PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Flamengo v Budějovicích vrátilo lidi do roku 1972. Do roku Kuřete v hodinkách

Flamengo v Budějovicích vrátilo lidi do roku 1972. Do roku Kuřete v hodinkách

Středa, 26.12.2012 / fotoreport + článek

 

Kuře v Hodinkách od skupiny Flamengo je mnohými odborníky považováno za vůbec nejlepší album české rockové historie. Přesvědčit se o tom mohli diváci ve středu 19. prosince v Českých Budějovicích. Z původní sestavy, která desku natočila se na pódium ukázal frontman kapely Vladimír Mišík, baskytarista Vladimír ,,Guma“ Kulhánek a kytarista Pavel Fořt. Zbytek kapely doplnili muzikanti z ETC, kteří také svým vystoupením otevřeli hudební večer v KD Vltava.

ETC pod vedením Vladimíra Mišíka působí s přestávkami na české hudební scéně více jak 30 let. Repertoár kapely je v nynější době vystavěn především z písniček posledního alba Ztracený podzim. ETC ale během hodiny zahráli i své nejstarší hity Sladké je žít a nebo ,,Hraběteho“ Večernici, takže divákům nabídli jakýsi průřez celou svou tvorbou.

Jako druhé vystoupilo již zmiňované Flamengo. Hned v první písni se ukázalo, proč se stala deska Kuře v Hodinkách nesmrtelná. Dominantní saxofonový zvuk rozjíždí skvělé hudební vystoupení. Jazz rock se mísí se syrovými bluesovými linkami. Nad tím vším se vypíná Mišíkův skvělý hlas, který ani po tolika letech neztratil své jedinečné zabarvení. Pod vrstvou této muziky se možná trochu skrývají linky kapel King Crimson nebo hudebníka Johna Mayalla.

Flamengo zahrálo i několik opravdu něžných skladeb, kupříkladu Já a dým, nebo Pár Století, které lze považovat právem za překrásné balady. Asi zde nejvíce vynikli unikátní verše básníka Josefa Kainara, jenž těsně před svou smrtí Kuře v Hodinkách otextoval. Při pouštění skladeb z magnetofonu Kainar údajně začal bušit do rytmu a rozhodl, že motivem desky se stane čas. Texty prý odevzdal za pouhé dvě noci a navíc téměř bez přepisů. Opravdovým vrcholem byla poslední skladba Kuře v Hodinkách, kde má nezapomenutelné sólo příčná flétna, na kterou se postupně nabalují další nástroje.

Celá erupce této vzrušující souhry vplouvá do refrénu, kde Mišík stále opakuje ,,Chtěl jsem mít Kuře v Hodinkách“. Když jste zavřeli oči měli jste opravdu pocit, že jste v roce 1972, kdy se album poprvé dostalo k posluchačům. Takže kdo neslyšel Flamengo „Ten nikdy nežil, jenom spal, ten ať je mrtvý klidně dál." (J. Kainar)

Od října 1971 do března 1972 a v režii Jana Spáleného, Hynka Žalčíka a Petra Kocfeldy se podařilo nahrát album, jež i po tolika letech zůstává tolik uctívaných pomníkem tvůrčí invence.


Fotografie


Autor: Jana Škrabánková, Libor Staněk

Výherci soutěže o volné vstupy na Festival Vína a na koncert Monkey Business v Plané nad Lužnicí

 Výherci soutěže o volný vstup na Zahajovací košt, který se uskuteční v sobotu 24. února v rámci Táborského festivalu vína v Hotelu Palcát se stávají  Václav Pražák, Jan Štědrý, Marie Hořejší, Monika Pražáková, Jan Procházka, Vladimíra Suchanová, Tomáš Hrdina, Karel Macek, Jiří Štecher, Petr Kozojed, Jana Ratajová a Daniel Štecher. V soutěži o volný vstup na koncert Monkey Business, který se uskuteční v pátek 23.2.v Sokolovně v Plané nad Lužnicí, se stávají Markéta Voráčková, Libor Sůva, Martina Pokorná a Václav Kořený. Všem výhercům gratulujeme a ostatním děkujeme za účast. Další soutěže se již připravují.

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


xv.holubářský ples

Hudba / taneční zábava
Řepečská hospůdka
23.02.2018 od 20:00 hod.

 

Ples SOŠ a SOU Milevsko

Hudba
Dům kultury Milevsko
23.02.2018 od 20:00 hod.

 

Monkey business + Gustavo Rojo

Hudba / koncert / funk - indie rock
Sokolovna
23.02.2018 od 20:00 hod.

 

Sodoma Gomora ZNK - 3.narozeniny Divadelky

Hudba / koncert / rap - grime - horrorcore
Music club Divadelka
23.02.2018 od 20:00 hod.