PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Iva Pekárková: Nezavírám před čtenáři dveře ložnice

Iva Pekárková: Nezavírám před čtenáři dveře ložnice

Středa, 26.11.2014 / pozvánka

 

Spisovatelce a dobrodružce Ivě Pekárkové se nejlépe žije ve velkých městech. Řídila taxíky v New Yorku a Londýně. Píše na chalupě v Orlických horách a žije s Nigérijcem Kennym v Anglii. Miluje jižní Čechy a 2. prosince přijede do městské knihovny představit svou nejnovější knížku povídek Beton. 

Postavy jejích knížek mají prý zajímavější život než ona sama. Ale je otázka, jestli to vůbec jde. Iva Pekárková vydala skoro dvě desítky knížek, procestovala mnoho zemí světa, stýká se se 150 příbuznými v Nigérii a učí se jejich jazyk oza. Studovala v socialistickém Československu mikrobiologii, ale jednoho dne se rozhodla, že musí za svobodou. Téměř rok strávila v uprchlickém táboře v Rakousku, odkud pokračovala do Ameriky.

Je odvážná v životě i v psaní. Nebojí se psát o problémech, o předsudcích, o sexu. "Je to jedno z témat, o něž jsem se vždycky cítila okradena. Čtete knížku, která se vám líbí,a autor popisuje, jak se pije káva, jak hrdina mluví s přáteli a jak chodí po ulicích,a najednou se hrdina chystá někoho šoustat, a tak autor zavře dveře ložnice a tím to končí. Cítím se okradena o tuto relativně zajímavou část životních zážitků tohoto hrdiny. A tak mi připadalo, že bych neměla své čtenáře okrádat o tyto věci. Jakmile vytvořím postavu, měla bych ji charakterizovat z co možná nejrůznějších úhlů" ,vysvětluje v rozhovoru pro Britské listy (16. 11. 2000).

Její předposlední knížka je sexu plná. Hlavní hrdinka románu Levhartice se sexem léčí. Vydržte na stranu 90, tam se to trochu změní, slibuje autorka.

Do Tábora přijíždí představit zatím poslední knížku, sbírku povídek s titulem Beton. Prostor ale bude i na povídání o ostatních knížkách a o životních dobrodružstvích Ivy Pekárkové. Aby povídání bylo co nejpříjemnější, uvaříme vám výtečnou kávu, přidává pozvání ředitelka městské knihovny Eva Měřínská.Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775/3, 2. prosince, 18 hodin.

foto: Ostravan.cz
 


Autor: Eva Měřínská

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat