PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Slavit 17. listopad budou tradičně v Praze, ale i v Táboře či Budějovicích

Slavit 17. listopad budou tradičně v Praze, ale i v Táboře či Budějovicích

Pátek, 17.11.2023 / článek

 

  Pražská Národní třída se 17. listopadu promění v korzo pulzující bohatým společenským a kulturním děním již po desáté. Návštěvníci se tradičně mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé, do kterého se zapojí řada významných osobností veřejného života, organizací a spolků. Na Korzu Národní nebude chybět Sametový brunch, výtvarná tramvaj pod hlavičkou Skautského institutu, Obývák Václava Havla nebo Modlitba pro Martu, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. Slavit se bude i v jihočeských městech - Tábor uspořádal od 17  hodin na Žižkově náměstí Tichou vzpomínku, České Budějovice tradiční akci Rozsviťme demokracii od 16.30 hodin před budouvou Jihočeského divadla. Krumlovští skauti z oddílu Ursini opět zažehnou světla ve tvaru srdce jako připomínku Dne boje za svobodu a demokracii, a to v 18 hodin na Křížové hoře. Hořící srdce můžete sledovat z Plášťového mostu a 5. nádvoří, od bočního vchodu Zámecké zahrady, z Vyšenských kopců, ze Štěpnice, od hotelu Vyšehrad, z kinokavárny Luna, ze silnice u Hornobranského rybníka, z terasy kostela sv. Víta, od Nových Domovů, i ze sídlišti Mír.

Na pražské akci Korzo národní se chystá také spousta natáčení podcastů, debaty nebo koncerty. Letošní motto oslav „Časy se mění“ vyjadřuje vizi organizátorů, spolku Díky, že můžem, zaměřovat se na současná společenská témata a otázky směřování Česka do budoucna. Nejen proto oslavy Dne boje za svobodu a demokracii doplňuje program Týden svobody, Samet na školách i výstavy RÁM, Volám o pomoc a Antikódy.

Oslavy 17. listopadu na Národní třídě letos slaví jedno desetiletí. Za dobu své existence se spolek Díky, že můžem etabloval jako jedna z nejvýraznějších kulturních institucí, která skrze každoroční akci Korzo Národní připomíná důležitost Dne boje za svobodu a demokracii a jeho oslavy rozšířila i za hranice Prahy.

Sedmnáctý listopad na Národní třídě začne už v 10 hodin Sametovým brunchem na ulici, ke kterému zahraje orchestr ČVUT. Výtěžek z prodeje brunche, který se koná ve spolupráci s Antonínovým pekařstvím, poputuje na pomoc matkám samoživitelkám, které podporuje organizace Fandi mámám.

Výstavy v okolí Nové scény

Spolek Díky, že můžem připravil letos k výročí Dne boje za svobodu a demokracii vedle pestrého programu již tradičních oslav Korzo Národní také tři výjimečné výstavy. Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla vznikla výstava Antikódy k příležitosti znovu vydání stejnojmenné Havlovy sbírky. Interaktivní instalace Voláme o pomoc v opuštěné telefonní budce na náměstí upozorňuje na nelehký život lidí v nesnázích i podpůrnou činnost organizací, v jejichž spolupráci vznikla. Třetí instalace RÁM ve Videogalerii Nové scény Národního divadla pak připomíná události poslední dekády a jejich vliv na naše současné životy. K vidění jsou až do prosince v bezprostředním okolí Nové scény Národního divadla.

Oslavy na ulici i Modlitba pro Martu s videomappingem

Desátý ročník akce slibuje více než 100 programových bodů a více než 400 účinkujících. I letos zazní ve 13:00 z balkonu Paláce Metro státní hymna a také ikonická Modlitba pro Martu v 17:11. Zazpívá ji Hana Holišová, a to za doprovodu živě malovaného videomappingu.

V Divadle X10 proběhne v 17:45 debata Velká krize médií s šéfredaktory předních českých médií. O médiích jako pilíři demokracie, tlaku, kterému čelí v době digitálních technologií, o klesající důvěře i společenském kontextu budou mluvit ředitel zpravodajství a šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan, šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek, šéfredaktor Týdeníku Respekt Erik Tabery, šéfredaktor Seznam Zprávy Jiří Kubík a šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima News Tomáš Vojáček. Debatu bude moderovat Světlana Witowská.

