PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská setkání se mění. Program se přesunuje více do centra města

Táborská setkání se mění. Program se přesunuje více do centra města

Neděle, 10.09.2023 / článek

 

Dvaatřicátý ročník mezinárodního „historického“ festivalu Táborská setkání se koná o víkendu 15. až 17. září. Na návštěvníky i letos čeká rozmanitý program, který nezapomíná na žádnou věkovou kategorii. Tábor se tak na tři dny vrátí do času středověku, kdy vládu nad městem převezme hejtman Jan Žižka. V programu nechybí kostýmované průvody, ohňostroj, šermířská klání, středověka tržiště ani hudební vystoupení zvučných kapel jako Vojtěch Dyk a jeho D.Y.K., Debbi, Tomáš Kočko & orchestr, Yellow Sisters nebo Monkey Business.

„Organizační změnou letos je prodej vstupenek, který probíhá pouze on-line. Je to velká změna pro nás i návštěvníky. Mladým to přijde normální, starší lidé mají menší problémy, ale máme momentálně pocit, že to funguje dobře. Také jsme rozšířili placenou zónu, která zahrne i ulice kolem Žižkova náměstí. Důvodem je zejména komfort návštěvníků, tedy, aby se nemuseli tak často prokazovat vstupenkami. Obyvatelé a provozovatelé v této zóně mají vstup samozřejmě zdarma," sdělila novinky vedoucí pořadatelského odboru kultury Radka Šimková. A změn doznal také kulturní program.

„Tou zásadní je, že nebude rytířský turnaj v Tismenickém údolí. Na druhou stranu přibyly v programu dvě uličky - katovská a chudiny, středověké ležení na Velkém šanci, více řemesel. Vše jsme chtěli koncentrovat do historického centra města, do drobnějších aktivit v uličkách, kam mnohdy lidé běžně nepřijdou a které mnozí objeví," vysvětluje Radka Šimková.

Změny u průvodů i ohňostroje

Z historického programu nechybí středověký špitál, ohňová show, šermířská vystoupení, středověký jarmark a ani oba kostýmované průvody - páteční ohňový a sobotní v denním světle. Ty byly poslední roky diváky kritizované kvůli zdánlivé neprofesionalitě a "řídkosti".

„Stejně jako loni bude průvody realizovat spolek Plzeňský Landfrýd. Už to nebudou zde nováčci, tak věříme, že to bude pěkné. Oslovovali jsme samozřejmě i jiné agentury a spolky, ale není lehké takový průvod realizovat. Doba husitství je přísná na historii a byla velice specifická co se týče kostýmů i zbrojení. Ano, průvody bývaly živelnější, ale za roky se také zpřísnila bezpečnostní opatření, vše máme v parametrech při výběru dodavatele. Je to vše ale pro mnohé velké sousto," podotýká starosta Tábora Štěpán Pavlík.

Změnou v pátečním průvodu je příchod na Žižkovo náměstí. Aby si návštěvníci více vychutnali atmosféru a stihli prohlédnout kostýmy, obkrouží kališníci náměstí dokola. Poté se koně odeberou Klokotskou ulicí a zbrojnoši zůstanou před pódiem tak, aby se publikum "nabažilo". Město upozorňuje, aby lidé přišli na Žižkovo náměstí včas. Z důvodu kroužení průvodu po náměstí pak nebude příchod umožněn. Sobotní průvod se po jeho skončení rozprostře do malebných uliček centra města.

V programu Táborských setkání nechybí ani páteční videomapping, letos představující památky Tábora, a oblíbený ohňostroj. Ten bude letos odpálen ze Sokolské plovárny, a to v sobotu 16. září ve 22 hodin. Z bezpečnostních důvodu se pořadatelé rozhodli zcela uzavřít chodník na jordánské hrázi. „Je to čistě z bezpečnostních důvodů, protože na hrázi probíhají stavební práce. Bezpečnost je na prvním místě a chodník bude zavřený jen na tu hodinu a čtvrt," vysvětluje Radka Šimková. Návštěvníci budou moci v tuto dobu využít obchozí trasu vedoucí po schodech u vodopádu, k tenisovým kurtům a Jordánské ulici

Na své si v sobotu přijdou na Táborských setkáních i děti. V Holečkových sadech je po covidové pauze čeká Dětský ráj, kde celou sobotu budou připravené soutěže, hry, pohádky a tvořivé dílny.

Nedělní program přinese mimo jiné Dny evropského dědictví s národním tématem: Život v památkách. Z hudební nabídky na Žižkově náměstí určitě stojí za zmínku od 10.30 hodin koncert ženské vokální skupiny Yellow Sisters, která do Tábora přiveze dětský program nazvaný „Zvěřinec“, od 13 hodin pak koncert k 110. výročí založení ZUŠ Oskara Nedbala Tábor.

„Na festival letos přijedou zástupci všech partnerských měst. Novinkou je, že poprvé přijedou zástupci z polského města Ostróda, kde se roku 1410 odehrála velká bitva, jíž se údajně účastnil na polské straně i Jan Žižka, a je tam tak pro ně hrdinou. Zkusili jsme proto navázat spolupráci a toto bude to první oťukávací návštěva. Za rok, kdy budeme slavit 600 let husitského hnutí, to třeba bude větší spolupráce," prozradila místostarostka Lenka Horejsková.

Vstupné na festival zdarma budou mít opět děti do nedovršených 12 let, ZTP/P, obyvatelé a podnikatelé v uzavřené zóně Starého Města. Novinkou je rovněž snížené vstupné pro žáky a studenty ve věku 12 až 26 let. Aktuálně jsou ceny vstupenek za 350 Kč/ zlevněné za 250 Kč. Nákup vstupenky v hotovosti bude možný v pátek a v sobotu v označeném stánku na náměstí Františka Křižíka. Poté musejí všichni majitelé vstupenek po jejich předložení získat na ruku pásek s ochrannými prvky.

Všechny další a mnohem podrobnější informace najdete na webu www.taborskasetkani.eu.
Autor: David Peltán