PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Celý týden budete moci ochutnat slovenskou kulturu. Od divadla, hudby až po filmy

Celý týden budete moci ochutnat slovenskou kulturu. Od divadla, hudby až po filmy

Pátek, 26.10.2012 / zpráva

 

Přelom října a listopadu bude v Táboře tradičně ve znamení slovenské kultury. Na úvod, v neděli 28. října, zahraje slovenský herec Martin Huba naposledy v ČR svůj sólo kus Kontrabas v malém sále Divadla Oskara Nedbala. Na Střelnici navíc budete moci oslavit Den republiky divadlem, hudbou, hrami i výtvarnem. Festival pak v Táboře zůstane celý týden a kromě zmíněných kulturních pochoutek nabídne také filmy i slovenské kulinářské speciality.

Letos jsme se snažili zachovat koncept z předešlých let - s řídkým rozpočtem rozprostřít program do alespoň částečného zastoupení různých žánrů. Tedy koncert kapely, čtení literatury, projekce filmů i ochutnávka slovenské kuchyně. Když pak byla možnost přivézt legendární a končící představení Martina Huby Kontrabas, otočilo to přípravy naruby - narychlo ho propagovat, risknout, že se vyprodá, aby se zaplatilo,“ popisuje Štěpán Pavlík za spolupořadatelský Fest2004.

Nově v programu je Den republiky, který v neděli od 11 do 18 hodin ve Střelnici festival zahájí. Návštěvníci multikulturního dne oslaví a připomenou Den vzniku republiky autorským čtením, divadlem, hudbou, hrami.
„Velmi se do programu hodí, jelikož Dny slovenské kultury by měly hlavně připomenout vznik bývalého společného státu,“ komentuje novinku Pavlík.

V 19 hodin pak vystoupí na pódium táborského divadla známý slovenský herec Martin Huba ve svém derniérovém představení Patricka Süskinda – Kontrabas. Huba v létě v Táboře natáčel film Sukničkáři.
„Tábor je krásné město a ta veskrze pozitivní atmosféra, kterou se zde lidem daří vytvářet, je velmi vzácná. Měli by si ji chránit. Návštěvníci se k nim budou rádi vracet, to je ostatně i můj případ. Díky tomu, že jsem se v Táboře tak dobře cítil, si tam nyní dovoluji zavítat s představením Kontrabas. V naději, že toto příjemné klima bude pokračovat. Hraji hru již dvacet let a v Táboře mělo být v podstatě uvedeno naposledy. Nějak se ale stalo, že zájem lidí o tento titul nám to zatím nedovoluje… Snad se bude líbit i přátelům v Táboře,“ říká Martin Huba.

Inscenace vznikla v bratislavském Štúdiu L + S a Martin Huba se na tomto jevišti představil ve svém prvním monodramatu. Hra je velmi zajímavou, humorně laděnou psychologickou studií osamělého, průměrného člověka, jednoho z tisíců. Komičnost textu, ironické a groteskní monology umocňuje nezapomenutelný výkon Martina Huby. Výrazným gestem, ostrými změnami intenzity a barvy hlasu a mimikou tváře prozrazuje, že jeho kontrabasista je nespokojený člověk, který pýchou zakrývá svojí průměrnost. Kontrabas nesymbolizuje pouze hudbu jako takovou, ale je také symbolem tónů života, které mohou být stejně tak harmonicky sladěné, jako disharmonické a kakofonické. Inscenace má svůj rytmus a navzdory tomu, že Martin Huba nemá kromě basy na jevišti žádného partnera, rozehrává živé, dynamické situace a vede strhující monolog, který je současně dialogem s divákem. Martin Huba povýšil tuto roli do nevšedních, originálních hereckých dimenzí. „Tuto úspěšnou inscenaci režijně připravil Martin Porubjak spolu s Martinem Hubou. Herec známý v Táboře též z letního natáčení Menzelových Sukničářů představí tuto divadelní hru naposledy v českých zemích. Kontrabas má svou derniéru v Bratislavě, Banské Štiavnici a právě v Táboře. Jedná se skutečně o jedinečný kulturní zážitek“, dodal Štěpán Pavlík.

Zdokonalování ve slovenštině

V pondělí 29. října v 17 hod. bude slovenský kněz P. Mikuláš Selvek, OPraem. celebrovat mši svatou v poutním kostele na Klokotech. V úterý 30. října pak nabídne bohatý program ke Slovensku Městská knihovna Tábor. Akce budou probíhat po celý den na všech odděleních knihovny.

„V A-klubu si bude osvěžit informace z historie i současnosti Slovenska v připravené prezentaci věnované Slovensku. Oddělení pro dospělé čtenáře nabídne výstavku knih, které budou k zapůjčení čtenářům knihovny. Objeví se knihy ve slovenštině, o Slovensku, ale také knihy od slovenských autorů. Na dětském oddělení se můžete zúčastnit herního odpoledne a ověřit si své znalosti o Slovensku díky deskovým hrám, které jsou rovněž k dispozici pro zapůjčení domů. Hudební oddělení vám celý den bude hrát k poslechu slovenskou hudbu. K zapůjčení zde bude nejen slovenská hudba, ale také slovenské mluvené slovo včetně slovenských pohádek“, řekla ředitelka Městské knihovny Tábor Eva Měřínská.

