PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem přinesly hospicu Jordán 137 tisíc korun

Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem přinesly hospicu Jordán 137 tisíc korun

Pondělí, 26.03.2012 / fotoreport

 

Táborský festival vína 2012, nejdelší festival vína a gastronomie v ČR a největší přehlídka českých a moravských vín na jihu Čech, se přehoupl do své druhé poloviny. Ta první byla skutečně nabitá akcemi vinařskými, gastronomickými i kulturními. V minulosti je degustace vín Kosík, snoubení sýrů a sektů od vinařství Skoupil či Proquin, přednáška o životě s Emanuelem Byrtusem i vystoupení Jaroslava Duška. Ve druhé polovině bude festival i nadále gradovat vinařskou špičkou a vrcholem bude doslova svátek všech, kteří milují víno, nebo ho chtějí objevit v tom nejlepším světle. V sobotu 31. března od 13 hodin se do táborského klubu Milenium sjede 25 předních vinařů a lidé budou moci ochutnat až 250 vzorků Dionýsova moku.

„Přijedou vinaři, kteří tu letos na festivalu představovali své produkty. A samozřejmě nejen ti! Návštěvníci opět mohou ochutnat špičková vína z Moravy, Čech, ale i Slovenska, Rakouska a Nového Zélandu a k nim zakousnout delikatesy jako třeba prvotřídní sýry. Zájemci si také mohou vína zakoupit,“ doplňuje guru Táborského festivalu vína Jiří Blafka. Aby se návštěvníci přehlídky vín nemuseli s láhvemi nosit, mají pořadatelé na zakoupená vína přichystanou úschovnu.
Novinkou závěrečného dne je jazzová hudba, která na akci nahradila tradiční cimbálovku. Na balkoně zahraje kapela Whistleblovers. Nebude chybět ani tombola o hodnotné ceny a mnoho dalšího.

Čtvrtý ročník festivalu trvá 17 dní a přináší 19 vinných, gastronomických a kulturních zážitků. Těmi jsou například řízené degustace, tématické degustační večery – snoubení vína a sýrů, zvěřiny či pokrmů obecně; sommeliérská show, ochutnávka pravých champagne a burgundských vín nebo degustační minimum.

Kromě nich se v sále táborské secesní budovy Střelnice koná výstava reportážních fotografií Jazz ladí k vínu Davida Peltána, naučná byla přednáška o principech života s Emanuelem Byrtusem a obrovský ohlas mělo benefiční vystoupení herce Jaroslava Duška. Představení Čtyři dohody zcela vyprodalo velký sál Divadla Oskara Nedbala a táborskému hospicu Jordán tak přineslo 137 000 korun!

„Rozhodli jsme se, že každý rok se budeme snažit festivalem také pomáhat. I letos pomáháme táborskému hospicu, protože si myslím, že o něm stále málo lidí ví a podporu potřebuje. Je super, že dorazilo tolik lidí, představení bylo skvělé a už nyní se domlouváme na dalším v příštím roce. Všem patří veliké díky,“ komentoval Jiří Blafka.

Táborského festivalu, který se koná v restauraci Střelnice, ve vinotéce U Černého kocoura a zeleného stromu a klubu Milenium, se podobně jako v minulosti letos účastní skutečně špička moravských a českých vinařů, degustátorů i sommeliérů. Návštěvníci mohou ochutnat například vína Josefa Valihracha, Miloše Michlovského, vinařství Kosík, vinařství Volařík, Kolby, Labros, nebo se nechat vést předními sommeliéry a degustátory Ivem Dvořákem, Klárou Kollárovou, Brankem Černým, Michalem Šetkou či Liborem Nazarčukem. Nechybí však ani zahraniční hosté - dostupná jsou vína rakouská, novozélandská i slovenská.

Cílem festivalu je nabídnout to nejlepší z Čech a Moravy a zprostředkovat setkání s odborníky na víno a gastronomii.

Jednotlivé akce festivalu jsou již většinou vyprodané, vstupenky jsou však ještě k mání na snoubení vín a pokrmů s Brankem Černým (29.3., 990 korun) a samozřejmě na nelimitovaný závěrečný večer v Mileniu. Lístky na něj stojí 130 Kč v předprodeji a 180 Kč na místě.

Více informací najdete na stránkách festivalu: http://www.festival-vina.cz

Fotoreportáže z akcí Táborského festivalu vína najdete na kulturním jihočeském serveru www.kulturne.com


Fotografie


Autor: David Peltán