PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Den architektury letos objevuje konstrukce. Desítky akcí nabídne i v jižních Čechách

Den architektury letos objevuje konstrukce. Desítky akcí nabídne i v jižních Čechách

Pátek, 29.09.2023 / článek

 

Začíná festival Den architektury. Největší tuzemský architektonický festival nabídne od 29. září do 5. října na více než 450 akcí po celé České republice i na Slovensku. Vstupné je navíc zdarma. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Jihočeském kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky a řadu dalších akcí. Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.

„Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety,“
dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.

13. ročník festivalu Den architektury nabízí bohatý program i Jihočeském kraji. V Českých Budějovicích se mohou zájemci těšit například na cyklus komentovaných prohlídek po vilách významných podnikatelských osobností jako byl Vojtěch Lanna a Franz Hardtmuth, skvosty kubismu funkcionalismu i socialistického realismu v Havlíčkově kolonii či čtvrtí na Lineckém předměstí. Dále program nabízí dvě nové českobudějovické realizace, a to dočasnou pobytovou instalaci Ptačí sněm na sídlišti Šumava konceptuálního umělce a architekta Jana Fabiána a sochaře Matouše Lipuse a projekt Skateholders Martina Kalenského před kulturním domem Gerbera, který ukazuje, jak i malá intervence dokáže proměnit veřejný prostor a rozšířit možnosti jeho využití.

Za konstrukcemi krovů od těch nejstarších až po ty nedávné se mohou milovníci architektury vydat v Českém Krumlově. V Týně nad Vltavou se Den architektury zaměří na bývalou obchodní tepnu Horní Baršov, ze které se stejně jako z centra města postupně vytrácí život. V Táboře festival zve na prohlídku budovy někdejší pošty spojenou s přednáškou o tvůrčí dvojici táborských architektů Teodor Petřík – Milada Petříková-Pavlíková. Dále zde program nabízí přednášku na téma současné umění v duchovním prostředí kostela v prostorách Klokotského kláštera či výstavu prací studentů FA ČVUT pro Tábor v táborské Trafačce.

Ve Strakonicích festival připomene ranou tvorbu architekta Karla Pragera a nabídne procházku po souboru obytných domů ve stylu socialistického realismu, které pro Strakonice vytvořil v 50. letech minulého století. Dále zde mohou zájemci navštívit funkcionalistickou budovu přádelny ze 30. let, která je jednou z nejvýznamnějších staveb svého druhu u nás. V rámci festivalového programu se uskuteční také přednáška o minulosti i budoucnosti místního kulturního domu. Výročí Karla Pragera připomenou i ve Veselí nad Lužnicí, kde byl dle jeho návrhu vystavěn kulturní dům, který však prošel necitlivou rekonstrukcí. Program nabízí prohlídku budovy, včetně běžně nepřístupných prostor, a také výstavu materiálů z historie Kulturního domu.

V Písku program nabízí exkurzi po dosud nezrekonstruovaných částech Sladovny Písek, která skrývá za svými zdmi zajímavé prostory. Ve Sladovně je na programu také projekce filmu Nejlepší město na světě o dánské Kodani, na kterou naváže beseda na téma jak budovat kvalitní město s architekty Petrem Leškem a Martinem Zborníkem. Ve Vimperku se pak uskuteční tři tematické přednášky, na kterých budou například představeni slavní architekti i méně známí stavitelé, kteří vtiskli městu jeho současný ráz nebo vize rozvoje města. Každoročně se do programu zapojuji i jihočeská Volyně. Letos pod názvem Kostel z drštěk zve na komentovanou procházku na návrší Malsička.

Bohatý program pod heslem „architektura pro všechny lidi“ nabízí Jindřichův Hradec. V programu najdeme například procházku po významných stavbách centrem města nebo komentované prohlídky 2. základní školy a kostela sv. Jana Křtitele, dále návštěvu hangárů místního letiště, budovy Okresní správy silnic či objektu České spořitelny. Ve Slavonicích festivalový program zve na prohlídky ikonických staveb jako jsou poutní kostel Sv. Ducha, farní kostel Panny Marie, Spolkový dům Slavonice a Školicí středisko Stavební huť, v rámci kterých návštěvníci nahlédnou i do unikátních krovů kostelů i na moderní konstrukce. Zájemcům se otevře i obytná socha Lesanka ve Stoječíně, sestavená z mnoha různorodých materiálů.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Podrobný program najdete na www.denarchitektury.cz.

Architektura na plátně


Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří od 29. září do 4. října do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.


Fotografie


Autor: i, dap

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Terapie tvorbou

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
30.11.2023 od 17:30 hod.

 

Karel Vepřek

Hudba / koncert / folk
Městská knihovna
30.11.2023 od 18:00 hod.

 

Pecha Kucha Night - 27.

Ostatní / setkání
F.A. Gerstnera 2, eon
30.11.2023 od 19:30 hod.