PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Bohemia Jazz fest opět na jihu. Jazz i funk bude znít Prachaticemi a Táborem

Bohemia Jazz fest opět na jihu. Jazz i funk bude znít Prachaticemi a Táborem

Sobota, 13.07.2013 / článek

 

Svět toto léto přijíždí do České republiky – na Bohemia Jazz Fest. Během července vystoupí na devíti historických náměstích umělci ze dvanácti různých zemí, hrát budou kromě jazzu také strhující směs blues, funku a world music. Na jihu Čech se turné Bohemia Jazz festu zastaví v Prachaticích na náměstí a na táborském Žižkově náměstí, a to už v neděli 14. července od 17 hodin.

Letos již osmý ročník festivalu představí mezi hlavními hvězdami dvě nejlepší jazzové skupiny ze Spojených států – the Terence Blanchard Quintet a Medeski, Martin & Wood. Americká nejnovější senzace, jazzová zpěvačka Cécile McLorin Salvant, se se svým vystoupením připojí ke dvěma předním zpěvačkám evropským, k dánské Sinne Eeg a norské Karin Krog. A americká kytová špička Ralph Towner přijede zahrát a převzít letošní cenu Bohemia Jazz Award 2013.

Chcete funk? Z Berlína přijede the Mo’ Blow quartet. Rozpálené latinoamerické rytmy? Není nad fenomenálního perkusistu Marca Loba, který dorazí až z daleké Brazílie. Jazz s exotickým nádechem? Holandská skupina Arifa se skládá z hráčů z Rumunska, Turecka, Německa a Nizozemí a hraje inovativní směs tradiční a moderní hudby.

Velkým hvězdám bude předskakovat celá řada mladých skupin s neotřelým soundem: Grzech Piotrowski a jeho Archipelago Quintet z Polska; finský the Kokko Quartet; rakouský Kompost 3; švédské the Naoko Sakata Trio; francouzský the Shauli Einav Quartet a S Gustem z České republiky.

Cesta na jih

Bohemia Jazz Fest začal ve 10. července v Praze. Na jih Čech, konkrétně na táborské Žižkovo náměstí, dorazí v neděli 14. července. Začátek koncertů je v 17 hodin.

Zahrají Matěj Benko a nizozemští Arifa. Jako hlavní hvězda se představí Cécile McLorin Salvant. Tato zpěvačka si ve věku pouhých 23 let získala neobyčejné renomé jak v USA, tak v Evropě pro své hluboké znalosti jazzového repertoáru a svěží originální styl. V České republice vystoupí poprvé a doprovodí ji její tradiční spoluhráči: pianista Aaron Diehl, bubeník Rodney Green a basista Paul Sikivie.

Jako každý rok i letos festival končí v Prachaticích (20. července), kde vystoupí the Naoko Sakata Trio a Shauli Einav band a připraví půdu pro zlatý hřeb festivalu – Ralpha Townera, zakládajícího člena vlivné progresivní jazzové skupiny Oregon. Towner vystoupí se svým sólovým programem a převezme letošní cenu Bohemia Jazz Award. Připojí se tak k řadě dříve oceněných vynikajících osobností, k Johnu Scofieldovi, Joshuovi Redmanovi, Royi Hargrovovi, McCoy Tynerovi a Davu Hollandovi.

V minulých osmi letech se Bohemia Jazz Festival stal jedním z největších jazzových festivalů v Evropě, na který je volný vstup. Festival se svou neobyčejnou kombinací prvotřídní hudby, velkolepých scenérií historických náměstí po celé ČR a vynikajícího piva přitahuje na 80 tisíc návštěvníků každým rokem. 

„Hlavní ideou Bohemia Jazz Festu je představit hudbu každému," říká pořadatel a kytarista Rudy Linka. „Když se dnes dívám na fotografie našeho publika, vidím, že do České republiky přinášíme ještě mnohem víc – úsměvy a dobrou náladu, tedy veledůležité součásti života," dodal. 


Autor: dap -


Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Kolega Mela Gibsona

Divadlo
Kulturní dům, U Nádraží 602
18.03.2019 od 19:00 hod.

 

Misery

Divadlo / jiný / horror - thiller
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
18.03.2019 od 19:00 hod.

 

Tři letušky v posteli

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ústí
18.03.2019 od 19:00 hod.

 

Jiří Malík / Zadrž vodu v krajině

Ostatní / setkání / beseda
Jednota kafe a knihy
18.03.2019 od 19:00 hod.