PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Netolická knihovna zažila světovou premiéru, výherkyně soutěže si odnesla tři oříšky

Netolická knihovna zažila světovou premiéru, výherkyně soutěže si odnesla tři oříšky

Úterý, 07.11.2023 / fotoreport + článek

 

Návštěvnice knihovny v Netolicích si odnesla tři oříšky. Zda byly ony oříšky pro Popelku, zřejmě dotyčná dáma zjistí až doma, jisté však je, že onou premiérou bylo zbrusu nové téma cestovatelské besedy Petra Hejny, který tentokrát s touto nadsázkou vize červeného koberce představil sakrální památky jak z našeho kraje a šumavského pohraničí, tak zavedl publikum do ruin kláštera v pravěké jeskyni nebo končin biblických příběhů, odehrávajících se například v dnešní Provence, nebo pod Mojžíšovou horou na vrcholcích Sinaje.

Již poněkolikáté dorazili na besedu, a to jako první, i klienti místního Domova pro seniory Pohoda. Pohodou byl ostatně prosycen celý večer v den konání, tedy 2. listopadu, o což se jako obvykle postaral i tým netolické knihovny dokonalým servisem při obsluhování návštěvníků besedy vlastnoručně nachystaným občerstvením.

Závěrečná soutěž byla tentokrát překladatelským oříškem. Návštěvníci měli za úkol hledat český ekvivalent latinského přísloví. Otázka byla takto nastaveno proto, že sakrální památky se latinskými frázemi doslova jen hemží, jak bylo vidět na záběrech v projekcích, a oříšky - včetně praktické tašky, byly v této paralele hlavní cenou, včetně návodu, jak je využít jako originální vánoční dárek.

Menší problém nastal při hlasování o téma příští besedy. Publikum navrhovalo "projít si" hlavní města - Prahu, nebo Vídeň. Zájem byl vyrovnaný, a tak bylo nutno volit formu rozhodnutí. Kdyby tam mohl být Karel Gott, možná by si hodil korunou (i když píseň „ukradl“ kapele Creedence Clearwater Revival), nicméně došlo k pěstnímu souboji mezi přednášejícím a vedoucí knihovny Hanou Trněnou, a to formou klasiky kámen - nůžky - papír, kdy tvrdě zaťatou pěst paní knihovnice přemohl svojí jemností papír přednášejícího a na jaře zavede beseda do hlavního města mocnářství.

Další živě komentované filmové besedy Petra Hejny v Jihočeském kraji se mohou zájemci zúčastnit v zámku lázní Vráž, kde bude 8. listopadu na pořadu večera bývalá Jugoslávie, poté 15. listopadu v Jihočeském muzeu České Budějovice seznámí autor (mimochodem, také reportér Kulturne.com) s divokou přírodu Tanzanie, a nakonec 22. listopadu opět ve Vráži nabídne svým objektivem a slovem Slovensko.


Fotografie


Autor: Jana H. B.

Bubeník legendárních Deep Purple Ian Paice míří do Písku

Koncert bubeníka legendárních Deep Purple se uskuteční ve středu 6. prosince. Ian Paice, člen kapely Deep Purple, společně s kapelou PURPENDICULAR přijede do KD Písek a přiveze program největších hitů slavných Deep Purple. Koncert je jednou z mála příležitostí vidět opravdovou legendu z bezprostřední blízkosti a přímo ucítit dotek rockové historie. Vstupné v předprodeji na volné stání je 890 Kč, na místě 1 000 Kč, VIP sezení v předprodeji 1 000 Kč, na místě 1 200 Kč.

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Vernisáž "Pražští amatérští výtvarníci"

Výstava
Galerie M v Milevsku
04.12.2023 od 17:00 hod.