PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kapela Keks slaví třicetiny. Je čas bilancovat...

Kapela Keks slaví třicetiny. Je čas bilancovat...

Středa, 20.04.2011 / rozhovor

 

Třicet let to je kulaté výročí i v lidském věku. Člověk se zastaví a kontroluje svůj dosavadní život. Někomu se líbí, jiný s ním není tak docela spokojený a chtěl by na něm něco změnit. Jak to vidí Štěpán Kojan a Petr Dudík z kapely Keks, která toto jubileum oslaví například v pátek 22. dubna od 20 hodin v budějovickém Marty´s clubu?

Tak jste se toho dožili – krásných 30! Co to pro vás znamená – osobně i muzikantsky?
Štěpán: Dobře si pamatuju na oslavu mých třicetin. Abych to uvedl na správnou míru: oslava se spíše podobala pohřbu. Můj život odstartovalo slůvko „Vy“, a toj sem dost těžce snášel. Už jsem prostě nebyl kluk. Jestli tyhle moje narozeniny nebyly zrovna moc veselé, tak teď to bude určitě jinak, protože máme co oslavovat.
Petr: 30, let je dlouhá doba a teď se mi zdá, že to uteklo příliš rychle. Osobně si myslím, že to byl fajn život a doufám, že ještě bude

Čím byste byli, kdybyste nebyli muzikanti?
Štěpán: To opravdu nevím, co bych byl, kdybych nebyl… Já měl v tomhle jasno, ale určitě vím, co bych nebyl: exekutor, politik a pojišťovák.
Petr: Kdybych nebyl muzikant, tak bych se musel živit pochopitelně něčím jiným. Ale hudbou se živím poslední tři roky, protože mě po 25 letech propustili z práce a v 56 letech se těžko hledá práce, takže bych dělal svoje řemeslo.

Pamatujete si ještě na vaše první desku?
Štěpán: Naše první LP deska se jmenovala Karavany snů. Z mýho pohledu, to je to nejhorší, co ze mě vypadlo… Kdybych to tak mohl přezpívat, ale zase je tu to kdyby. Nakonec všechno špatný k něčemu dobrý. Třeba proto tak dlouho hraju, abych tu chybu napravil.
Petr: První deska, Karavany snů, byla řekl bych vysněná, ale když přišla na svět, tak to nebylo to pravé ořechové, ale měl jsem z ní radost. Dneska se natáčí úplně jinak.

Měli jste během doby nějaký úlet – třeba, že uletíte někam jinam?
Štěpán: Můj kamarád mi ulít do Ameriky a já neulít, pak jsem málem ulít na chlastu a nakonec jsem taky neulít. Hodně, dá se říci, většina mých kamarádů, jsou muzikanti a ti ulítli k jiný. A já zase neulít . A tak, jestli někdy někam ulítnu tak jedině letadlem a to za teplem k moři.
Petr: Jestli myslíš hudební úlet – tak si myslím, že ne. Snažíme se dělat to co se lidem a nám líbí..

Můžete popsat svůj hudební styl?
Štěpán: Náš hudební styl je naprosto originální. Název jsem si zapamatoval v době, kdy před lety na beatovém festivalu F.R. Čech řekl: „Chlapci, vy hrajete, jak bych to jen řekl… takový …. Taneční rock“. Takže tak to je…. Až do dnešních dní….
Petr: S hudebním stylem souvisejí i úlety. Takže, úlety se nekonají. Nejlepší je držet se jednoduchosti, melodičnosti a dobrého textu. A to právě děláme.

A další členové kapely? Jak dlouho už s vámi tvoří Keks?
Štěpán + Petr: Ještě jsou s námi Vašek Šobíšek 11 let a Vašek Suchý sedm let. Z těch let vyplývá, že už to táhnem spolu pořádně dlouho…. A že jsme to spolu vydrželi, to taky o něčem svědčí…

A do budoucnosti, čeho byste ještě rádi dosáhli? Nejvyšší meta?
Štěpán: Já osobně bych někdy rád na podium nepřišel, ale přilít. Když už jsme u těch úletů. Měl bych vysílačku a byl bych na jakýchsi kšandách, co používají herci, když je věší. A jak bych letěl, tak bych zpíval a všichni by se koukali vzhůru jak letím a měli by otevřený ústa a pak by na mně jakýsi člověk typu H. Pottera ukázal a křičel „“Anděěěěěl, koukejte… Anděl letí…!
Petr.: Já osobně bych se nikam moc nehrnul, jestli nějaký větší úspěch přijde, tak bude jen dobře…

Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Autor: Ivana Babková

Fotky a videa z Mighty Sounds

 Fotografie a videa z festivalu Mighty Sounds najdete v následujících dnech na webu Kulturne.com nebo na facebooku Kulturnme.com ZDE. Photos and videos of festival Mighty Sounds you can check in next days on websites Kulturne.com and facebook HERE

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Kinematograf bratří Čadíků

Kino / film / letní kino
náměstí T. G. Masaryka, Veselí nad Lužnicí
19.07.2018 - 22.07.2018 od 21:30 hod.
vícedenní akce

 

Katka Syrná & David Peltán

Hudba
Budvarka U Zlatého lva, Tábor, Žižkovo nám. 16
19.07.2018 od 20:00 hod.

 

Milevské léto 2018

Hudba
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
19.07.2018 od 18:00 hod.