PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jakub Nvota: Náš Cyrano nie je iný, je náš!

Jakub Nvota: Náš Cyrano nie je iný, je náš!

Středa, 29.10.2014 / rozhovor

 

Dnes, ve středu 29. října, začínají v Táboře Dny slovenské kultury. "Nechme se opět na pár dní inspirovat slovenskou kulturou, umem, vtipností, šarmem, autenticitou i křehkostí jazyka a samotných interpretů," zvou pořadatelé ze sdružení Slunowrat.  Více než týdenní program nabídne čtení několika slovenských příběhů, s Peterem Krištúfkem podniknou posluchači cestu nejen do jeho literární tvorby, nahlédnou také do momentek ze života významného slovenského hudebníka Deža Ursiniho, v závěru se pak koná koncert slovenské zpěvačky Zuzany Homolové s česko-slovenským projektem Nitky. Dny slovenské kultury odstartuje Túlavé divadlo a jejich nezaměnitelný Cyrano ve hře Bálabilé o Nose, a to dnes od 20 hodin v sále Střelnice v Táboře, zde rozhovor s hlavním představitelem, autorem, režisérem a hercem Jakubem Nvotou.

Co tě na Rostandově díle zaujalo? Co tě i dnes oslovuje?
Cyrano je postava, ktorá prerástla hranice Rostandovej drámy a žije si svoj život v citáciach, odkazoch v zemi intertextuality. Strach z toho, že je fyzicky škaredý a nehodný lásky z neho spravil vnútorne nádherného človeka - titána, dokonalého morálneho hrdinu, aj keď tragéda. Keď sa preberáme svojimi komplexami, dúfame, že je v nás Cyrano. Väčšinou skončíme pri sebaľútosti. Fáza básnenia sa nedostaví. Na rozdiel od Cyrana zlyhávame. Alebo nedostatok vnútornej sily nahrádzame vonkajšou snahou o dokonalosť. Ale stále je nám Cyrano obrovským vzorom. A môžeme ho dosiahnuť. Mať jeho výrečnosť šarm a morálku, človek môže mať aj veľký nos.

V čem je tvůj Cyrano jiný?
Než kto? Pôvodný Cyrano? Náš Cyrano nie je iný, ale je náš. My jeho príbeh rozprávame jazykom Túlavého divadla, tak ako sa spolu s nami vyvíjal. Rešpektujeme dej, ale pretože sme divadlo autorské, ktoré vytvára vlastné texty svojím jazykom, došlo k prepisu veršu a celej hry. U nás je stretnutie s témou vždy založené na vytvorení nového textu.

Vidíš spojitost mezi francouzskou a slovenskou kulturou?
Vo veku globalizácie, uprostred Európskej únie, s možnosťami internetu a médii, v prostredí spoločnej grantovej politiky, musím povedať - Nie, nevidím v súčasnosti vôbec žiadnu spojitosť, ktorá by vytvárala akúsi samostatnú kvalitu. Aspoň v divadelnom umení nie.

Jaká je filozofie vašeho souboru?
Že humor a sranda sú samostatnou kategóriu, kvalitou a cestou ako poznávať svet. Je možné ich prepájať s poéziou, filozofiou a ľudskosťou obecne. V divadle sa skôr alebo neskôr každý tvorca musí rozhodnúť: Či v každom človeku vidí sviňu, alebo v každej svini dokáže vidieť človeka. My sme sa vybrali tou druhou cestou.


Autor: Pavla Kohelová

Fotky a videa z Mighty Sounds

 Fotografie a videa z festivalu Mighty Sounds najdete v následujících dnech na webu Kulturne.com nebo na facebooku Kulturnme.com ZDE. Photos and videos of festival Mighty Sounds you can check in next days on websites Kulturne.com and facebook HERE

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Kinematograf bratří Čadíků

Kino / film / letní kino
náměstí T. G. Masaryka, Veselí nad Lužnicí
19.07.2018 - 22.07.2018 od 21:30 hod.
vícedenní akce

 

Katka Syrná & David Peltán

Hudba
Budvarka U Zlatého lva, Tábor, Žižkovo nám. 16
19.07.2018 od 20:00 hod.

 

Milevské léto 2018

Hudba
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
19.07.2018 od 18:00 hod.