PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Dva gramofilové se pustili do hudební archeologie. Vydali vinyl Vodovodu

Dva gramofilové se pustili do hudební archeologie. Vydali vinyl Vodovodu

Úterý, 23.12.2014 / článek

 

Nezvyklé gesto udělali dva milovníci gramofonových desek Stanislav Fuka a Ladislav Bartáček. Z vlastní iniciativy se totiž rozhodli vydat „elpíčko“ bechyňské rockové kapele Vodovod. Křest se uskuteční na koncertě 25. prosince od 20 hodin v kulturním domě Veselí nad Lužnicí.

„Jsme gramofilové. Desky nás baví, sbíráme je a považujeme je za nejlepší médium. Nechtěli jsme je však jen prodávat, směňovat a přeprodávat. Řekli jsme si, že si nějakou zkusíme vydat,“ vysvětlují milovníci vinylů. A protože je Stanislav Fuka spíše folkového ražení, zatímco Ladislav Bartáček preferuje punkovou a rockovou hudbu, shoda padla na bechyňském Vodovodu, jejichž hudba podle nich obsahuje od všeho kousek.

„Je to taková vzpomínka. Zažil jsem jejich zábavy a na rozdíl od ostatních zábavových kapel měli jako jediní kvalitní texty. Ostatním skupinám jsem je nevěřil. Kapela si to zaslouží, navíc nemají příliš vydaných věcí – jen několik kazet a kompaktů nevalné kvality. Šlo nám o zachování jejich hudby,“ říká Stanislav Fuka.

Hudební archeologie


Vinylová deska obsahuje 12 skladeb z let 1987 až 1993, deset plus dva bonusy, jako například jednu píseň přehranou z videokazety. „Místo to byla opravdu hudební archeologie. Hledali jsme nahrávky Vodovodu, nakonec jsme vycházeli ze záznamu živého koncertu na demokazetě asi z roku 1987,“ popisuje Ladislav Bartáček, který navrhl a udělal obal desky z fotek výtvarníka a keramika Michala Bosáka. „Vodovod po sobě příliš nezanechává, bylo těžké najít fotku. Chtěli jsme, aby na ní byla atmosféra rockových zábav osmdesátých let. To se myslím povedlo,“ doplnil.

Materiál k vydání duo nadšenců shánělo více než rok. Následovaly práce na vyčištění zvuku, o to se postaral baskytarista Martin Veyr (Jumbo Splash, Rock folk people, Tábor Superstar Band aj.). K vylisování pak došlo v Loděnici.

Vokály na trestní oznámení

S výsledkem je spokojený i Vodovod. "Samozřejmě jsme rádi. Dočkali jsme se po 30 letechvinylové desky, o níž jsme jako kluci snili. Není to sice řadová deska, je to památka. Vše živé je nedokonalé, občas to neladí a vokály v závěru jsou na trestní oznámení, ale je to autentické a voní to jako čerstvě oříznutá kniha. Prostě, upomínková nahrávka pro fandy a pamětníky," říká zpěvák Jan Slováček.

Deska bude k dostání na křtu, v táborském antikvariátu Bastion, prodejně bicyklů Ramala nebo přes webové stránky kapely. Stojí 200 korun. Pokud se náklad prodá, chtějí oba nadšenci v práci pokračovat.

„Nebude to o výdělku, ale zachování památky. Z případného výdělku budeme vydávat další, příští rok bychom chtěli udělat EP Vodovodu na barevném vinylu, s texty a více fotkami na obalu. Dále nás pak zajímá stará táborská scéna. V Hlavě máme underground osmdesátých a devadesátých let, takové specialitky,“ uzavírá Stanislav Fuka a Ladislav Bartáček.


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Jana Šrámková: Fánek hvězdoplavec / křest

Ostatní / autorské čtení
Jednota
01.12.2022 od 18:00 hod.

 

Úvěr - Jardi Galcerán

Divadlo / komedie
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
01.12.2022 od 19:30 hod.

 

Přičichněte k aromaterapii

Ostatní / setkání / Diskusně vzdělávací večer
Dům kultury Milevsko
01.12.2022 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert Ally

Hudba / koncert
Milevské kino
01.12.2022 od 19:30 hod.