PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Dívka na jehlách, Mucha, miluje Ježíše a nemá ráda semeno, Syčáci více experimentují

Dívka na jehlách, Mucha, miluje Ježíše a nemá ráda semeno, Syčáci více experimentují

Středa, 18.12.2013 / fotoreport + článek

 

Agentura Hukot uspořádala v pátek 13. prosince v českobudějovickém klubu Velbloud koncert dvou brněnských kapel - Muchy a Ty Syčáci, kteří pokřtili novou desku Eldorádo.

Jako první vystoupili staří známí Ty Syčáci, kteří plní české kluby již čtrnáctým rokem. Koncert Syčáků byl vyplněn z jejich dvou posledních alb Krása a Eldorádo. Diváci tak mohli slyšet osvědčené bigbeatové písničky, které byly střídány hudebním experimentem, jenž můžeme nalézt právě na zmiňovaném Eldorádu. Jedná se o hudební projekt, kde se projevuje typické fyzické básnění frontmana kapely Petra Váši. Sehrané trio Frohlich, Zavadil, Váša na poslední desce vytvořilo žánr, který se vymyká všem škatulkováním. Syčáci se obejdou bez svých klasických nástrojů. Jediné, co potřebují, jsou ruce, dřevěné předměty a svůj hlas. Doslova návrat k primitivnímu umění, které je založeno na Vášově výborné jazykové vybavenosti.

Divoká voda, Mucha

Kapela Mucha letos vtrhla na alternativní scénu doslova jako divoká voda. Kolem vůdkyně skupiny, Nikoly Muchy, se vystavěla kapela výborných muzikantů. Na basu zde hraje Martin E. Kyšperký (Květy), na elektrickou kytaru Petr Zavadil (Ty Syčáci) a na bicí Štěpán Svoboda (Budoár Staré dámy).

Mucha na pódium přišla s rozcuchanými vlasy, krátkou sukní a s boty na vysokém podpatku. Svou estetiku projevu má Mucha založenou na dosti značné okázalosti. Dívka na "jehlách“ přednesla svým ojedinělým zpěvem veškeré písně z desky Slovácká Epopej, která vyšla tento rok. K vidění tak byly drsné femi-punkové příběhy, které napsala dvaceti tříletá Mucha ještě za svého puberťáckého období, nebo i pozdější písně, kdy se frontmanka kapely prezentuje jako matka malého dítěte, která přišla o svou vysněnou "Paříž“.

Mucha se nebojí spojovat vulgární výrazy s posvátnými ikonami, když v písni Ježíš zpívá "Mrdá mi v hlavě a miluju Ježíše" nebo když se dotýká syrové části sexu v písni Semeno "Dělá mi obrovský problém tvé semeno polykat“. Tyto texty vybírám záměrně, jelikož pro někoho mohou být hulvátstvím ve svobodu projevu. Pro jiné může jít o překročení slovních hranic v dobrém slova smyslu. Potřeba šokovat je ale v její tvorbě příznačná skoro ve všech písních.

Druhou otázkou je, zda se Mucha nestane pomyslnou značkou našeho undergroundu, která se bude skrývat za těmito závoji. Zatím má ale nakročeno dosti suverénně, takže uvidíme, co přinese její další deska.

PS: Slíbil jsem Koženovi, že do článku vměstnám návštěvnost 150 lidí. Bohužel nás ještě nevlastní Babiš, takže musím napsat, že lidí bylo pomálu. Samozřejmě ale za to mohly vánoční besídky, kterým se tento koncert nemohl zcela jistě vyrovnat.

Videoklip Ježíš od Muchy: www.youtube.com/watch


Fotografie


Autor: František Ciml, Libor Staněk

V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Dymytry & Hämatom CZtour 2023

Hudba / koncert
Hotel Palcát
01.04.2023 od 18:00 hod.

 

100 let tradic československé myslivosti

Výstava / 100 let tradic československé myslivosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 30.07.2023
vícedenní akce

 

„České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti

Výstava / „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 31.10.2023
vícedenní akce

 

Voda? Voda!

Výstava / Voda? Voda!
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 22.06.2023
vícedenní akce