PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ceny Talent roku 2011 mají své nositele. Adam chce být mistrem světa, Bára učitelkou

Ceny Talent roku 2011 mají své nositele. Adam chce být mistrem světa, Bára učitelkou

Sobota, 19.11.2011 / fotoreport

 

Mají talent, tvrdě na sobě pracují a výsledkem je ocenění Talent roku 2011. Tímto titulem Tábor ověnčil v Divadle Oskara Nedbala mladé talenty regionu, kteří dosáhli úspěchů ve studiu, vědecké či technické činnosti, umění nebo sportu. Soutěže Talent roku se letos zúčastnilo 54 studentů základních a středních škol. Z toho sedm z oblasti humanitní, 17 z oblasti přírodovědně – technické, 13 v oblasti umělecké, 16 v oblasti sportovní a jeden v oblasti speciální.

Novinkou letošního roku bylo, že hodnotitelská komise reagovala na připomínky ředitelů škol, že věkový rozptyl nominovaných soutěžících je příliš velký. Proto se rozhodla, že jednotlivé oblasti – humanitní, přírodovědně technickou, uměleckou a sportovní rozdělila vždy na dvě kategorie. Kategorie první byla pro žáky od deseti let do ukončení docházky základní školy a pro odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

Kategorie druhá byla určená středoškolákům. Oblast speciální, kde soutěží talentované děti s mentálním handicapem, zůstala beze změny. Zrušena byla oblast všestranná.
Prvním místem v kategorii středních škol se technické disciplíně blýskl například Adam Blažek. Stejnou příčku v kategorii základních škol si za uměleckou disciplínu svým umem vybojovala Barbora Klímová. S oběma talenty jsme krátce pohovořili.

Adamovi je šestnáct let a je studentem druhého ročníku Střední školy spojů a informatiky v Táboře. Titul Talent roku si doslova vylítal.
„Dostal jsem ho za výsledky v soutěži létání s modely letadel. Na mistrovství republiky jsem obsadil druhé místo. Na slovinském mistrovství Evropy jsem skončil celkově pátý a v týmech jsme byli druzí,“ popisuje Adam. V jeho kategorii větroňů se létá se sedm startů, kdy se letadlo vytáhne k nebi na šňůře a musí ve vzduchu vydržet tři minuty. Ti, kteří limit splní, jdou do dalších letů, kde se jim čas prodlužuje. Modely letadel staví s tátou.

„To se dělá, když nejsou závody, tedy přes zimu. Stihneme většinou postavit tak dvě,“ říká a doplňuje, že to není zrovna nejlevnější koníček. Lepší letadlo vyjde až na 90 tisíc korun. „Levnější však pořídíte zhruba za pět tisíc. Je to velký rozptyl cen, záleží většinou na použitém materiálu. Jestli je to klasické dřevěné letadlo, či z uhlíkovými pásky,“ doplňuje Adam Blažek s tím, že s velkým letadlem se létat nechystá. Zatím.

Teď nadchází doba stavění letadel, už nyní však Adam kouká dál. „Určitě mě čeká série závodů českého pohárů a pak bude záležet, zda se opět dostanu do reprezentace. To by mě čekalo mistrovství republiky a mistrovství světa. Tam bychom se chtěli vyhrát, před námi byli jen Rusové, a to o pouhých sedm bodů. To je chvilička, sedm vteřin. I když nám odešel jeden z nejlepších členů do seniorů, máme teď silný tým,“ věří v první příčku Adam, který je ze sezimoústeckého Letecko-modelářského klubu. V tom, jak naloží s výhrou má jasno. Koupí si za ni kalhoty. Koníčka prý platí táta.

Barbora cenu talent roku vyhrála. Je jí deset let, chodí na Základní školu v Malšicích a je talentovaná ve hře na piano. Cenu získala za první místo na krajské soutěži národní soutěže Základních uměleckých škol.

„Cvičím tak tři čtvrtě hodiny až hodinu denně. I když úplně každý den to není. Když mám hodinu piana, tak cvičení vypouštím. A v sobotu taky moc nehraju,“ prozradila Bára. Dříve se učila u Evy Králové, nyní navštěvuje hodiny u Evy Peřinové ze Základní umělecké školy Oskara Nedbala. Jak prozradila, nacvičuje v současnosti Mozartovo Sonatinu C dur o čtyřech stránkách a Bachovo preludium. Do budoucna by ráda zůstala u klasické hudby.

„Chtěla bych hrát jednu etudu. Nevím, jak se jmenuje, ale je krásná. Z hudby poslouchám tak nějak všechno. Hip hop ani disko mě neláká,“ uculuje se s tím, že žádného oblíbeného autora ani autorku nemá. Ráda ale poslouchá Mozarta a Beethovena. Zda by chtěla jít na konzervatoř, neví. „Mamka mi říká, že bych měla jít, že mi hraní jde. Já nevím, jestli chci být zrovna klavíristkou. Přála bych si být třeba učitelkou na prvním stupni nebo kadeřnicí,“ naznačila další možné cesty Bára.
 Chodí na kroužek šikovných rukou, kde háčkuje. Výhru tedy pravděpodobně utratí za vlnu. Z ní by totiž chtěla vyrobit vánoční dárky pro rodinu.

Soutěž Talent roku se konala již počtrnácté. Nominovaní dostali upomínkové listy, vítězové věcné ceny a finanční obnos. Kromě toho udělil Rotary Klub Tábor Cenu Jiřího Pešky a je pro mimořádně nadaného studenta.Cílem soutěže je podpora a rozvoj talentovaných do 18 let.

VÝSLEDKY TALENTA ROKU 2011

SPORT
Kategorie I.
1. místo - Ema Ševčíková - tenis
2. místo - Šárka Tůmová - jezdectví
3. místo - Michael Urban - atletika
Kategorie II.
1. místo - Niki Kášková - triatlon
2. místo - Jakub Skála - cyklokros
3. místo - Matěj Vala - kanoistika

UMĚNÍ
Kategorie I.
1. místo - Barbora Klímová - hudba
2. místo - Kryštof Voběrek - hudba
3. místo - Magda. Boháčová - hudba
Kategorie II.
1. místo - Denisa Gyürkeová -hudba
2. místo - Jan Mlázovský - hudba
3. místo - Lucie Kloboučníková - hudba


HUMANITNÍ
Kategorie I.
1. místo - Tomáš Fárník - jazyky
2. místo - Filip Hanousek - jazyky
3. místo - Kat. Marcollová - jazyky
Kategorie II.
1. místo - L.Kloboučníková - jazyky
2. místo - Jitka Janů - jazyky
3.místo - Michaela Kopecká - jazyky

PŘIRODOVĚDNĚ TECHNICKÁ
Kategorie I.
1. místo - Jakub Kvičínský - fyzika
2. místo - Adam Vít - chemie
3. místo - Magda. Čmelíková
Kategorie II.
1. místo - Adam Blažek - technika
2. místo - Lukáš Timko - astrofyzika
3. místo- David Passler + Petr Hudeček - software

SPECIÁLNÍ
1. místo - Robert Kodym

Cena Jiřího Pešty 
David Passler

Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Fotografie


Autor: David Peltán

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
29.03.2023 od 19:00 hod.