V rámci debat, živých natáčení podcastů a rozhovorů v Divadle X10, na Nové scéně Národního divadla nebo v Paláci DRN se bude mluvit o povolební situaci na Slovensku, mladých lidech a jejich pohledu na Evropu, o tom, jestli Česko zaostává za státy západní Evropy nebo jak využívají odkaz 17. listopadu političtí činitelé. Na řadu přijdou ale také odlehčenější témata o porevolučních talk shows, hudebním průmyslu minulého režimu a mnoho dalšího.

Obývák Václava Havla letos zavzpomíná na osobnost Olgy Havlové k příležitosti jejích nedožitých 90. narozenin. Zazní čtení ze současných titulů i textů Václava Havla věnovaných právě Olze. Speciální prostor bude určen i textům ženských autorek, například Petrušce Šustrové, Daně Zátopkové, Vlastě Chramostové nebo Daně Horákové. Číst se bude i ze životopisu beatnické femme fatale Vladimíry Čerepkové. Na náměstí Václava Havla budou texty od 10:30 předčítat herečky Martha Issová a Ester Geislerová, novinářka Linda Bartošová, herci Vladimír Polívka a Jan Cina, či novinář a youtuber z kanálu Jirka vysvětluje věci Jiří Burýšek.

Program myslí nejen na dospělé, ale i na jejich děti. Rodiny budou moci společně zažít tramvaj výtvarnými workshopy, pouliční divadlo nebo řadu zajímavých výstav. V provozní budově B Národního divadla připraví Dismanův rozhlasový dětský soubor Českého rozhlasu speciál podcastu Děti se ptají. Na Národní zakotví tradiční výtvarná tramvaj pod hlavičkou Skautského institutu. Bude možné zažít opravdový skautský tábor se stožárem, vlajkou a dalšími aktivitami. Lidé potkají i zmatené příslušníky Veřejné bezpečnosti jen na oko kontrolující návštěvníky. A nejen na děti čekají netradiční hodiny dějepisu, workshopy o dezinformacích nebo fragmenty ze sametového komiksu Trikolora.

Od 17:45 na Národní třídě zazní na Pravda a Láska stage koncert zpěvačky Lenny, která symbolicky uzavře den oslav.

Veškeré informace o programu se již nyní dozvíte na www.korzonarodni.cz.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Díky, že můžem je spolek tvořený třemi desítkami studentů a mladých lidí. Již desátým rokem organizují největší listopadové oslavy svobody, Korzo Národní. Spolku se podařilo utvořit tradici občanských a kulturních oslav sametové revoluce přímo na Národní třídě. Společně s ostatními chtějí říct „Díky, že můžem” všem těm, kteří se zasloužili o to, že dnes žijeme svobodně. Usilují o kultivaci angažované občanské společnosti ctící humanistické a demokratické ideály. Takové, která bere svobodu jako zodpovědnost, nikoliv však samozřejmost. Mezi jejich další aktivity se mimo jiné řadí projekty občanského vzdělávání Samet na školách nebo Akademie Díky, že můžem.


Fotografie


Autor: i, dap

Bubeník legendárních Deep Purple Ian Paice míří do Písku

Koncert bubeníka legendárních Deep Purple se uskuteční ve středu 6. prosince. Ian Paice, člen kapely Deep Purple, společně s kapelou PURPENDICULAR přijede do KD Písek a přiveze program největších hitů slavných Deep Purple. Koncert je jednou z mála příležitostí vidět opravdovou legendu z bezprostřední blízkosti a přímo ucítit dotek rockové historie. Vstupné v předprodeji na volné stání je 890 Kč, na místě 1 000 Kč, VIP sezení v předprodeji 1 000 Kč, na místě 1 200 Kč.

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


 

Čertovské rejdění

Pro děti
náměstí Tomáše Bati
05.12.2023 od 16:00 hod.

 

všechny báječný věci

Divadlo / monodrama
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
05.12.2023 od 19:00 hod.