PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Iva Pekárková: Nezavírám před čtenáři dveře ložnice

Iva Pekárková: Nezavírám před čtenáři dveře ložnice

Středa, 26.11.2014 / pozvánka

 

Spisovatelce a dobrodružce Ivě Pekárkové se nejlépe žije ve velkých městech. Řídila taxíky v New Yorku a Londýně. Píše na chalupě v Orlických horách a žije s Nigérijcem Kennym v Anglii. Miluje jižní Čechy a 2. prosince přijede do městské knihovny představit svou nejnovější knížku povídek Beton. 

Postavy jejích knížek mají prý zajímavější život než ona sama. Ale je otázka, jestli to vůbec jde. Iva Pekárková vydala skoro dvě desítky knížek, procestovala mnoho zemí světa, stýká se se 150 příbuznými v Nigérii a učí se jejich jazyk oza. Studovala v socialistickém Československu mikrobiologii, ale jednoho dne se rozhodla, že musí za svobodou. Téměř rok strávila v uprchlickém táboře v Rakousku, odkud pokračovala do Ameriky.

Je odvážná v životě i v psaní. Nebojí se psát o problémech, o předsudcích, o sexu. "Je to jedno z témat, o něž jsem se vždycky cítila okradena. Čtete knížku, která se vám líbí,a autor popisuje, jak se pije káva, jak hrdina mluví s přáteli a jak chodí po ulicích,a najednou se hrdina chystá někoho šoustat, a tak autor zavře dveře ložnice a tím to končí. Cítím se okradena o tuto relativně zajímavou část životních zážitků tohoto hrdiny. A tak mi připadalo, že bych neměla své čtenáře okrádat o tyto věci. Jakmile vytvořím postavu, měla bych ji charakterizovat z co možná nejrůznějších úhlů" ,vysvětluje v rozhovoru pro Britské listy (16. 11. 2000).

Její předposlední knížka je sexu plná. Hlavní hrdinka románu Levhartice se sexem léčí. Vydržte na stranu 90, tam se to trochu změní, slibuje autorka.

Do Tábora přijíždí představit zatím poslední knížku, sbírku povídek s titulem Beton. Prostor ale bude i na povídání o ostatních knížkách a o životních dobrodružstvích Ivy Pekárkové. Aby povídání bylo co nejpříjemnější, uvaříme vám výtečnou kávu, přidává pozvání ředitelka městské knihovny Eva Měřínská.Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775/3, 2. prosince, 18 hodin.

foto: Ostravan.cz
 


Autor: Eva Měřínská

SMUTÉNKA: Zemřel "Maxík" Daniel Vali

 V noci z pátku 12. na sobotu 13. dubna zemřel ve věku 53 let hudebník Daniel Vali z uskupení Maxim Turbulenc. Příčinou úmrtí je zřejmě selhání srdce. Vali byl nejdéle sloužícím "Maxíkem", tedy uskupení, které hrálo lidové a zlidovělé písničky v diskotékovém pojetí, např. Jede jede mašinka. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


-123 minut v Táboře!

Hudba / koncert / Jazz, blues, funky
Sklep bar Tábor
13.04.2024 - 14.04.2024 od 19:00 hod.
vícedenní akce

 

UŽ VÍM, CO NA SEBE!

Ostatní / workshop
U Malše 1805/20, České Budějovice, 370 01
13.04.2024 od 13:00 hod.

 

Kája a Bambuláček - Bambulková show

Pro děti
Dům kultury Milevsko
13.04.2024 od 14:00 hod.

 

Divadlo Toy Machine: Eliška a jiné královny

Pro děti / pohádka
Švestkový Dvůr, Malovice 35
13.04.2024 od 16:00 hod.