PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Čtrnáctiletý Kája špatně slyší. Pomohou mu kapely a zapojit se můžete také vy

Čtrnáctiletý Kája špatně slyší. Pomohou mu kapely a zapojit se můžete také vy

Pondělí, 31.03.2014 / článek

 

 Jubilejní desátý ročník benefiční akce Velikonoce s Jesusem bude pomáhat Karlu Strouhalovi z Choustníka se středně těžkou sluchovou vadou. Sbírka už odstartovala a potrvá do poloviny května.

„Andrea Koblasová z pořadatelského týmu pracuje v sociálních službách a vždy vytipuje několik příběhů lidí, kteří potřebují pomoct. Demokraticky pak volíme a letos to padlo na Káju. Špatně slyší a tím pádem i mluví, navíc byl v ústavní péči a do opatrovnictví si ho spolu s bratrem vzala jeho učitelka,“
popisuje Petr Vavruška z Fest2004.

Čtrnáctiletý Kája žil s bratrem u svého dědečka a navštěvoval praktickou školu v Táboře. Před rokem ale dědeček zemřel a kluky úřady poslaly do diagnostického ústavu a následně skončili v dětském domově v Radeníně. Odtud si je po ročním sbližování vzala učitelka Mona Drábková se svým manželem Ondřejem.

„Kluci se ocitli v nelehké životní situaci a chtěla jsem jim proto pomoci. Máme malé třídy, takže žáci nejsou tak anonymní a pouto je po letech velice osobní. Udělala bych to i pro jiné, byla to přirozená reakce,“ vysvětluje Mona Drábková. Původně si sourozence brala jen občas a nepočítala, že by si je nechala na déle. To se nakonec změnilo a to i přesto, že sama má své čtyři děti.
„Dvě dcery jsou již zcela dospělé, jedna z nich je na vysoké škole a jezdí domů jen na víkendy druhá je již samostatná, staršímu synovi je sedmnáct a mladšímu sedm let. Není to tedy tak strašné a nelze říci, že se starám o šest dětí,“ říká skromně. Sdělila, že Kája vždy hůře slyšel, ale že má sluch až takto poškozený, neměl nikdo ani ponětí. To se zjistilo až při hlubší zdravotní prohlídce, když kluci nastupovali do dětského domova v Radeníně. Je vlastně s podivem, že vůbec mluví.

Pro lepší život

V současnosti používá jednoduchá sluchadla zaměřená spíše na komunikaci mezi dvěma lidmi. „Když mluví lidí více, jeho schopnost rozumět je minimální. Ve škole či partě přátel je to pro něj těžké. Cílem letošní sbírky je vybrat peníze na kvalitnější sluchadla, která Kájovi zpřehlední komunikaci v různě hlučných prostředích. Odhaduji, že mohou stát kolem 40 tisíc. Vybere-li se více, koupily by se ještě další kompenzační pomůcky, aby mohl vést plnohodnotný život,“ doplnil Petr Vavruška.

Sbírka potrvá do 18. května. Lidé mohou přispívat pomocí DMS (DMS KAJA) v hodnotě 30 korun zaslanou na číslo 87 777, příspěvkem na transparentní účet 2900212569/2010 nebo do pokladniček rozmístěných v Táboře, Plané nad Lužnicí Sezimově Ústí a Praze, jejichž přesnou polohu najdete na webu sdružení Fest2004.
Benefiční koncert v táborském Mileniu bude tradičně na velikonoční neděli 20. dubna, kde vystoupí kapely Tábor Superstar band se smyčcovým kvartetem, taneční skupinou CODA a hosty, Sandonia Jazz, Za sluncem, Purple Eye a Pavlača.
Při loňském ročníku pomáhalo sdružení a lidé Veronice Hroncové. Za výtěžek 110 260 korun ji byl pořízen elektrický vozík.


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Minipárty s Karlem Šípem

Divadlo / jiný / talk-show
Dům kultury Milevsko
20.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo Já to jsem - Malý princ

Divadlo
Garage Tábor
20.02.2020 od 19:00 hod.

 

Mezinárodní pivní festival

Festival
Výstaviště ČB
20.02.2020 - 22.02.2020 od 16:00 hod.
vícedenní akce