PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ceny Talent roku 2011 mají své nositele. Adam chce být mistrem světa, Bára učitelkou

Ceny Talent roku 2011 mají své nositele. Adam chce být mistrem světa, Bára učitelkou

Sobota, 19.11.2011 / fotoreport

 

Mají talent, tvrdě na sobě pracují a výsledkem je ocenění Talent roku 2011. Tímto titulem Tábor ověnčil v Divadle Oskara Nedbala mladé talenty regionu, kteří dosáhli úspěchů ve studiu, vědecké či technické činnosti, umění nebo sportu. Soutěže Talent roku se letos zúčastnilo 54 studentů základních a středních škol. Z toho sedm z oblasti humanitní, 17 z oblasti přírodovědně – technické, 13 v oblasti umělecké, 16 v oblasti sportovní a jeden v oblasti speciální.

Novinkou letošního roku bylo, že hodnotitelská komise reagovala na připomínky ředitelů škol, že věkový rozptyl nominovaných soutěžících je příliš velký. Proto se rozhodla, že jednotlivé oblasti – humanitní, přírodovědně technickou, uměleckou a sportovní rozdělila vždy na dvě kategorie. Kategorie první byla pro žáky od deseti let do ukončení docházky základní školy a pro odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

Kategorie druhá byla určená středoškolákům. Oblast speciální, kde soutěží talentované děti s mentálním handicapem, zůstala beze změny. Zrušena byla oblast všestranná.
Prvním místem v kategorii středních škol se technické disciplíně blýskl například Adam Blažek. Stejnou příčku v kategorii základních škol si za uměleckou disciplínu svým umem vybojovala Barbora Klímová. S oběma talenty jsme krátce pohovořili.

Adamovi je šestnáct let a je studentem druhého ročníku Střední školy spojů a informatiky v Táboře. Titul Talent roku si doslova vylítal.
„Dostal jsem ho za výsledky v soutěži létání s modely letadel. Na mistrovství republiky jsem obsadil druhé místo. Na slovinském mistrovství Evropy jsem skončil celkově pátý a v týmech jsme byli druzí,“ popisuje Adam. V jeho kategorii větroňů se létá se sedm startů, kdy se letadlo vytáhne k nebi na šňůře a musí ve vzduchu vydržet tři minuty. Ti, kteří limit splní, jdou do dalších letů, kde se jim čas prodlužuje. Modely letadel staví s tátou.

„To se dělá, když nejsou závody, tedy přes zimu. Stihneme většinou postavit tak dvě,“ říká a doplňuje, že to není zrovna nejlevnější koníček. Lepší letadlo vyjde až na 90 tisíc korun. „Levnější však pořídíte zhruba za pět tisíc. Je to velký rozptyl cen, záleží většinou na použitém materiálu. Jestli je to klasické dřevěné letadlo, či z uhlíkovými pásky,“ doplňuje Adam Blažek s tím, že s velkým letadlem se létat nechystá. Zatím.

Teď nadchází doba stavění letadel, už nyní však Adam kouká dál. „Určitě mě čeká série závodů českého pohárů a pak bude záležet, zda se opět dostanu do reprezentace. To by mě čekalo mistrovství republiky a mistrovství světa. Tam bychom se chtěli vyhrát, před námi byli jen Rusové, a to o pouhých sedm bodů. To je chvilička, sedm vteřin. I když nám odešel jeden z nejlepších členů do seniorů, máme teď silný tým,“ věří v první příčku Adam, který je ze sezimoústeckého Letecko-modelářského klubu. V tom, jak naloží s výhrou má jasno. Koupí si za ni kalhoty. Koníčka prý platí táta.

Barbora cenu talent roku vyhrála. Je jí deset let, chodí na Základní školu v Malšicích a je talentovaná ve hře na piano. Cenu získala za první místo na krajské soutěži národní soutěže Základních uměleckých škol.

„Cvičím tak tři čtvrtě hodiny až hodinu denně. I když úplně každý den to není. Když mám hodinu piana, tak cvičení vypouštím. A v sobotu taky moc nehraju,“ prozradila Bára. Dříve se učila u Evy Králové, nyní navštěvuje hodiny u Evy Peřinové ze Základní umělecké školy Oskara Nedbala. Jak prozradila, nacvičuje v současnosti Mozartovo Sonatinu C dur o čtyřech stránkách a Bachovo preludium. Do budoucna by ráda zůstala u klasické hudby.

„Chtěla bych hrát jednu etudu. Nevím, jak se jmenuje, ale je krásná. Z hudby poslouchám tak nějak všechno. Hip hop ani disko mě neláká,“ uculuje se s tím, že žádného oblíbeného autora ani autorku nemá. Ráda ale poslouchá Mozarta a Beethovena. Zda by chtěla jít na konzervatoř, neví. „Mamka mi říká, že bych měla jít, že mi hraní jde. Já nevím, jestli chci být zrovna klavíristkou. Přála bych si být třeba učitelkou na prvním stupni nebo kadeřnicí,“ naznačila další možné cesty Bára.
 Chodí na kroužek šikovných rukou, kde háčkuje. Výhru tedy pravděpodobně utratí za vlnu. Z ní by totiž chtěla vyrobit vánoční dárky pro rodinu.

Soutěž Talent roku se konala již počtrnácté. Nominovaní dostali upomínkové listy, vítězové věcné ceny a finanční obnos. Kromě toho udělil Rotary Klub Tábor Cenu Jiřího Pešky a je pro mimořádně nadaného studenta.Cílem soutěže je podpora a rozvoj talentovaných do 18 let.

