PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Čechomor oslaví na letních open-air koncertech čtvrt století. Začne v Krumlově

Čechomor oslaví na letních open-air koncertech čtvrt století. Začne v Krumlově

Úterý, 06.08.2013 / článek

 

Skupina Čechomor letos oslavuje čtvrt století od svého vzniku. Pro své fanoušky pro letošní léto připravila několik open-air koncertů, na kterých chce připomenout, že je to již dvacet pět let, kdy poprvé skupina, tehdy ještě pod názvem 1. Českomoravská nezávislá hudební společnost, veřejně vystoupila. Čechomor si své výročí vzniku připomíná již od začátku tohoto roku. Na koncertech tak diváci mohou slyšet i písničky, které už skupina dlouho nehrála a které mají připomenout i období z počátku existence skupiny. Na koncerty v druhé polovině srpna Čechomoru přijede z USA popřát mimo jiné i producent posledního alba Čechomoru a sólový kytarista Gerry Leonard a japonský producent, zpěvák, hráč na flétnu šakuhači a japonské taiko bubny Joji Hirota. Poprvé v historii Čechomoru také zazní některé skladby v doprovodu pěveckého sboru v aranžmá Jana Kučery. Na koncertech Čechomor doprovodí Kühnův smíšený sbor pod vedením Marka Vorlíčka. Turné začíná 16. srpna v Českém Krumlově.

Letní prázdninové koncertní aktivity skupina letos odstartovala netradičně v zahraničí. Nejdříve Čechomor zahrál u příležitosti vstupu Chorvatska do EU na koncertu v Zadaru a odtud pokračoval na prestižní slovenský festival TopFest v Piešťanech. Jedním z vrcholů začátku letní koncertní sezóny bylo vystoupení Čechomoru v Karlových Varech v rámci Mezinárodního filmového festivalu, kde spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou Josefa Vondráčka a hosty Ivou Marešovou a Romanem Lomtadzem (USA) skupina vyprodala karlovarské letní kino a pro téměř 4 500 diváků zahrála svůj program Proměny.

Čechomor svoji narozeninovou koncertní sérii v rámci Čechomor Kooperativa Tour 2013 zahájí 16. srpna na 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, kde kromě Gerryho Leonarda, Joji Hiroty a Kühnova smíšeného sboru se sbormistrem Markem Vorlíčkem s Čechomorem vystoupí i Lenka Dusilová a Smíchovská komorní filharmonie za řízení Josefa Vondráčka.

V Krumlově se bude natáčet unikát


„Koncert v Českém Krumlově je zatím největší projekt, který Čechomor v uplynulých pětadvaceti letech realizoval. Mít na jednom jevišti pěvecký sbor, komorní filharmonii, uznávané hudebníky ze zahraničí i z Čech a to všechno ještě za asistence kamer České televize, která z českokrumlovského koncertu natáčí záznam pro televizní pořad a nové DVD Čechomoru, je na jedné straně velmi lákavé, ale na druhé straně nesmírně složité na organizaci zejména proto, že všichni hudebníci se spolu sejdou na pódiu vlastně až v den koncertu“ říká František Černý, zpěvák a kytarista skupiny Čechomor a dodává: „Je to naprosto unikátní projekt, který už se asi nikdy znovu nebude opakovat.“

Koncertní série k pětadvacetinám Čechomoru, na které jako hosté vystoupí Gerry Leonard, Joji Hirota, Iva Marešová, Kühnův smíšený sbor a v roli „předskokana“ a hosta Čechomoru se představí mladá talentovaná slovenská zpěvačka Anna Veselovská (finalistka soutěže Hlas Česko-Slovenska) pokračuje 18. 8. na zámku Sychrov, 20. 8. v Bratislavě, 21. 8. na Konopišti, 22. 8. v Chebu a konči 23. 8. v zámeckém parku ve Strážnici.

„I na našich koncertech k pětadvacátým narozeninám Čechomoru budeme samozřejmě již tradičně propagovat činnost o.p.s. Pomocné tlapky, která se již 12 let zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů. Vycvičené psy následně zdarma předává do dlouhodobého užívání tělesně postiženým. Na podpoře tohoto projektu se Čechomor podílí již několik let společně s pojišťovnou Kooperativa,“ říká Karel Holas, houslista a zpěvák skupiny Čechomor.


Autor: i -

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Poznáváme a chráníme přírodu

Výstava / vernisáž
Spektrum Sezimovo Ústí
24.03.2023 od 17:00 hod.

 

Svišti v orchestřišti

Hudba / koncert / filmová hudba - rock - swing
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
24.03.2023 od 16:30 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
24.03.2023 - 26.03.2023 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

PRECEDENS

Hudba / koncert / Rock
mcJORDÁN, Budějovická 14, Tábor
24.03.2023 od 20:00 hod.