PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jeden Svět v Táboře dopraskal své bubliny

Jeden Svět v Táboře dopraskal své bubliny

Sobota, 28.03.2015 / fotoreport

 

Praskněte své bubliny! Vyzýval 16. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. A bubliny praskaly i v Táboře. Už jedenáctým rokem tu festival pořádala obecně prospěšná společnost Cheiron T, filmy v průběhu čtyř dní navštívilo téměř 350 diváků.

Na čtyři dny se v Táboře usadil festival Jeden svět. Návštěvníci si tak mohli vybrat ze dvou promítacích prostorů, jedenácti filmů, třech koncertů, dvou Dj, jedné vernisáže, happeningu a besedy. 

Slavnostní zahájení se uskutečnilo ve čtvrtek 19. března na Základní škole Bernarda Bolzana, která se stala na čtyři dni jedním z hlavních promítacích prostorů.

"Měl jsem velkou radost z toho, že jsme mohli na zahájení promítnout snímek Zatajené dopisy, který mapuje pokus o převýchovu romských dětí. Naše organizace Cheiron T se romskou problematikou zabývá více než 15 let a tak pro nás byl film jasným favoritem na úvod festivalu," říká David Andrlíček z Cheiron T, hlavní koordinátor festivalu v Táboře.

Na zahájení nechyběli pracovníci již zmíněné organizace, ale také přijel samotný režisér snímku Tomáš Kudrna, který se statečně po filmu chopil debaty. Festival i tento rok zaštítili Jiří Fišer starosta města Tábor a Jan Ruml, který také přišel pronést pár slov na zahájení. "Snímek jsem neviděl, ale jsem velice rád, že zde mohu být i v přítomnosti takových odborníků, jako jsou pracovníci z Cheironu," zmínil ještě před samotnou projekcí Ruml.

Dalším tahákem pro táborskou veřejnost byl snímek režisérky Andrei Culkové, Cukr Blog, který se promítal v pátek ZŠ Bernarda Bolzana. Snímek se snažil rozluštit, zda je cukr droga. Samotná režisérka si svou závislost uvědomila v těhotenství a nebála se o tom více rozvyprávět v debatě, která následovala po filmu.

"Promítání bylo velmi vtipné. Paní režisérka nahnala před filmem naprosto všechny lidi, a to i tým, který vybíral vstupné a dokonce i čajovnu, do sálu se slovy, že to prostě musíme vidět a že si vstupné klidně vybere sama. Byla fajn," vzpomíná Karolina Havlová z pořadatelského týmu.

V sobotu praskal ve švech druhý promítací prostor. Do caffe and gallery MP7 si lidé rezervovali místa. Kdo rezervaci neměl, musel čekat zda někdo z diváků nedorazí, nebo se usadil na zem. Zájem vyvolaly filmy Bojovníci ze severu a Píseň bez domova. Dokumenty, které v sobě nesly aktuální téma - islámistické hnutí al-Šabáb a nesmyslné zákony, které přinesla islámská revoluce v roce 1979. Na tyto snímky dorazilo celkem okolo sta diváků.

V sobotu od půl šesté se opět zaplnil sál na škole Bernarda Bolzána. Diváky přilákal snímek Snili jsme o životě. Debaty k filmu o sebevrazích se ujal primář táborské psychiatrie Libor Macák. "Tímto filmem jsme pravděpodobně praskli spoustu bublin. Lidé odcházeli po filmu a ani nezůstávali na debatu. Některým bylo špatně, jiným těžko, další šli na panáka a film strávit. Veliké díky patří i panu Macákovi, který dokázal diváky zasvětit více do této problematiky," popisuje Andrlíček.

Nedělní zakončení festivalu se uskutečnilo opět v caffe and gallery MP7. Jaroslav Kratochvíl přivezl divákům svůj snímek Lovu zdar. Film o tom, že v každém muži je trochu toho lovce. Bohužel, diváků už přišlo jen poskrovnu.
"Tento snímek byl jeden s nejdelší debatou. Ta se i díky divákům, dva z nich byli vegani, a debatujícím, režisérovi a jednomu lovci, protáhla až do půlnoci," uzavřel Andrlíček.


Fotografie


Autor: David Peltán, i -

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


jarní výstava 2023

Výstava / jarní výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 - 28.03.2023 od 13:00 hod.
vícedenní akce

 

vynášení morany se soběslavským ráčkem

Ostatní / folklórní pořad
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 od 14:00 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
26.03.2023 od 18:00 hod.

 

Pohádka - Vodnické vyprávění

Pro děti
Milevské kino
26.03.2023 od 15:00 hod.