Klasický Bach, jazzový Viklický i filmová hudba. Třeboňská nocturna rozšiřují hranice klasiky v srdci jižních Čech

Úterý, 08.07.2025 / rozhovor
Od 8. do 12. července se Třeboň již po dvaadvacáté promění v hudební centrum nejen klasické hudby. Festival Třeboňská nocturna představuje novou dramaturgickou linii Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě, kde se setkávají světově uznávaní interpreti, vítězové prestižních soutěží i skladby vytvořené přímo pro festival a jeho rodné město. „Chceme být místem, kde vzniká nová hudba, ne jen kde se přehrává ta stávající,“ říká dramaturg Petr Nouzovský, kterého jsme spolu s ředitelkou festivalu Irmou Mrázkovou vyzpovídali. Festival přivítá mladé talenty i osvědčené ikony – vše v duchu bohaté historie a jedinečné atmosféry Třeboně. Co čeká návštěvníky a jaké koncerty už hlásí vyprodání?
Festival Třeboňská nocturna letos vstupuje do svého 22. ročníku. Jaké jsou největší výzvy při pořádání takového festivalu v historickém městě, jako je právě Třeboň?
IM: Těch výzev je nespočet. Festival se za léta svého působení může pyšnit jistou tradicí, dlouhodobě nás podporují nejen jihočeské společnosti, jejichž majitelé při nás stáli téměř od počátku. Nyní, v době předávání firem mladší generaci, čelíme jistému odstupu od nového vedení. A získat nové podporovatele je v současné době velmi těžké. Máme zde naprostou jistotu ve městě Třeboň a Jihočeském kraji, za to jsem nesmírně vděčná. Největší výzvou je pak nestálé počasí, které nás posledních pár let trápí. A bohužel tomu asi nebude jinak i v letošním roce. Dva závěrečné koncerty by se měly konat pod širým nebem, ale pravděpodobně budeme muset opět využít prostor sportovní haly Roháč. Další výzvy jsou vůči těmto již marginální, na vše jsme však nachystáni.
Letos uvádíte novou dramaturgickou linii „Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě“. Co vás k tomu vedlo a jaké jsou hlavní ambice této iniciativy?
PN: Už delší dobu jsme si s naším týmem pokládali otázku, čím vším může být náš festival přínosný. Z obdobného nutkání připravujeme již po několikáté benefiční koncert Pódium mladých. Nápad zčistajasna přišel: budeme inspirátory vzniku nových skladeb. Až jednou otevřou historici dramaturgickou linii Třeboňských nocturen, budou moci říci, že díky festivalu vzniklo mnoho krásné hudby. Proto i motto: Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě. Pro první ročník jsme oslovili skladatele Romana Haase, mladého autora, který je jedním z nejhranějších a nejžádanějších skladatelů současnosti a Martina Hyblera, který se dnes řadí mezi skladatelské stálice. Na závěrečném koncertě zazní skladba Lukáše Hurníka.
Spolupráce s městem, krajem a místní komunitou je tedy nejen klíčová, ale také inspirativní…
IM: Jak jsem napsala výše, můžeme se naprosto opřít o podporu celého vedení města, jeho kulturního oddělení, informačního centra či Lázní Třeboň, které nás též dlouhodobě podporují a spolupracují při naší propagaci. Během festivalu pak vidím v řadách posluchačů mnohé místní tváře. Též dle dotazníku, který jsme rozdávali před dvěma lety, vyšlo, že celá čtvrtina posluchačů jsou právě místní obyvatelé. Ti též hojně navštěvují i Zimní cyklus koncertů, který bude letos probíhat od 23. října až do 19. března 2026. Během něj máme příležitost se s návštěvníky blíže poznat. Do tohoto překrásného historického města tento druh hudby patří, naprosto dokresluje atmosféru. Je to vidět na spokojených tvářích návštěvníků, odcházejících z jednotlivých koncertů a směřujících na sklenku čehosi dobrého, aby si ještě mohli užít ten zážitek a popř. jej sdílet s ostatními.
Festival přivítá i vítěze mezinárodních soutěží a nové talenty. Jaký je podle vás klíč k udržení rovnováhy mezi zavedenými umělci a mladou generací interpretů?
PN: To je velmi podstatná otázka, a to nejen pro náš festival. Vezměme si, že každý z dnes renomovaných interpretů byl jednou začínající tváří. Bez příležitostí, bez nadějí, bez prvních vystoupení by dnes nikdo z celosvětově uznávaných umělců nebyl tím, kým je. Je naší radostí přivádět do hudebního světa začínající umělce a pomáhat jim tak k prezentaci. Oni se k nám poté ostatně i rádi vracejí. A to nás těší dvojnásob.
Letos se festival uskutečnil i v rámci doprovodných přeshraničních akcí. Jaké byly odezvy? Přijíždějí na festival i zahraniční návštěvníci?
IM: V dubnu jsme díky příhraniční podpoře programu Interreg mohli zorganizovat představení našich dvou skvělých akordeonistů, prof. Ladislava Horáka a jeho bývalého žáka, třeboňského rodáka, nyní studenta na německé hudební škole, Martina Šulce, na Hudební škole v Linci. Jejich vystoupení mělo obrovský úspěch a snad i podpořilo dlouhodobou spolupráci mezi Nocturny a touto hudební školou. Dále jsme v Třeboni v červnu přivítali Symfonický orchestr hudební školy v Linci s dirigentem Ingem Ingensandem, kteří zde již vystoupili před osmi lety. Tentokrát se večer uskutečnil v prostorách Slatinných lázní a mnozí návštěvníci lázní odcházeli opravdu nadšeni. Třetím projektem mělo být vystoupení žáků ZUŠ Třeboň v rakouském Schremsu, bohužel kvůli státnímu smutku byl tento koncert den před konáním zrušen a přesunut na září.
Jaký je dosavadní zájem publika o letošní ročník? Mají návštěvníci šanci koupit si lístky na všechny koncerty, nebo je třeba pospíšit?
IM: Zájem je enormní, pár koncertů je již vyprodáno. Tradičně se jedná o zahajovací koncert v úterý 8. 7. a poté i o páteční večer filmových a muzikálových melodií. Ostatní koncerty se blíží vyprodání, zbývá posledních pár míst. Kompletní program a vstupenky naleznete na trebonskanocturna.cz.