PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jeden Svět v Táboře dopraskal své bubliny

Jeden Svět v Táboře dopraskal své bubliny

Sobota, 28.03.2015 / fotoreport

 

Praskněte své bubliny! Vyzýval 16. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. A bubliny praskaly i v Táboře. Už jedenáctým rokem tu festival pořádala obecně prospěšná společnost Cheiron T, filmy v průběhu čtyř dní navštívilo téměř 350 diváků.

Na čtyři dny se v Táboře usadil festival Jeden svět. Návštěvníci si tak mohli vybrat ze dvou promítacích prostorů, jedenácti filmů, třech koncertů, dvou Dj, jedné vernisáže, happeningu a besedy. 

Slavnostní zahájení se uskutečnilo ve čtvrtek 19. března na Základní škole Bernarda Bolzana, která se stala na čtyři dni jedním z hlavních promítacích prostorů.

"Měl jsem velkou radost z toho, že jsme mohli na zahájení promítnout snímek Zatajené dopisy, který mapuje pokus o převýchovu romských dětí. Naše organizace Cheiron T se romskou problematikou zabývá více než 15 let a tak pro nás byl film jasným favoritem na úvod festivalu," říká David Andrlíček z Cheiron T, hlavní koordinátor festivalu v Táboře.

Na zahájení nechyběli pracovníci již zmíněné organizace, ale také přijel samotný režisér snímku Tomáš Kudrna, který se statečně po filmu chopil debaty. Festival i tento rok zaštítili Jiří Fišer starosta města Tábor a Jan Ruml, který také přišel pronést pár slov na zahájení. "Snímek jsem neviděl, ale jsem velice rád, že zde mohu být i v přítomnosti takových odborníků, jako jsou pracovníci z Cheironu," zmínil ještě před samotnou projekcí Ruml.

Dalším tahákem pro táborskou veřejnost byl snímek režisérky Andrei Culkové, Cukr Blog, který se promítal v pátek ZŠ Bernarda Bolzana. Snímek se snažil rozluštit, zda je cukr droga. Samotná režisérka si svou závislost uvědomila v těhotenství a nebála se o tom více rozvyprávět v debatě, která následovala po filmu.

"Promítání bylo velmi vtipné. Paní režisérka nahnala před filmem naprosto všechny lidi, a to i tým, který vybíral vstupné a dokonce i čajovnu, do sálu se slovy, že to prostě musíme vidět a že si vstupné klidně vybere sama. Byla fajn," vzpomíná Karolina Havlová z pořadatelského týmu.

V sobotu praskal ve švech druhý promítací prostor. Do caffe and gallery MP7 si lidé rezervovali místa. Kdo rezervaci neměl, musel čekat zda někdo z diváků nedorazí, nebo se usadil na zem. Zájem vyvolaly filmy Bojovníci ze severu a Píseň bez domova. Dokumenty, které v sobě nesly aktuální téma - islámistické hnutí al-Šabáb a nesmyslné zákony, které přinesla islámská revoluce v roce 1979. Na tyto snímky dorazilo celkem okolo sta diváků.

V sobotu od půl šesté se opět zaplnil sál na škole Bernarda Bolzána. Diváky přilákal snímek Snili jsme o životě. Debaty k filmu o sebevrazích se ujal primář táborské psychiatrie Libor Macák. "Tímto filmem jsme pravděpodobně praskli spoustu bublin. Lidé odcházeli po filmu a ani nezůstávali na debatu. Některým bylo špatně, jiným těžko, další šli na panáka a film strávit. Veliké díky patří i panu Macákovi, který dokázal diváky zasvětit více do této problematiky," popisuje Andrlíček.

Nedělní zakončení festivalu se uskutečnilo opět v caffe and gallery MP7. Jaroslav Kratochvíl přivezl divákům svůj snímek Lovu zdar. Film o tom, že v každém muži je trochu toho lovce. Bohužel, diváků už přišlo jen poskrovnu.
"Tento snímek byl jeden s nejdelší debatou. Ta se i díky divákům, dva z nich byli vegani, a debatujícím, režisérovi a jednomu lovci, protáhla až do půlnoci," uzavřel Andrlíček.


Fotografie


Autor: David Peltán, i -

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Nasvícení města Sezimovo Ústí - Janek Ledecký!

Ostatní / setkání
náměstí Tomáše Bati
01.12.2023 od 15:00 hod.

 

Straight

Hudba / dj / techno,tekno live
Paluba Soběslav
01.12.2023 - 02.12.2023 od 22:00 hod.
vícedenní akce

 

Sodoma Gomora

Hudba / koncert / horror rap
Hudební klub K2
01.12.2023 od 21:00 hod.

 

Večery S - ZAjiSTÉ, Kuba Lukáč, SPS Perchta

Hudba / koncert / folk, sbor
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
01.12.2023 od 19:00 hod.