PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Iniciativa Živá Vila bojuje za záchranu vily v Prachaticích. Zapojí se i kapely

Iniciativa Živá Vila bojuje za záchranu vily v Prachaticích. Zapojí se i kapely

Čtvrtek, 14.05.2015 / fotoreport + článek

 

 Prachatické vile Johanna Nepomuka Krale, která patří mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v jižních Čechách, hrozí zánik. Radní města Prachatice v čele se starostou Martinem Malým plánují tento významný architektonický objekt zbourat již příští rok. Hlavním důvodem je vybudování silniční přeložky II/141 v úseku Prachatice - Těšovice, jejíž zárodek pochází z roku 1976. Jihočeský kraj ji má zanesenou ve svém územním plánu a podle slov radních je jen otázkou času, kdy nabude své aktuálnosti.

I přes tyto jasné demoliční signály ale vila v posledních měsících zažívá velkolepou renesanci. Mladí nadšenci, kteří se seskupili pod záštitou iniciativy Živá vila, připravují na 23. května celodenní kulturní a společenskou akci.

„Naším prvotním cílem je údržba objektu, zamezení estetického úpadku vily a odstranění sociálně patologických jevů z daného místa. V domě provádíme hlavně nezbytné práce, například úklid a bílení. Připravujeme zahradu, která slouží jako volné místo pro každého, kdo si chce zkusit vypěstovat svou vlastní zeleninu. Celkově se staráme o to, aby se z tohoto objektu stal neobvyklý kulturní prostor pro setkávání a zahradničení. Den co den za námi navíc přicházejí další lidé, kterým osud vily není lhostejný. Na sociálních sítích již máme několik set fanoušků.“
řekla za iniciativu Živá vila Pavla Zelenková, která má vilu od města v pronájmu od října 2014.

Veškeré práce ale nyní směřují především k 23. květnu, kdy se ve vile uskuteční vůbec první odborné setkání doplněné hudebním programem s názvem VIVAT VILA!.
„Benefiční setkání začne prohlídkou domu, na kterou naváže minikonference. Její součástí budou přednášky studentů dějin umění. Ty se budou věnovat funkcionalistické architektuře a samotné prachatické vile. Posléze vystoupí oslovení odborníci a zástupci pozvaných institucí s názory na danou problematiku. Následovat bude diskuze nad těmito tématy,“ uvedla dále k chystané akci jedna z jejích hlavních organizátorek Barbora Staňková, která dodává, že v rámci benefice navíc proběhne taktéž unikátní koncert.

Chybí místo k setkání

Přímo v interiérech vily se odehraje speciální hudební koncert, na který přislíbily účast pěvecký sbor Maraveja a místní kapely Wessele, Ucházím, Buzchech Blues, Masáž a Walden. To, že tyto jinak oblíbené kapely v Prachaticích zatím pohromadě nehrály, je jasným signálem, že kulturní centrum pro takové koncerty v Prachaticích chybí. Kralova vila by se jím do budoucna mohla stát.

Živá vila chce navíc se zástupci města, občany a odborníky na danou problematiku vést i nadále veřejnou diskuzi o možnostech zachování vily J. N. Krale v Prachaticích. „Věříme, že lze nalézt řešení dané situace, přehodnotit přeložku, ať už ve věci její stavby anebo jejího přemístění tak, aby nadále neohrožovala demolicí tento dům. Je možné, že situace nastala nedopatřením nebo z důvodu neinformovanosti v minulosti,“ dodala Zelenková.

Jak se zdá, jednou z nynějších možností, jak funkcionalistickou vilu zachránit, je docílit jejího prohlášení kulturní památkou. Díky spolku Pelyněk už tento návrh leží na stole Ministerstva kultury ČR a Národní památkový ústav v Českých Budějovicích tento návrh podpořil kladným stanoviskem.

„K tomuto kroku došlo na základě konzultace s odborníky z oboru architektury a památkové péče a dále s podporou několika dalších zájmových sdružení z Prachatic. K rozhodnutí podat návrh na vyhlášení kulturní památky jsme dospěli na základě neschopnosti vyvolat jakoukoli snahu o konstruktivní vyřešení této absurdní situace, tedy vila versus zastaralý projekt silnice, ze strany města,“
upozornila za spolek Pelyněk předsedkyně Kateřina Wagnerová. Z jejího hlediska by mělo město přistoupit k situaci daleko zodpovědněji.
„Město při územním plánování opomenulo architektonický význam budovy. Radní by se neměli vůči návrhu domu na kulturní památku stavět apriori odmítavě. Naopak by měli tuto občanskou aktivitu vítat. Nabízíme pomocnou ruku při vyřešení tak naléhavého problému.“

Další možností, jak daný problém řešit, by podle odborníků mohla být revize této dopravní stavby a případné vypracování studie na alternativní umístění v územním plánu.
„Potřeba řešení dopravní situace na silnici II/141, obzvláště u ZŠ Vodňanská, je zcela evidentní. Další opatření kromě osvětlení přechodu a vodorovného dopravního značení jsou opodstatněná. Co se však týče zmiňované přeložky, není mi jasné, jak bude řešena ochrana před hlukem působícím na okolní leckdy velmi blízké budovy a například, jak bude řešena protipovodňová ochrana. Takovýchto otázek, včetně ekonomického významu stavby, je hned několik,“
řekl dopravní projektant Michal Šobr, který pro Prachatice konzultoval některá předchozí dopravní opatření.

Šance k diskusi

Uskupení Živá vila očekává, že se na plánovanou benefiční akci dostaví kromě veřejnosti také oficiální zástupci města Prachatice.
„Jak panu starostovi, tak i všem zastupitelům a radním města Prachatice jsme poslali oficiální pozvánky. Na chystané minikonferenci bude prostor pro navázání dialogu všech názorů. Chceme se dozvědět, proč v současné situaci, kdy se jasně ukázal evidentní architektonický význam budovy a osud přeložky je nejistý, je ze strany vedení města jakákoli iniciativa na jeho zachování přijímána s nevolí. Obzvláště tehdy, kdy se toto vedení profiluje jako na památky orientované a dokonce usiluje o zařazení města do UNESCO. Naše úsilí směřuje k tomu, aby se vila Johanna Nepomuka Krale stala památkou,“
dodala na závěr Barbora Staňková.

Spolky a iniciativy angažující se ve věci vily J. N. Krale nyní chystají petici. Pomocí ní chtějí získat podpisy pro zachování vily a přehodnocení stavby silnice Jihočeským krajem. Petici bude možné podepsat již 23. května na akci VIVAT VILA.


Fotografie


Autor: Libor Staněk

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Festival Na dvanácti strunách

Festival / Kytarová hudba - vážná, folk, jazz
křížové chodby Dominikánského Kláštera, Piaristické náměstí
06.06.2023 - 27.06.2023 od 20:15 hod.
vícedenní akce

 

S láskou Mary - Paul Elliott

Divadlo / komedie
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
06.06.2023 od 19:30 hod.