PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Souš planety kolonizovaly rostliny. Příběh vypráví štětcem Jakub Bachorík z Opaku Dissu

Souš planety kolonizovaly rostliny. Příběh vypráví štětcem Jakub Bachorík z Opaku Dissu

Pondělí, 04.09.2023 / fotoreport + článek

 

 Výtvarník, ilustrátor, Dj a rapper Jakub Bachorík v uplynulých dnech tvořil takzvaný mural, legální nástěnné výtvarné dílo ve veřejném prostoru, na zeď jednoho z domů na Starém městě v Táboře. Komiksově lazené dílo vypovídá o osídlení souše naší planety houbami a rostlinami. 

„Malba se jmenuje Rostlinná kolonizace souše. Jde o exklusivní záznam velkolepé kolonizace souše rostlinami a houbami zhruba 450 milionů let zpět. Je to vizualizace samotného procesu, jak to asi vypadalo. Celý nápad vznikl loni, kdy jsme s budoucím švagrem řešili kolonizace souše. Moc jsem o tom procesu nevěděl a vzhledem k tomu, že jsem takový amatérský badatel a vědec, začal jsem se o téma zajímat. Přišel jsem na to, že velkou roli v tomto dění hrály houby! Tak jsem to začal skicovat a vznikla taková mapa, co zobrazuje pět kroků toho, co se stalo a vedlo k tomu, že mohli přijít třeba živočichové. Celou malbu doprovodí komiks, jak přišly houby, které byly například i první těžaři, protože dokázaly přetavit nerosty na živnou půdu," vysvětluje Jakub Bachorík, absolvent oboru Ilustrace a grafika na UMPRUM, kterého mnozí znají jako Don Chaina z trapové formace Opak Dissu.

V Táboře jde o další jeho opus, dříve již dělal kolonizaci Marsu a další. „Muralu se věnuji kolem deseti let určitě, ale poslední rok je to s přesahem. Dělám je více edukativní a tematické - děti, co odchází z dětských domovů, tedy sociální témata, a poslední dobou hodně ekologická a přírodovědecká témata. Vše se snažím dělat v jednoduchém stylu. V Táboře jde o první výstup projektu, který začínám a který bych rád do budoucna vydal i knižně," prozradil devětadvacetiletý výtvarník.

Na zdi u Dvořáků jde o šesté výtvarné dílo. Penzista a ředitel nadace Miroslava Šaška Stanislav Dvořák tak dává prostor umělcům, zejména těm mladým. „Začalo to na literárním festivalu Tabook. Chtěl jsem tehdy dát linoryty do veřejného prostoru, a tak mě napadlo dát je ke mně na garáž. Dalším důvodem bylo, že byla garáž věčně posprejovaná tagy. Od té doby se tu výtvarná díla jednou za dva, tři roky mění. Byli tu různí umělci, i ze zahraničí, ale Jakub je první, kdo šel s dílem za roh a kdo na něm dělá delší dobu. Dílo mu trvalo asi pět dní, ale určitě udělá kolemjdoucím radost," dodal spokojený obyvatel.


Fotografie


Autor: David Peltán