PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


České víno je špičkové. Ochutnejte ho spolu se zahraničními a autentickými už v sobotu

České víno je špičkové. Ochutnejte ho spolu se zahraničními a autentickými už v sobotu

Pátek, 27.02.2015 / článek

 

Moravské víno ochutnal v životě asi každý, ale znáte ryze české víno? Patnáct českých vinařů, doplněných o zahraniční produkci a autentická vína, zahájí Táborský festival vína velkou přehlídkou vína už v sobotu 28. února od 13 hodin v táborském Hotelu Palcát. U stánků s víny vás většinou obslouží vinaři osobně.
Událost zde.

Od 13 hodin budou moci návštěvníci ochutnat přes 250 vzorků vína. „V Táboře se chceme prezentovat, protože je tam spousta našich kolegů, vinařů. Neměli bychom tam tedy také chybět,“ říká vinařská legenda Vladimír Šuhájek a jeho nástupce Antonín Hrabkovský z Klášterních vinných sklepů, o něž návštěvníci hotelu Palcát nepřijdou.

Zastoupena budou další známá jména jako například František Kupsa, Zdeněk Vybíral nebo vnuk profesora Krause Vilém Kraus. "Patnáctka vinařů představí česká vína, o které lidé projevili velký zájem. Všichni znají moravské vinné produkty, málokdo však ví, že i Čechy mají špičková vína, jen nejsou na pultech obchodů k dostání. Jejich velká ochutnávka nám tedy festival zahájí, je se na co těšit,“ říká ředitel festivalu Jiří Blafka.

„Česká vína jsou zajímavá tím, že se vinaři drží starých, tradičních technologických postupů a specifické jsou také podmínky, v níž víno – většinou v údolí Labe – roste. Vznikají tak krásná vína z odrůd jako Rulandské bílé, Müller Thurgau a Ryzlink Rýnský,“ doplňuje sommeliér Ladislav Makovec. Patnáctku českých vinařů (Mělnicko, Litoměřicko i jižní Čechy) doplní dovozci zahraničních vín i zajímavých autentických vín. Na sále kromě stánků s degustačními vzorky potkáte také samotné vinaře, kteří budou svá vína osobně představovat.

Vstupné je v předprodeji (online na www.festival-vina.cz) 170 Kč za osobu či 250 Kč pro dvě osoby. Vstupenky a zlevněné permanentky je možné rezervovat na webu do páteční půlnoci (27.2.), na místě - v Hotelu Palcát vám pak budou u vstupu vydány.

Při koupi lístku na místě zaplatíte 200 Kč za osobu. Pořadatelé pak pro zájemce přichystali speciální permanentky. Za 400 korun můžete v předprodeji koupit vstupenku pro dvě osoby na zahajovací prodejní přehlídku vín – Čechy a finální prodejní přehlídku vín – Morava, která se koná 28. března. Jedna přehlídka tak vyjde na 100 korun.

STUDENTI oborů gastronomie, potravinářství a pod. mají na zahajovací přehlídku vínařstvích (sobota 28.2.) vstupné za 100 korun.

Vychutnejte si pivo s pokrmy

Sedmý ročník Táborského festivalu vína pak v březnu nabídne téměř 50 gastronomických a vinařských akcí. Návštěvníky vinné slavnosti čeká degustace nejlepších vín ČR Vinař roku 2014, snoubení vín a pokrmů (sýry, tataráčky, vegetariánské menu, dezerty aj.), degustátorský minikurz, koktejly z vína pod vedením barmanského mistra ČR Miloše Danihelky, degustace legendární italské grappy Jacopo Poli, galavečeře s etiketou Ladislava Špačka či galavečeře s předním českým vinařem Milošem Michlovským (Vinselekt). „Novinkou je pak také degustace piv z minipivovarů, kdy jsme vyšli vstříc poptávce. Nevšední novinkou je pak degustace čajů, čajový obřad a snoubení čajů s pokrmy. Zájem už je nyní o novinku Kváskový chléb a spontánně kvašená vína,“ podotýká Jiří Blafka.

Na letošní ročník Táborského festivalu vína je nově možné koupit vstupenky online na webu festivalu (www.festival-vina.cz). Elektronické vstupenky mohou být dárkovým poukazem. Studenti a učitelé gastronomie budou mít na festival slevu.

Kompletní program a více informací se dozvíte na www.festival-vina.cz


Táborský festival vína je nejdelší festival vína a gastronomie ve střední Evropě a také největší přehlídkou českých, moravských a zahraničních vín na jihu Čech. Součástí jsou nejen řízené degustace, ale také různé přednášky, výstavy, divadla, vzdělávací akce a gastronomické večery.



Autor: i -






Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Související články

 

 




Kultura dnes


Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
29.03.2023 od 19:00 hod.