PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


John Scofield v Arše. Obnovený Überjam oslnil plavbou skrz hudební žánry

John Scofield v Arše. Obnovený Überjam oslnil plavbou skrz hudební žánry

Čtvrtek, 14.11.2013 / fotoreport

 

Bezmála tříhodinovou plavbu napříč žánry s podmíněným groovem připravil jazzový kytarista John Scofield pro téměř naplněné pražské Divadlo Archa. Scofield se v úterý 12. listopadu vrátil do metropole s obnovenou partou Überjam. Vedle legendárního kytaristy se tak postavili Avi Bortnick obsluhující rytmickou kytaru a elektroniku, Andy Hess s baskytarou, elektronikou nabušené "Jabko" a zpívající bubeník Louis Cato, který suploval Adama Deitche. Zazněly skladby z alb minulých i kousky ze současného Deux. Groove nesoucí se z potěmnělého pódia nenechal dlouho nikoho v klidu. V publiku byly starší i mladší ročníky a všichni se přinejmenším pohupovali. 

Ne zřídka se od lidí ozývaly komenáře "To snad není možný", To je fakt blázen" a podobně. Usměvavý Scofield dal každému ochutnat po trošce jazzu, funku, rocku, elektra, blues, reggae, orientální hudby i náznaků drum&bassu či hip hopu. Vzdal poctu Curtisu Mayfieldovi i Jeff Beckovi a v průběhu koncertu se dostavila nejednou husí kůže či dýchavičnost. Při posledních skladbách už početné publikum tleskalo do rytmu. Set završovala Rayem Charlesem proslavená skladba I Dont Need No Doctor, kdy bubeník Cato, kapela i několik jedinců zpívala refrén.

Koncert pořádal klub Jazz Dock, ale kvůli velkému zájmu ho udělal v Divadle Archa. Dobrý tah. Výtečný koncert, který byl však na noční travení nestravitelným kouskem. V dobrém smyslu slova...


Fotografie


Autor: David Peltán

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat