PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Iva Pekárková: Nezavírám před čtenáři dveře ložnice

Iva Pekárková: Nezavírám před čtenáři dveře ložnice

Středa, 26.11.2014 / pozvánka

 

Spisovatelce a dobrodružce Ivě Pekárkové se nejlépe žije ve velkých městech. Řídila taxíky v New Yorku a Londýně. Píše na chalupě v Orlických horách a žije s Nigérijcem Kennym v Anglii. Miluje jižní Čechy a 2. prosince přijede do městské knihovny představit svou nejnovější knížku povídek Beton. 

Postavy jejích knížek mají prý zajímavější život než ona sama. Ale je otázka, jestli to vůbec jde. Iva Pekárková vydala skoro dvě desítky knížek, procestovala mnoho zemí světa, stýká se se 150 příbuznými v Nigérii a učí se jejich jazyk oza. Studovala v socialistickém Československu mikrobiologii, ale jednoho dne se rozhodla, že musí za svobodou. Téměř rok strávila v uprchlickém táboře v Rakousku, odkud pokračovala do Ameriky.

Je odvážná v životě i v psaní. Nebojí se psát o problémech, o předsudcích, o sexu. "Je to jedno z témat, o něž jsem se vždycky cítila okradena. Čtete knížku, která se vám líbí,a autor popisuje, jak se pije káva, jak hrdina mluví s přáteli a jak chodí po ulicích,a najednou se hrdina chystá někoho šoustat, a tak autor zavře dveře ložnice a tím to končí. Cítím se okradena o tuto relativně zajímavou část životních zážitků tohoto hrdiny. A tak mi připadalo, že bych neměla své čtenáře okrádat o tyto věci. Jakmile vytvořím postavu, měla bych ji charakterizovat z co možná nejrůznějších úhlů" ,vysvětluje v rozhovoru pro Britské listy (16. 11. 2000).

Její předposlední knížka je sexu plná. Hlavní hrdinka románu Levhartice se sexem léčí. Vydržte na stranu 90, tam se to trochu změní, slibuje autorka.

Do Tábora přijíždí představit zatím poslední knížku, sbírku povídek s titulem Beton. Prostor ale bude i na povídání o ostatních knížkách a o životních dobrodružstvích Ivy Pekárkové. Aby povídání bylo co nejpříjemnější, uvaříme vám výtečnou kávu, přidává pozvání ředitelka městské knihovny Eva Měřínská.Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775/3, 2. prosince, 18 hodin.

foto: Ostravan.cz
 


Autor: Eva Měřínská

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.