PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Češi a cizinci ze sousedství se sejdou v šest před domem. Budou se seznamovat

Češi a cizinci ze sousedství se sejdou v šest před domem. Budou se seznamovat

Neděle, 21.07.2013 / zpráva

 

Tisícovka lidí v Česku zažije netradiční setkání kultur přímo v místě svého bydliště. Startuje totiž první ročník integračního projektu V šest před domem občanského sdružení Slovo 21, který spojuje Čechy a cizince z třetích zemí, žijící v sousedství formou, společného posezení u dobrého jídla a pití. V budějovickém centru Staroměstská se sejdou v pondělí 22. července úderem 18. hodiny.

Otevřené prostranství parku mezi domy, náměstí nebo dětské hřiště – všude tam se budou moci setkat sousedé z řad cizinců a Čechů a navzájem se dozvědět o pestrosti kultur ve svém bydlišti.

„Samotný název projektu „V šest před domem“ vyzývá Čechy a cizince k tomu, aby vyšli ven a sešli se se svými sousedy, které běžně pouze míjejí,“ říká ředitelka občanského sdružení Slovo 21 Jelena Silajdžić. Inovativní projekt chce české společnosti vzkázat, že zde žije pospolu mnoho kultur, které nelze jen tak přehlížet.
Setkání bude probíhat ve všední den v podvečerních hodinách, kdy se očekává, že většina lidí je již z práce doma. V šest před domem se postupně sejdou lidé v pěti krajích ČR – Praze, Jihomoravském, Jihočeském, Plzeňském a Pardubickém kraji.

Celkem bude realizováno deset setkání, do kterých se zapojí zhruba 1 000 osob. Organizátoři projektu tak nejjednodušší formou společného stolování a zábavy zprostředkují přímý kontakt migrantů s majoritní společností, kteří žijí v úzce vymezené lokalitě určitého sídliště, části města nebo jednotlivých městských částí atd. Cestu poznávání kultur ve svém bydlišti usnadní překonat komunikační bariéry mezi sousedy – Čechy a cizinci, kteří se během společného stolování snáze seznámí a navážou bližší kontakt.

Tradiční kuchyně i kultura

Na akci budou umístěny stoly a lavičky, aby byly připraveny co nejpříjemnější podmínky k posezení a sdílení jednoho stolu, sousedé budou mít tak možnost připravit si společně pohoštění i malý kulturní program.
„Češi i migranti budou mít rovněž možnost představit některé ze svých tradic, donést například určité tradiční předměty, oděvy či přichystat ochutnávku tradiční kuchyně a vysvětlit ostatním, k čemu slouží a jak se používají,“ prozrazuje jedna z koordinátorů projektu „V šest před domem“ Karla Čížková.

Podlení budou sousedé osloveni, aby na setkání donesli hudební nástroje a společně si u jednoho stolu zahráli, pobavili se a lépe navázali bližší kontakt, který do budoucna vyústí v osobní přátelství mezi rodinami.
Do projektu budou zapojeni nejen sousedé, ale také integrační centra působící v daných lokalitách, nevládní organizace, školy a školky, městské části, náboženské instituce nebo sdružení seniorů.

Pracovníci jednotlivých organizací budou sami na setkání přítomni a díky tomu dojde během setkání k navázání dobrých vztahů mezi pracovníky, cizinci a obyvateli daných lokalit v přátelském a „lidském“ prostředí, v blízkosti jejich domovů, v příjemné atmosféře, kterou setkání nabídne, a získají možnost neformálně se poznat mimo úřad a navázat dobré vztahy a důvěru.

Každé setkání bude zdokumentováno a vznikne z něj několika minutový klip, který ukáže atmosféru, způsoby komunikace mezi sousedy a reakce účastníků. Videoklip poslouží integračním centrům a NNO k dalšímu využití v práci s cizinci.


Autor: i-

SMUTÉNKA: Zemřel Bill Withers, autor hitů Lean on me a Ain't No Sunshine

Přijde nám, že už skoro nic jiného než úmrtí vzácných osobností nepíšeme :( Bohužel, ve věku 81 let opustila hudební scénu další legenda, soulový zpěvák Bill Withers. Držitel tří cen Grammy, člen Rockenrolové síně slávy a autor světoznámých písní zemřel po komplikacích se srdíčkem. Mezi jeho skladby, které se staly evergreeny, patří například Ain't No Sunshine, Lovely Day a Lean on Me (Opři se o mě). Poslední jmenovaná píseň se stala takřka hymnou v současné koronavirové situaci...(dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat