PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Divadlo Continuo představí novinku Closing time. Party skončila, co musíme udělat, aby ráno znovu vyšlo slunce?

Divadlo Continuo představí novinku Closing time. Party skončila, co musíme udělat, aby ráno znovu vyšlo slunce?

Čtvrtek, 30.05.2024 / článek

 

Mezinárodní nezávislá divadelní skupina působicí na Švestkovém dvoře v jihočeských Malovicích, Divadlo Continuo, uvede novou inscenaci Closing Time. Tu sehrají čtyři performeři v šestimetrové aréně obklopené diváky. Premiéra se uskuteční na domovské scéně souboru, na Švestkovém dvoře v Malovicích v pátek 31. května od 19 hodin.

Party skončila. Zůstali jen čtyři poslední. Majitelé, nebo poslední návštěvníci? Přeživší globální katastrofy? Personál? Opilci, kteří si myslí, že jsou bohové? Falešní proroci, co blouzní o konci světa? Psychiatričtí pacienti na uzavřeném oddělení, co se nemohou zbavit nočních můr a temných představ?

Inspirací pro vznik nejnovější inscenace Divadla Continuo s názvem Closing Time - zavíračka se staly mytologické příběhy, nejstarší dochované texty i nejmodernější vědecké teorie o vzniku a zániku světa, stejně jako fakt, že jsme součástí světa, který je dnes a denně konfrontován s představami globální katastrofy, ať klimatické, válečné nebo kosmické.

„Navzdory zdánlivé vážnosti témat, kterými se v inscenaci zabýváme, v ní nechybí nadhled, poezie a humor,“ přibližuje umělecký vedoucí souboru a režisér inscenace Pavel Štourač. Jak je již pro tvorbu Continua typické, i v nové inscenaci se snoubí jazyk fyzického divadla s živou hudební složkou, ale zejména se specifickou výtvarnou divadelní poetikou, která dokáže svou paradoxní univerzálností zachytit ty nejintimnější momenty člověka, srozumitelné dítěti i dospělému.

Fyzický prožitek v aréně

„Inscenace je koncipovaná pro šestimetrovou arénu obklopenou diváky. Čtyři performeři se tak ocitají v prostoru nerozděleném divadelní konvencí na jeviště a hlediště. Protože v tom veškerém ptaní po smyslu jsme všichni společně bez ohledu na všechny skutečné či domnělé rozdíly,“ dodává Pavel Štourač.

Fyzický zážitek bezprostřední blízkosti divadelní akce umocňuje hudební a zvuková kompozice, jež vznikala po celou dobu zkoušení inscenace a na níž se podílejí všichni účinkující. „Hudebními nástroji“ pak jsou většinou zcela nehudební předměty, jejichž tóny, zvuky, rezonance a vibrace se spojují ve výsledné elektroakustické kompozici pod vedením Šimona Pužeje.

Inscenace vznikla v režii uměleckého vedoucího souboru Pavla Štourače ve spolupráci s performery Kateřinou Šobáňovou, Sarou Bocchini, Granadou Gallego a Ivanem Vankem. Dramaturgem inscenace je dlouholetý spolupracovník souboru Marek Turošík a výtvarná koncepce inscenace je dílem Heleny a Pavla Štouračových.

Divadlo Continuo je mezinárodní nezávislý divadelní soubor založeným v roce 1992 Helenou a Pavlem Štouračovými. Sídlí a tvoří v jihočeských Malovicích na statku Švestkový Dvůr. Ve své tvorbě propojuje fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizací. Kromě toho se skupina od roku 1997 věnuje site-specific projektům v nedivadelních prostorách. Za více než 30 let své existence vytvořil soubor několik desítek inscenací a projektů a získal řadu ocenění.

Premiéra se koná v Malovicích na Švestkovém Dvoře 31. května. Vstupenky seženete ZDE.

Foto: Marcela Záchenská


Autor: -i, dap-