PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Boží posel Ondřej Veselý

Boží posel Ondřej Veselý

Pondělí, 25.03.2013 / recenze

 

Věříte na zázraky? V nově uvedené hře Jihočeského divadla Pravé poledne o spasení hříšníka uvidíte nejeden. Co s vámi udělá hlaveň pistole vsunutá do úst?

Pátek 8. března, potemnělé Jihočeské divadlo, kovová opona pevně uzavřena a uprostřed jeviště prázdná židle. Ne však na dlouho. Brzy je zaplněna Johnem Smithem v podání Ondřeje Veselého. Ten právě absolvuje policejní výslech ohledně hrůzného zážitku, který změnil jeho život. Střelba šílence ve firmě, kde pracoval. On jako jediný přežil. Opona se zvedá a rozjíždí se kolotoč přesvědčování a výsměchu.

John Smith totiž říká, že ho zachránil Bůh. Sukničkáři a lháři to ale není tak snadné uvěřit. Smith se snaží přesvědčit nejprve svou bývalou manželku, poté i celý národ v televizní show. Chce šířit slovo boží. Třeba i pomocí peněz, které utržil za prodej fotografií mrtvých kolegů z místa činu. Proměna hlavního hrdiny v lepšího člověka je tedy poněkud nedokonalá, neboť John zůstává z velké části stále tím agresivním ničemou. Ani blízkost smrti ho nepřiměla přehodnotit svůj život a chovat se podle evangelia dobra, které sám šíří.

Zjevení Ježíše Krista

Vedle Ondřeje Veselého na jevišti diváci uvidí také Zdeňka Kupku, Taťánu Kupcovou a Teresu Brannu, kteří ztvárnili dvojrole. O režii se postaral Martin Glaser, o dramaturgii jeho kolegyně Olga Šubrtová. Ondřej Veselý předvádí strhující výkon, když se nás v jedné minutě snaží přesvědčit, že ho Bůh vyvolil, a v další smýká po zemi dívkou, která se nechová, tak jak by si představoval.

Představení je doplněno hudbou především současných interpretů. Zazní populární Adele, legenda David Bowie nebo písničkář Tom Waits. Představení provází také dvě verze písně Personal Jesus, drsnější verze od Marilyna Mansona a pomalejší od dvojice Bionik Phunk & Martin Brodin. Osvětlení dokresluje atmosféru na jevišti. Když se diváci usadí po přestávce, jsou zahaleni do neproniknutelné tmy, která vyvolává napětí a očekávání toho, co bude následovat, až se světla opět rozžehnou. Kužel světla přejíždí se po postavách a ulpívá na nich a v neposlední řadě v poslední scéně prosvětluje Johna Smithe připomínajícího, jistě ne náhodou, Ježíše Krista.

Pravé poledne Neila LaButa není první hrou, kterou Jihočeské divadlo od amerického autora uvedlo. Pravidelní návštěvníci jistě nepřehlédli tragikomedii Tlustý prase, která je uváděna už od roku 2006. Můžeme jen popřát hře Pravé poledne podobně dlouhou šňůru představení. Pozornost diváků si určitě zaslouží, jak atraktivitou tématu, tak výkonem herců.

Hodnocení: 80%

Foto: Petr Neubert

 
Pravé poledne
Jihočeské divadlo, činohra
Autor hry: Neil LaBute
Režie: Martin Glaser
Hrají: Ondřej Veselý, Zdeněk Kupka, Taťána Kupcová, Teresa Branna
Premiéra: 8. 3. 2013
Nejbližší repríza: 4. dubna od 19 hodin v JD
www.jihoceskedivadlo.cz


Autor: Petra Kollouchová (Semtam)

Rockový Koktejl v Košicích u Tábora už v pátek. Vystoupí na něm pět kapel v čele s Jaksi Taksi


V pátek 23. března se uskuteční v Domu Kultury v Košicích u Tábora Rockový koktejl. Na něj si pořadatelé přizvali několik rockových kapel, kterým vévodí známá skupina Jaksi Taksi. Před nimi ještě vystoupí Náhodný výběr, Brutální jahoda, Tommy Poser a Zelenina. Na návštěvníky kromě živé hudby čeká i koktejlový bar Saint James, populární hra Beer Pong a další vychytávky. Akce začíná ve 20:00 a vstupné na místě je 130Kč.

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Flamenco

Hudba / koncert / mimořádný kulturní zážitek
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
23.03.2018 od 17:00 hod.

 

Rockový Koktejl & Jaksi Taksi

Hudba / koncert / rock / punk
KD Košice
23.03.2018 - 24.03.2018 od 20:00 hod.
vícedenní akce

 

Krausberry

Hudba / koncert / rock - blues
Univerzita Tábor
23.03.2018 od 19:00 hod.

 

Kreativ soběslav

Ostatní / setkání / kreativní veletrh pro děti i dospělé
Kulturní dům Soběslav
23.03.2018 - 24.03.2018 od 09:00 hod.
vícedenní akce