PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Čechomor oslaví na letních open-air koncertech čtvrt století. Začne v Krumlově

Čechomor oslaví na letních open-air koncertech čtvrt století. Začne v Krumlově

Úterý, 06.08.2013 / článek

 

Skupina Čechomor letos oslavuje čtvrt století od svého vzniku. Pro své fanoušky pro letošní léto připravila několik open-air koncertů, na kterých chce připomenout, že je to již dvacet pět let, kdy poprvé skupina, tehdy ještě pod názvem 1. Českomoravská nezávislá hudební společnost, veřejně vystoupila. Čechomor si své výročí vzniku připomíná již od začátku tohoto roku. Na koncertech tak diváci mohou slyšet i písničky, které už skupina dlouho nehrála a které mají připomenout i období z počátku existence skupiny. Na koncerty v druhé polovině srpna Čechomoru přijede z USA popřát mimo jiné i producent posledního alba Čechomoru a sólový kytarista Gerry Leonard a japonský producent, zpěvák, hráč na flétnu šakuhači a japonské taiko bubny Joji Hirota. Poprvé v historii Čechomoru také zazní některé skladby v doprovodu pěveckého sboru v aranžmá Jana Kučery. Na koncertech Čechomor doprovodí Kühnův smíšený sbor pod vedením Marka Vorlíčka. Turné začíná 16. srpna v Českém Krumlově.

Letní prázdninové koncertní aktivity skupina letos odstartovala netradičně v zahraničí. Nejdříve Čechomor zahrál u příležitosti vstupu Chorvatska do EU na koncertu v Zadaru a odtud pokračoval na prestižní slovenský festival TopFest v Piešťanech. Jedním z vrcholů začátku letní koncertní sezóny bylo vystoupení Čechomoru v Karlových Varech v rámci Mezinárodního filmového festivalu, kde spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou Josefa Vondráčka a hosty Ivou Marešovou a Romanem Lomtadzem (USA) skupina vyprodala karlovarské letní kino a pro téměř 4 500 diváků zahrála svůj program Proměny.

Čechomor svoji narozeninovou koncertní sérii v rámci Čechomor Kooperativa Tour 2013 zahájí 16. srpna na 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, kde kromě Gerryho Leonarda, Joji Hiroty a Kühnova smíšeného sboru se sbormistrem Markem Vorlíčkem s Čechomorem vystoupí i Lenka Dusilová a Smíchovská komorní filharmonie za řízení Josefa Vondráčka.

V Krumlově se bude natáčet unikát


„Koncert v Českém Krumlově je zatím největší projekt, který Čechomor v uplynulých pětadvaceti letech realizoval. Mít na jednom jevišti pěvecký sbor, komorní filharmonii, uznávané hudebníky ze zahraničí i z Čech a to všechno ještě za asistence kamer České televize, která z českokrumlovského koncertu natáčí záznam pro televizní pořad a nové DVD Čechomoru, je na jedné straně velmi lákavé, ale na druhé straně nesmírně složité na organizaci zejména proto, že všichni hudebníci se spolu sejdou na pódiu vlastně až v den koncertu“ říká František Černý, zpěvák a kytarista skupiny Čechomor a dodává: „Je to naprosto unikátní projekt, který už se asi nikdy znovu nebude opakovat.“

Koncertní série k pětadvacetinám Čechomoru, na které jako hosté vystoupí Gerry Leonard, Joji Hirota, Iva Marešová, Kühnův smíšený sbor a v roli „předskokana“ a hosta Čechomoru se představí mladá talentovaná slovenská zpěvačka Anna Veselovská (finalistka soutěže Hlas Česko-Slovenska) pokračuje 18. 8. na zámku Sychrov, 20. 8. v Bratislavě, 21. 8. na Konopišti, 22. 8. v Chebu a konči 23. 8. v zámeckém parku ve Strážnici.

„I na našich koncertech k pětadvacátým narozeninám Čechomoru budeme samozřejmě již tradičně propagovat činnost o.p.s. Pomocné tlapky, která se již 12 let zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů. Vycvičené psy následně zdarma předává do dlouhodobého užívání tělesně postiženým. Na podpoře tohoto projektu se Čechomor podílí již několik let společně s pojišťovnou Kooperativa,“ říká Karel Holas, houslista a zpěvák skupiny Čechomor.


Autor: i -

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Veselské slavnosti 2021

Festival / městské slavnosti
Náměstí T. G. Masaryka, Veselí nad Lužnicí
17.09.2021 - 18.09.2021 od 16:00 hod.
vícedenní akce

 

Velké lásky v malém hotelu

Divadlo / komedie
Spektrum Sezimovo Ústí
17.09.2021 od 19:00 hod.

 

Science Café: ZLODĚJI TĚL - Jan Votýpka

Ostatní / setkání / přednáška
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - DON klub
17.09.2021 od 19:00 hod.

 

Gérard Lauzier – Nalevo od výtahu

Divadlo
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
17.09.2021 od 19:30 hod.