PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Dva. Hudba pro všechny milence a smutné lidi…

Dva. Hudba pro všechny milence a smutné lidi…

Sobota, 03.05.2014 / fotoreport

 

Minulý týden v budějovickém Café club Slavia vystoupila skupina Dva. Bára a Jan Kratochvílovi dokázali, že jsou v současné době právem nejvytíženější tuzemskou kapelou v zahraničí.

Číslice dva je pro toto duo vcelku zavádějící. Na pódium jste sice viděli „pouze“ dvě osoby, ale pokud jste na chvíli zavřeli oči, rozprostřel se ve vašich smyslech celý orchestr pestrých zvuků. Dva pojímají hudbu jako zábavnou hru, kde je důležitá hra obrazotvornosti. Hudební duo nepotřebuje žádné schéma, rámec nebo logičnost, do které by zasazovalo svou tvorbu. Jakoby hudba sestupovalo z neznámých výšin do diváků zcela nenásilně a uvolněně.

Dva si dokázali vytvořit svůj vlastní autentický svět, ze kterého vykvétá ojedinělá hudební harmonie. Odtud nám už chybí jen krůček k tomu, abychom pochopili jejich univerzální jazyk. Bára Kratochvílová si vystačí se svými vymyšlenými verši, jejichž rozpětí spadá hned do několika evropských a světových jazyků. Texty kapely Dva jsou jakési hádanky, kterým ale rozumí každý. Právě tato podpovrchová schopnost jazyka, stojí možná za neobvyklým zahraničním úspěchem kapely. Dětská hravost dvou dospělých zkombinovaná s jejich tajemnou lyrikou funguje skvěle.

Dva nás brali na výlety, ve kterých jsme se ocitnuli pod rozpáleným sluncem na afrických pláních, náhle jsme mohli volně přecházet po rušné pařížské ulici a nakonec jsme se smutně tiskli pod svou peřinou. Po celý koncert se mi neustále nabízelo srovnání s literárním poetismem, jehož kontextový rámec byl velice podobný hudbě Dva. Obnova citového života, radosti, fantazie. Umění jako bezprostřední rukopis života.

Duo Kratochvílů jinak předvedlo profesionální výkon a výtečně obstarávalo hned několik nástrojů najednou. Různé kombinace tenor saxofonu, elektrické kytary a elektroniky vytvářely širokou paletu zvuků. Velice důležitá byla také melodičnost, která procházela skrz na skrz každou zahranou písní. Skrytá „hitovost“ nové desky Nipomo byla velice dráždivá. Dva dokážou, naplno přenést prožitou skutečnost do svého hudebního projevu. Z toho důvodu jsme také na koncertě mohli slyšet spoustu zvuků z terénních nahrávek. Tichý a Atlantský oceán, ping pong nebo deset druhů chůze ve sněhu nebo pět druhů chůze v trávě, jak kapela sama uvádí.

Tento specifický hravý minimalismus, který je pro Dva tolik typický, nám tedy otevírá dveře k naprostému dada. Zajíkej se štěstím, ale hlavně ať tě neudusí. Dva zatím ale určitě neudusil a proto jsou jejich cesty nadále otevřené.


Fotografie


Autor: Libor Staněk, Denny Vesecká

Smutný pátek. Zemřel textař Pavel Šrut i Avicii

V pátek 20. dubna přešly na druhý břeh dve rozličné osobnosti. V pouhých 28 letech opustil hudební scénu švédský Dj Avicii, jehož skladby jako Levels, The Nights, Wake Me Up nebo Hey Brother zná z doslechu asi každý. Zubatá si v pátek večer vzala také básníka, autora knížek pro děti, textaře a překladatele Pavla Šruta. Literátovi, který byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, Státní ceny za literaturu i Magnesia Litera, bylo 78 let. Kromě známých Lichožroutů psal i pro časopisy Čtyřlístek i Mateřídoušku, mnozí také znají jeho textařskou tvorbu. Psal pro Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Workshop - Hooping

Sport
Dům kultury Milevsko
22.04.2018 od 17:30 hod.

 

(pod)vodnická pohádka

Pro děti / pohádková klauniáda pro děti a jejich rodiče
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
22.04.2018 od 15:00 hod.

 

Cecilia ensemble

Hudba / koncert
Kostel Povýšení sv. Kříže Veselí nad Lužnicí
22.04.2018 od 18:00 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / Přednáška, beseda
Clarion Congress Hotel České Budějovice, Pražská tř. 2306/14
22.04.2018 od 15:00 hod.