V 16 hodin bude na Hudebním oddělení promítnut dokument Josefa Císařovského Slovensko bratří Čapků, v 18 hodin se pak v hraném filmu režiséra Martina Šulíka Krajinka projdeme osudy Slovenska ve 20. století. Film je podobenstvím o malé zemičce, která jako by nebyla, nebo si ji nikdo nepamatuje a nikdo o ní nemluví. Jsou to vlastně historky, odehrávající se na maloměstě v Banské Štiavnici. Krajinka se neokázale, ale přitom velmi intenzívně dotýká bytostné lidské citovosti a elementární mezilidské vzájemnosti.

Šanson se špetkou slovenské poezie

Středeční večer 31. října bude věnován šansonu a slovenské poezii. Od 20.30 hodin vystoupí v Aux café slovenské šansoniérky Erika Deutsch a Lucia Markovová. Zpěvačka Erika Deutsch společně se skladatelkou a pianistkou Luciou Markovovou vystupují v rámci poeticko-šansonových večerů s mladými básníky, šansoniéry a dalšími hudebníky v různých pražských divadlech, klubech a kavárnách. Své autorské šansony představují také v rámci dekadentního kabaretu Falešná kočička pod taktovkou Ester Kočičkové.

Vzhůru do Vysokých Tater

Ve středu, ve čtvrtek a v pátek budou v malém sále Střelnice na programu filmy spojené místem natáčení ve Vysokých Tatrách. Snímek Medená veža, na Slovensku velmi oblíbený, je romantickým příběhem odehrávajícím se na vysokohorské chatě v režii Martina Hollého s hudbou Zdeňka Lišky. Radúz a Mahulena zase vypráví klasickou Zeyerovu pohádku s hudbou Josefa Suka prostřednictvím hvězdných českých herců v režii operního režiséra Petra Weigla. Natáčelo se na Spiši i v Lomnickém sedle. V pátek budou na programu ryzí tatranské dokumenty – Príbehy tatranských štítov a Tatry mystérium. Autor Pavel Barabáš je umí v těžkých vysokohorských podmínkách nejen krásně nasnímat, ale i řemeslně přesně zpracovat, aby výsledek byl opravdu uchvacující.
Závěrečný filmový program v neděli odpoledne bude klasikou nejen pro děti, ale i současné rodiče, kteří ještě pamatují znělku slovenských večerníčků se zhasínáním hvězdiček. Cyklus Pásli ovce valaši s postavičkami Maťa a Kubka vypráví Jozef Króner. 

Zahrají Živé kvety

Živé kvety jsou slovenská rocková skupina, která vznikla v Bratislavě v roce 1994 kolem zpěvačky a textařky Lucie Piussi. Především její osobou je skupina spjata s legendárním Divadlem Stoka. Živé kvety představují základní kámen živé komunikace v umění, je to kapela, která absolutně nejvýrazněji vzdoruje nástrahám komerční reality.

„Kdo slyšel na koncertě skladby Živých kvetov, ví, že Lucia Piussi dokáže jako jeden z mála česko-slovenských textařů napsat písničku třeba o blbé době nebo o lidské svobodě a ještě takovým textům nechat zpěvnost, silný refrén a zřetelnou opravdovost. Kytarista Peter Bálik patří k těm, kteří dodnes čerpají z Boba Dylana, Neila Younga a Stoneů, tedy klasického rocku. Slogan Patti Smith "tři akordy a pravda" padne na Živé kvety jako ulitý. Rozhodně si tuto oblíbenou kapelu Martina Magora Jirouse nenechte ujít,“, dodala Pavla Kohelová za dalšího pořadatele, sdružení Slunowrat. Koncert začíná od 21 hodin v Recykle music baru.

Vstupné na festival je dobrovolné. Platí se za představení Kontrabas, a to od 230 do 280 korun. Po celou dobu festivalu bude možné ochutnat slovenské pochutiny, a to v Restauraci Střelnice (celý týden) a v Restauraci Na Schůdkách (mimo neděle).


Autor: dap -

Smuténka: Zemřel člen Monty Pythonů Terry Jones

Světem letí blesková zpráva. Zubatá si přišla pro herce, komika, režiséra a člena Monty Pythonů Terryho Jonese. Zemřel ve věku 77 let, od roku 2016 bojoval s demencí. Jones spolurežíroval filmy Monty Python a Svatý Grál, Monty Python: Život Briana a Smysl života. Krom toho se věnoval tvorbě dokumentárních filmů, seriálům (Mladá Indiana Jones),napsal i bezmála 20 knih pro děti. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Colectiv na Střelnici!

Hudba / koncert / reggae
Střelnice - spolkový dům
24.01.2020 od 20:00 hod.

 

Vrámci Možností a Malé Zuby v Garage Tábor

Hudba / koncert / punk-acoustic-alternative
Garage Tábor
24.01.2020 od 20:00 hod.

 

Sýrový rakletovací večer

Ostatní / setkání / ochutnávka
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.01.2020 od 19:00 hod.

 

Kurz moderního krasopisu

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
24.01.2020 od 16:30 hod.