PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Finská režisérka otevírá v Táboře Muzeum loutkářkého umění. Vyrobíte si loutku i film

Finská režisérka otevírá v Táboře Muzeum loutkářkého umění. Vyrobíte si loutku i film

Pátek, 24.05.2013 / článek

 

Po Muzeu čokolády a marcipánu, Husitském muzeu i Muzeu lega přibude Táboru další unikát, Muzeum loutkářského umění. V Kotnovské ulici 137 si ho k 50. narozeninám nadělila finská umělkyně Katariina Lillqvist, kterou mohli vidět návštěvníci letošního Anifilmu v Třeboni. Slavnostní otevření muzea se koná dnes, 24. května, od 14 hodin. Co v muzeu uvidíte, co se v něm budě dít a kdy bude otevřené?

„Natáčíme animované filmy. Po skončení natáčení nám pak zbývaly loutky a mně přišlo škoda, aby byly jen někde ve skladu. Kdysi jsem navštívila Tábor a moc se mi líbil, když jsme pak hledali prostory pro muzeum, v inzerátech jsem našla tento dům,“ popisuje začátek stěhování z Prahy do Tábora režisérka a scénáristka Katariina Lillqvist (*1963), která v České republice žije od roku 1989. Před revolucí zde studovala pražskou DAMU, kde s jedním z profesorů vedla debaty o tom, kdo byli první loutkáři. Podle některých to byli husité, a tak se dostala k Táboru. Dalším pojítkem s baštou husitství byly výměnné pobytu umělců, které pořádá sdružení CESTA ve Ctiborově mlýně.

V muzeum návštěvníci uvidí velkoformátové fotografie z natáčení animovaných filmů, filmové kulisy, technické věci jako kostry loutek i kostýmy. „Představíme zde jednotlivé profese i stará divadélka, to jsou takové tajnosti. Součástí bude také promítací síň a ve sklípku bude pódium, kde se budou konat pravidelné ukázky, co loutky vše umí,“ prozrazuje Lillqvist.

Loutka finského prezidenta a Babylón


Samozřejmostí je expozice soudobých i historických loutek divadelních a filmových. „Jsou tu až 200 let staré loutky, kolik jich tu celkem je, ale nevím. Hodně! Zajímavou je loutka prvního finského prezidenta, to byla kontroverzní postava finských dějin. Finsko je po občanské válce stále takové rozdělené, nám se ho víceméně povedlo filmem, takovou politickou satirou, stmelit. Na to, že to byl animovaný film, měl kolem půl milionu zhlédnutí!“ usmívá se Katariina Lillqvist. Jak říká, muzeum je nyní taková Babylonská věž, s budováním jí pomáhají studenti z pěti zemí světa. V muzeu právě probíhají poslední úpravy před otevřením.

Vyrobte si loutku či animovaný film

V průběhu slavnostního otevření Muzea loutkářského umění mohou návštěvníci očekávat kromě prohlídky expozice loutek a dekorací z kolekce finské filmové společnosti Camera Cagliostro také promítání loutkových filmů pro děti i dospělé, jako je romská pohádka Mire Bala Kale Hin či perská pohádka Faruza, a zahraje také finská kapela Scandinatives. V současné době připravuje Katariina Lillqvist celovečerní animovaný film Mistr a Markétka. Pilotních pět minut promítne při otevření muzea.

V muzeu bude nyní otevřeno denně od 11 do 19 hodin. Dvakrát měsíčně se pak budu konat akce pro děti a dospělé, mezi ně budou patřit workshopy výroby loutek i animovaných filmů. Častější budou promítání ve finské kinokavárně. „Pořád se nabízí se sem přestěhovat kompletně, tedy rodina i filmové studio. Ani loutkaři s tím nemají problém. Možnost tu je a možná by to bylo opravdu kompaktnější, uvidíme,“ dodala Lillqvist.


O Katariině 
Katariina Lillqvist se narodila 24. května 1963 ve Finsku a z tamních umělců patří ve světě k nejznámějším. Film studovala ve Finsku a v Čechách, kde absolvovala DAMU. Do Čech přišla na podzim 1989. Od roku 2005 je jejím manželem muzikant Tomáš Grund a v Praze mají filmové studio.


Dílna s nositelkou Magnesii Litera i starý tiskařský stroj

Slavnostní otevření Muzea loutkářského umění se koná v rámci festiválku Mirákl, který do prostoru bývalé provaznické dílny na Starém Městě v Táboře přivezl osobnosti loutkového a alternativního divadla jako Víťu Marčíka, Petra Nikla či Buchty a Loutky.

„Chtěli jsme dát život a novou náplň dílně. Je to krásný prostor a byli bychom rádi, kdyby sloužil lidem. Na loutkové divadlo nám přišel akorát, jenže to jsme nečekali takový zájem, jako je hned u prvního představení nebo třeba u chystané divadelní dílny pro děti pod vedením A.Skálové a O.Cihláře,“ říkají Lenka Vocílková a Petr Novotný za pořadatele. V Dílně u Pražské ulice se odehrají o víkendu ještě poslední akce.

První je divadelní dílna Co se může stát? inspirovaná knihou Daisy Mrázkové. V sobotu od 10 do 18 hodin ji pro děti povede divadelní režisér a dramaturg Ondřej Cihlář - tvůrce a protagonista Divadla Vosto5 - a grafička, ilustrátorka a držitelka ceny Magnesia Litera Alžběta Skálová.
Workshop je určen pro děti od 5 do 15 let a kapacita je 15 míst. Přihlášky na baobab.tabor@gmail.com nebo na 602 527 472. V neděli od 19 hodin se pak uskuteční vernisáž obrázků účastníků dílny.

“Chceme, aby se tu děly další věci. Kromě pravidelných pátečních výtvarných kurzů pro děti i kurzy pro dospělé, sympozia, klubová promítání. A hlavně od června tu bude k dispozici tiskařský stroj na hloubkový tisk. Stačí se domluvit a rádi za dobrovolný příspěvek na provoz dáme k dispozici zájemcům o linorytí a jiné rytí a tisk. Stejně tak se tu dají uspořádat komorní výstavky. A opět to tu zaplníme při festivalu Tabook,“ doufá Petr Novotný.Autor: David Peltán

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
29.03.2023 od 19:00 hod.