VÝSLEDKY TALENTA ROKU 2011

SPORT
Kategorie I.
1. místo - Ema Ševčíková - tenis
2. místo - Šárka Tůmová - jezdectví
3. místo - Michael Urban - atletika
Kategorie II.
1. místo - Niki Kášková - triatlon
2. místo - Jakub Skála - cyklokros
3. místo - Matěj Vala - kanoistika

UMĚNÍ
Kategorie I.
1. místo - Barbora Klímová - hudba
2. místo - Kryštof Voběrek - hudba
3. místo - Magda. Boháčová - hudba
Kategorie II.
1. místo - Denisa Gyürkeová -hudba
2. místo - Jan Mlázovský - hudba
3. místo - Lucie Kloboučníková - hudba


HUMANITNÍ
Kategorie I.
1. místo - Tomáš Fárník - jazyky
2. místo - Filip Hanousek - jazyky
3. místo - Kat. Marcollová - jazyky
Kategorie II.
1. místo - L.Kloboučníková - jazyky
2. místo - Jitka Janů - jazyky
3.místo - Michaela Kopecká - jazyky

PŘIRODOVĚDNĚ TECHNICKÁ
Kategorie I.
1. místo - Jakub Kvičínský - fyzika
2. místo - Adam Vít - chemie
3. místo - Magda. Čmelíková
Kategorie II.
1. místo - Adam Blažek - technika
2. místo - Lukáš Timko - astrofyzika
3. místo- David Passler + Petr Hudeček - software

SPECIÁLNÍ
1. místo - Robert Kodym

Cena Jiřího Pešty 
David Passler

Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Fotografie


Autor: David Peltán

Kuželkářský maraton letos i za účasti dalších jihočeských měst

O víkendu 6. a 7. října se na čtyřdráhové kuželně v Táboře koná čtvrtý ročník kuželkářského maratonu. Letos poprvé i za účasti dalších třech jihočeských měst – Loučovic, Blatné a Dačic. Česká unie sportu v Táboře, město Tábor a Kuželkářský klub Loko Tábor se pokusí ve spolupráci s veřejností překonat hranici 1000 her na všech čtyřech drahách táborské Lokomotivy. Úkolem sportovních nadšenců z řad veřejnosti, ale registrovaných hráčů bude absolvovat celkem 1 000 her, když každá z nich obsahuje 15 hodů do plných. Podmínkou je hrát nonstop bez přerušení více jak 25 hodin. Každý účastník může absolvovat neomezený počet her. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie od 10 let, zúčastnit se mohou sportovní oddíly, školy, kolektivy a jednotlivci. Akce odstartuje v 9 hodin současně i v dalších třech jihočeských městech - Loučovicích, Blatné a Dačicích. Očekávaný konec odhadován po uplynutí 25 až 27 hodin, v sobotu 7. října od 10 do 12 hodin. Přihlašování bude probíhat přes přihlašovací systém, který bude průběžně doplňován.
Koulení je zdarma, jedinou podmínkou je sálová obuv. Výkony nejsou tolik důležité, stačí jen chuť, elán a pozitivní nálada. Jedinou podmínkou je sálová obuv. Účast už přislíbily významné osobnosti nejen ze sportovního prostředí, které budou průběžně představovány na FB stránkách ČUS. Součástí masové akce bude i soutěž o nejvyšší nához na jednu hru (15 hodů do plných) v kategoriích jednotlivců registrovaných a neregistrovaných mužů a žen, a dětí do 15 let. (ph)

V MC Orion zahrají kapely se známými tvářemi

V pátek 6. října se po dlouhé době koná v táborském klubu MC Orion hlučný večírek s trojicí kapel, které se představí táborskému publiku vůbec poprvé, ačkoli v nich hrají známé tváře. Thulsa je těžkotonážní stoner/metal/hardcore kapela z Brna, kde základ tvoří členové Tummo (RIP) a mikrofon si vzal Banán (Protijed, ex-Hanba, Kovadlina, I am pentagon, Balaclava a mnoho dalších...). Pamětníci si mohou vzpomenout na koncert italského experimentálního dua OvO v Orionu v roce 2017, kde také hrála tehdy Banána kapela I am Pentagon a právě brněnští Tummo. V současné době mají u Amáka nahraný materiál na novou desku, která brzy vyjde. Večer otevře death metalová kapela Entrapped z Českých Budějovic a ač budou hrát v Táboře poprvé, tak všichni členové se nejednou v Táboře představili. Zpěvák a basák Růžena naposledy v květnu vystupoval na táborské Cestě jako zpěvák Lahar, Lukáš bubnuje také v Dezinfekci, kteří naposledy hráli v létě v pivnici U Zlatého Lva společně s Japonci Speed Noise Hell a kytarista Mirža už kdysi dávno v Orionu hrál ještě s kapelou Kuzimu Mabaya. Jako druzí nastoupí crust punková sypačka Kibera, která v tichosti vydala letos nové EP a stihli předskočit na 007 špinavcům Hellshock. Každého rozhodně zaujme hodně hrubý ženský „zpěv", tohle bude nejrychlejší kapela večera. Start koncertů je v 19.45 hodin, vstupné je 150 korun v předprodeji, 200 na místě. (ro)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ladislav Nagy: Renesance žánrové literatury v současné anglicky psané próze

Ostatní / přednáška
Děkanská 305/6, Tábor
04.10.2023 od 18:30 hod.

 

Kurz keramiky - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
04.10.2023 od 16:30 hod.

 

 

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV a syfilis

Ostatní / bezplatné testování
u vlakového a autobusového nádraží
04.10.2023 od 14:00 hod.