PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Češi a cizinci ze sousedství se sejdou v šest před domem. Budou se seznamovat

Češi a cizinci ze sousedství se sejdou v šest před domem. Budou se seznamovat

Neděle, 21.07.2013 / zpráva

 

Tisícovka lidí v Česku zažije netradiční setkání kultur přímo v místě svého bydliště. Startuje totiž první ročník integračního projektu V šest před domem občanského sdružení Slovo 21, který spojuje Čechy a cizince z třetích zemí, žijící v sousedství formou, společného posezení u dobrého jídla a pití. V budějovickém centru Staroměstská se sejdou v pondělí 22. července úderem 18. hodiny.

Otevřené prostranství parku mezi domy, náměstí nebo dětské hřiště – všude tam se budou moci setkat sousedé z řad cizinců a Čechů a navzájem se dozvědět o pestrosti kultur ve svém bydlišti.

„Samotný název projektu „V šest před domem“ vyzývá Čechy a cizince k tomu, aby vyšli ven a sešli se se svými sousedy, které běžně pouze míjejí,“ říká ředitelka občanského sdružení Slovo 21 Jelena Silajdžić. Inovativní projekt chce české společnosti vzkázat, že zde žije pospolu mnoho kultur, které nelze jen tak přehlížet.
Setkání bude probíhat ve všední den v podvečerních hodinách, kdy se očekává, že většina lidí je již z práce doma. V šest před domem se postupně sejdou lidé v pěti krajích ČR – Praze, Jihomoravském, Jihočeském, Plzeňském a Pardubickém kraji.

Celkem bude realizováno deset setkání, do kterých se zapojí zhruba 1 000 osob. Organizátoři projektu tak nejjednodušší formou společného stolování a zábavy zprostředkují přímý kontakt migrantů s majoritní společností, kteří žijí v úzce vymezené lokalitě určitého sídliště, části města nebo jednotlivých městských částí atd. Cestu poznávání kultur ve svém bydlišti usnadní překonat komunikační bariéry mezi sousedy – Čechy a cizinci, kteří se během společného stolování snáze seznámí a navážou bližší kontakt.

Tradiční kuchyně i kultura

Na akci budou umístěny stoly a lavičky, aby byly připraveny co nejpříjemnější podmínky k posezení a sdílení jednoho stolu, sousedé budou mít tak možnost připravit si společně pohoštění i malý kulturní program.
„Češi i migranti budou mít rovněž možnost představit některé ze svých tradic, donést například určité tradiční předměty, oděvy či přichystat ochutnávku tradiční kuchyně a vysvětlit ostatním, k čemu slouží a jak se používají,“ prozrazuje jedna z koordinátorů projektu „V šest před domem“ Karla Čížková.

Podlení budou sousedé osloveni, aby na setkání donesli hudební nástroje a společně si u jednoho stolu zahráli, pobavili se a lépe navázali bližší kontakt, který do budoucna vyústí v osobní přátelství mezi rodinami.
Do projektu budou zapojeni nejen sousedé, ale také integrační centra působící v daných lokalitách, nevládní organizace, školy a školky, městské části, náboženské instituce nebo sdružení seniorů.

Pracovníci jednotlivých organizací budou sami na setkání přítomni a díky tomu dojde během setkání k navázání dobrých vztahů mezi pracovníky, cizinci a obyvateli daných lokalit v přátelském a „lidském“ prostředí, v blízkosti jejich domovů, v příjemné atmosféře, kterou setkání nabídne, a získají možnost neformálně se poznat mimo úřad a navázat dobré vztahy a důvěru.

Každé setkání bude zdokumentováno a vznikne z něj několika minutový klip, který ukáže atmosféru, způsoby komunikace mezi sousedy a reakce účastníků. Videoklip poslouží integračním centrům a NNO k dalšímu využití v práci s cizinci.


Autor: i-

Zemřela Aretha Franklin, královna soulu

 Ve věku 76 let zemřela po boji s rakovinou břišní slinivky královna soulu, zpěvačka Aretha Franklin. Americká legenda zemřela doma obklopena nejbližšími. Loučili se s ní v posledních dnech Bill Clinton a osobně Stevie Wonder. Její kariéru zdobí 18 cen Grammy, včetně té za celoživotní dílo, byla uvedena do Rock&rollová síně slávy a byla zařazena mezi nejlepší zpěváky všech dob ap. Nesmrtelné jsou hity jako Respect, I say a little prayer, You make me feel... a mnoho dalších.(dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Bechyňské doteky 2018

Festival
náměstí T. G. M. Bechyně
17.08.2018 - 19.08.2018 od 21:00 hod.
vícedenní akce

 

WØLF and Accident Instantané

Hudba / koncert
Stánek - Žižkovo náměstí
17.08.2018 od 20:00 hod.

 

Návštěva mladé dámy

Divadlo / komedie o vztazích
Hrad Rožmberk
17.08.2018 od 20:00 hod.

 

Kašpar Vlskice 2018

Festival / divadelní open air festival
Tvrz Vlksice
17.08.2018 - 25.08.2018 od 21:00 hod.
vícedenní akce