PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Bohemia Jazz fest opět na jihu. Jazz i funk bude znít Prachaticemi a Táborem

Bohemia Jazz fest opět na jihu. Jazz i funk bude znít Prachaticemi a Táborem

Sobota, 13.07.2013 / článek

 

Svět toto léto přijíždí do České republiky – na Bohemia Jazz Fest. Během července vystoupí na devíti historických náměstích umělci ze dvanácti různých zemí, hrát budou kromě jazzu také strhující směs blues, funku a world music. Na jihu Čech se turné Bohemia Jazz festu zastaví v Prachaticích na náměstí a na táborském Žižkově náměstí, a to už v neděli 14. července od 17 hodin.

Letos již osmý ročník festivalu představí mezi hlavními hvězdami dvě nejlepší jazzové skupiny ze Spojených států – the Terence Blanchard Quintet a Medeski, Martin & Wood. Americká nejnovější senzace, jazzová zpěvačka Cécile McLorin Salvant, se se svým vystoupením připojí ke dvěma předním zpěvačkám evropským, k dánské Sinne Eeg a norské Karin Krog. A americká kytová špička Ralph Towner přijede zahrát a převzít letošní cenu Bohemia Jazz Award 2013.

Chcete funk? Z Berlína přijede the Mo’ Blow quartet. Rozpálené latinoamerické rytmy? Není nad fenomenálního perkusistu Marca Loba, který dorazí až z daleké Brazílie. Jazz s exotickým nádechem? Holandská skupina Arifa se skládá z hráčů z Rumunska, Turecka, Německa a Nizozemí a hraje inovativní směs tradiční a moderní hudby.

Velkým hvězdám bude předskakovat celá řada mladých skupin s neotřelým soundem: Grzech Piotrowski a jeho Archipelago Quintet z Polska; finský the Kokko Quartet; rakouský Kompost 3; švédské the Naoko Sakata Trio; francouzský the Shauli Einav Quartet a S Gustem z České republiky.

Cesta na jih

Bohemia Jazz Fest začal ve 10. července v Praze. Na jih Čech, konkrétně na táborské Žižkovo náměstí, dorazí v neděli 14. července. Začátek koncertů je v 17 hodin.

Zahrají Matěj Benko a nizozemští Arifa. Jako hlavní hvězda se představí Cécile McLorin Salvant. Tato zpěvačka si ve věku pouhých 23 let získala neobyčejné renomé jak v USA, tak v Evropě pro své hluboké znalosti jazzového repertoáru a svěží originální styl. V České republice vystoupí poprvé a doprovodí ji její tradiční spoluhráči: pianista Aaron Diehl, bubeník Rodney Green a basista Paul Sikivie.

Jako každý rok i letos festival končí v Prachaticích (20. července), kde vystoupí the Naoko Sakata Trio a Shauli Einav band a připraví půdu pro zlatý hřeb festivalu – Ralpha Townera, zakládajícího člena vlivné progresivní jazzové skupiny Oregon. Towner vystoupí se svým sólovým programem a převezme letošní cenu Bohemia Jazz Award. Připojí se tak k řadě dříve oceněných vynikajících osobností, k Johnu Scofieldovi, Joshuovi Redmanovi, Royi Hargrovovi, McCoy Tynerovi a Davu Hollandovi.

V minulých osmi letech se Bohemia Jazz Festival stal jedním z největších jazzových festivalů v Evropě, na který je volný vstup. Festival se svou neobyčejnou kombinací prvotřídní hudby, velkolepých scenérií historických náměstí po celé ČR a vynikajícího piva přitahuje na 80 tisíc návštěvníků každým rokem. 

„Hlavní ideou Bohemia Jazz Festu je představit hudbu každému," říká pořadatel a kytarista Rudy Linka. „Když se dnes dívám na fotografie našeho publika, vidím, že do České republiky přinášíme ještě mnohem víc – úsměvy a dobrou náladu, tedy veledůležité součásti života," dodal. 


Autor: dap -