aby hudební produkce končila v neděli do půlnoci. Právě tento krok se Mighty Sounds osvědčil jako nejlepší. Stížností na hluk bylo podstatně méně. To potvrdila zapisovatelka Dagmar Vacková i ředitel táborské Police ČR Jiří Štecher.

„Letos jsme řešili pět přestupků a dva trestné činy, šlo o krádeže ve stanech. Při takto velkém počtu lidí jde o skutky opravdu marginální. Musíme sice posílit hlídky, ale to musíme při každé společenské akci a víc nám dají zabrat třeba vypjatá hokejová utkání. Festival pro nás nepřináší žádná bezpečnostní rizika,“ komentoval Jiří Štecher. Doplnil, že stížností na hluk bylo opravdu méně a kvitoval časnější ukončení nedělní produkce.

Pokračování s otazníkem

Chválou nešetřil ani jeho kolega, velitel táborských strážníků Petr Svoboda. „Dopilovali to do perfektní organizace a skvělé informovanosti návštěvníků i lidí ve městě. Vše funguje a při letošních obhlídkách si mnozí nezúčastnění lidé akci chválili. Oproti minulým ročníkům, nejsou problémy s veřejným pořádkem a vyzdvihnout musím skvělý úklid po ukončení akce. Myslím, že situace se otáčí,“ sdělil pořadatelům.

Mluvčí festivalu Markéta Štechová dodala, že příští ročník festivalu Mighty Sounds bude. Jediný problém jsou dvojnásobně navyšující se sankce za hluk, které přicházejí od krajské hygienické stanice. Dle současného schématu by totiž festivalu hrozila za letošní ročník pokuta kolem 800 000 korun. Ta by byla zcela likvidační a festival by pohřbila.

Vzhledem k tomu, že všichni zúčastnění se shodli na tom, že by nebylo dobré o festival na kraji města přijít, starosta Jiří Fišer přislíbil, že kontaktuje starostu Sezimova Ústí Martina Doležala a pokusí se se zápisem za hygieniky do Českých Budějovic zajet a situaci s nimi projednat. Budoucnost festivalu, který se v roce 2013 stal jihočeskou kulturní událostí roku a letos ho navštívilo patnáct tisíc lidí, je tak stále nejasná.JAK ŠEL ČAS V POKUTÁCH

2010 – První pokuta od KHS 125 000 korun, snížená ministerstvem zdravotnictví na 90 000 korun
2011 – Druhá pokuta od KHS 180 000 korun, věc je u Městského soudu v Praze
2012 – Třetí pokuta od KHS 360 000 korun, po odvolání na ministerstvu zdravotnictví sníženo na 210 000 korun a věc je už před Nejvyšším správním soudem
2013 - Čtvrtá pokuta od KHS 420 000 korun, odvolání k ministerstvu zdravotnictví
Autor: David Peltán


Téma: Mighty sounds

Související články

 

 
Kultura dnes


Formaggi della bella italia

Ostatní / setkání / ochutnávka
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
28.02.2020 od 19:00 hod.

 

Pod sněhem

Divadlo / drama / Trefná psychologická sonda
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
28.02.2020 od 19:00 hod.

 

Ples města Milevska

Hudba
Dům kultury Milevsko
28.02.2020 od 19:30 hod.

 

Večer s písničkáři: BARA a Fabian Berka

Hudba / koncert
Garage Tábor
28.02.2020 od 20:00 hod.