PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jakub Nvota: Náš Cyrano nie je iný, je náš!

Jakub Nvota: Náš Cyrano nie je iný, je náš!

Středa, 29.10.2014 / rozhovor

 

Dnes, ve středu 29. října, začínají v Táboře Dny slovenské kultury. "Nechme se opět na pár dní inspirovat slovenskou kulturou, umem, vtipností, šarmem, autenticitou i křehkostí jazyka a samotných interpretů," zvou pořadatelé ze sdružení Slunowrat.  Více než týdenní program nabídne čtení několika slovenských příběhů, s Peterem Krištúfkem podniknou posluchači cestu nejen do jeho literární tvorby, nahlédnou také do momentek ze života významného slovenského hudebníka Deža Ursiniho, v závěru se pak koná koncert slovenské zpěvačky Zuzany Homolové s česko-slovenským projektem Nitky. Dny slovenské kultury odstartuje Túlavé divadlo a jejich nezaměnitelný Cyrano ve hře Bálabilé o Nose, a to dnes od 20 hodin v sále Střelnice v Táboře, zde rozhovor s hlavním představitelem, autorem, režisérem a hercem Jakubem Nvotou.

Co tě na Rostandově díle zaujalo? Co tě i dnes oslovuje?
Cyrano je postava, ktorá prerástla hranice Rostandovej drámy a žije si svoj život v citáciach, odkazoch v zemi intertextuality. Strach z toho, že je fyzicky škaredý a nehodný lásky z neho spravil vnútorne nádherného človeka - titána, dokonalého morálneho hrdinu, aj keď tragéda. Keď sa preberáme svojimi komplexami, dúfame, že je v nás Cyrano. Väčšinou skončíme pri sebaľútosti. Fáza básnenia sa nedostaví. Na rozdiel od Cyrana zlyhávame. Alebo nedostatok vnútornej sily nahrádzame vonkajšou snahou o dokonalosť. Ale stále je nám Cyrano obrovským vzorom. A môžeme ho dosiahnuť. Mať jeho výrečnosť šarm a morálku, človek môže mať aj veľký nos.

V čem je tvůj Cyrano jiný?
Než kto? Pôvodný Cyrano? Náš Cyrano nie je iný, ale je náš. My jeho príbeh rozprávame jazykom Túlavého divadla, tak ako sa spolu s nami vyvíjal. Rešpektujeme dej, ale pretože sme divadlo autorské, ktoré vytvára vlastné texty svojím jazykom, došlo k prepisu veršu a celej hry. U nás je stretnutie s témou vždy založené na vytvorení nového textu.

Vidíš spojitost mezi francouzskou a slovenskou kulturou?
Vo veku globalizácie, uprostred Európskej únie, s možnosťami internetu a médii, v prostredí spoločnej grantovej politiky, musím povedať - Nie, nevidím v súčasnosti vôbec žiadnu spojitosť, ktorá by vytvárala akúsi samostatnú kvalitu. Aspoň v divadelnom umení nie.

Jaká je filozofie vašeho souboru?
Že humor a sranda sú samostatnou kategóriu, kvalitou a cestou ako poznávať svet. Je možné ich prepájať s poéziou, filozofiou a ľudskosťou obecne. V divadle sa skôr alebo neskôr každý tvorca musí rozhodnúť: Či v každom človeku vidí sviňu, alebo v každej svini dokáže vidieť človeka. My sme sa vybrali tou druhou cestou.


Autor: Pavla Kohelová

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Temperament a vášeň

Hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
28.05.2023 od 19:00 hod.

 

Gejzírfest folk country open air 2023

Hudba / festival / folk country open air
České Budějovice, Nádražní x Pražská tř.
28.05.2023 od 10:00 hod.

 

Pohádka ke dni dětí - Tři pohádky s písničkou

Pro děti
Amfiteátr DK Milevsko
28.05.2023 od 15:00 hod.

 

Den dětí

Pro děti
Tismenické údolí - amfiteátr
28.05.2023 od 14:00 hod.