PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na Den republiky vyrazili lidé na nejjižnější bod ČR. Stezka svobody připomíná hrůzy minulého režimu

Na Den republiky vyrazili lidé na nejjižnější bod ČR. Stezka svobody připomíná hrůzy minulého režimu

Neděle, 05.11.2023 / fotoreport + článek

 

Ve svátek Dne vzniku samostatného československého státu, v sobotu 28. října, se na Vyšebrodsku slavil jeden rok od otevření Naučné stezky svobody. Zhruba čtyřicet lidí se vydalo na komentovanou prohlídku za účasti představitelů Sdružení Paměť z.s. v čele s předsedou Miroslavem Kasáčkem a místostarostkou města Vyšší Brod Romanou Ouředníkovou. Stezka, jež připomíná období železné opony a především ty, kteří zahynuli při snaze opustit tehdejší komunistické zřízení, vede od bývalé obce Radvanov k nejjižnějšímu bodu České republiky a na deseti panelech zobrazuje s osudy konkrétních obětí překročení státní hranice před rokem 1989.

Návštěvníci prohlídky si mohli vyslechnout nejen příběhy, které jsou vyobrazeny na panelech podél stezky, ale také další zajímavé osudy z hranice mezi tehdejším Československem a Rakouskem. Akce byla zakončena pietním aktem a položením věnců u nejjižnějšího bodu ČR.

„Měl by tu vzniknout památník. Od Slavonic po Třístoličník bylo za minulého režimu zabito zastřelením nebo elektrickým proudem nejméně 32 občanů, u dvou z nich identitu dodnes neznáme. O mnoha lidech stále ani nevíme, protože byli kolikrát "pohřbení" přímo v místě zabití a nedostali ani číslo, ani křížek, ani navršení zeminy. Žádný hrob. To byl rozkaz. Nechci citovat Leninovo učit se, já říkám: nezapomenout a pamatovat si!" sdělil šestaosmdesátiletý spisovatel a badatel Miroslav Kasáček, který letos za svou badatelskou činnost v oblasti odkrývání hrůz totalitního režimu v ČR dostane rakouské státní vyznamenání. Bude to tak další z ocenění, před třemi lety například dostal Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

Stezka přibližuje nejen konkrétní lidské osudy a rodinné tragedie, ale také historická, mnohdy hrůzná fakta. Mezi roky 1948 až 1989 opustilo tehdejší Československo proti vůli režimu 200 000 občanů. Na hranicích bylo v letech 1952 až 1965 zabito elektrickým proudem v zátarasech 88 lidí. V seznamech zastřelených osob od roku 1948 do roku 1989 je 174 lidí. Počty jsou však pravděpodobně mnohem vyšší a ačkoli je zde mínění lidí o "poklidných" 80. letech, skutečnost je dle pamětníků od hranic odlišná.

Naučná stezka svobody je společným projektem Sdružení Paměť, města Vyšší Brod a rakouského města Weitra. Zájemci ji mohou projít či projet na bicyklu. Projekt pošumavské stezky, který vznikal od roku 2019, volně navazuje na obdobnou stezku na jižní Moravě.


Fotografie


Autor: David Peltán

Bubeník legendárních Deep Purple Ian Paice míří do Písku

Koncert bubeníka legendárních Deep Purple se uskuteční ve středu 6. prosince. Ian Paice, člen kapely Deep Purple, společně s kapelou PURPENDICULAR přijede do KD Písek a přiveze program největších hitů slavných Deep Purple. Koncert je jednou z mála příležitostí vidět opravdovou legendu z bezprostřední blízkosti a přímo ucítit dotek rockové historie. Vstupné v předprodeji na volné stání je 890 Kč, na místě 1 000 Kč, VIP sezení v předprodeji 1 000 Kč, na místě 1 200 Kč.

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


 

 

 

Čertovské rejdění

Pro děti
náměstí Tomáše Bati
05.12.2023 od 16:00 hod.