PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Skvělou tečkou Sziget festivalu 2023 byla Billie Eilish. Na pódiu ji podpořil bratr Finneas

Skvělou tečkou Sziget festivalu 2023 byla Billie Eilish. Na pódiu ji podpořil bratr Finneas

Pátek, 18.08.2023 / fotoreport + článek

 

Šestým dnem skončil další rok Sziget festivalu, který letos podvacáté deváté obsadil ostrov Óbudai v centru Budapešti. S Kulturne.com jsme o posledním dni stihli novocirkusový český soubor Cirk La Putyka se silným představením Boom vol. 2, v němž se mimo jiné blýskli ukrajinští artisté. Bylo jako každý den festivalu narváno. Na Freedom pódiu zazářil domácí rapper Krúbi nebo post punkové Sleaford Moods. Hlavní pódium pro hlavní hvězdu Billie Eilish skvěle připravila Girl in Red, přičemž si pár poznámek neodpustila. Koncert Billie Eilish byl opravdovou třešničkou na dortu. Zpěvačka potvrdila kvality, show a pozitivní energie se valila k davu jak tsunami. Milým překvapením pak bylo, když v akustickém setu vystoupila jen s bratrem Finneasem. FOTKY níže v galerii pod článkem.

VIDEA A FOTKY z celého Sziget festivalu najdete na našem Facebooku, Instagramu a Youtube.  

Program 29. ročníku byl pestřejší než kdykoli předtím, do festivalového areálu se vrátily umělecké instalace a řada dekorací a oproti předchozím ročníkům se výrazně zlepšily i služby festivalu. Příští rok se uskuteční 30. ročník Szigetu a my už víme kdy: tuto výjimečnou událost můžeme oslavit od 7. do 12. srpna 2024. Už nyní lze sehnat lístky za skvělou cenu 239 euro, a to jen do soboty 19. srpna zde.

Kdo byl na Szigetu vícekrát, byl překvapen velkou změnou. Minulostí se stal svět mobilních toalet, které nahradily splachovací kontejnerové bloky, jež z hlediska funkčnosti nabízejí novou úroveň komfortu. Některá pódia dostala nový design a větší zvuk a vrátily se také vzrušující umělecké instalace, úžasné výtvory Art of Freedom.

"Letos jsme slibovali velkou obnovu a ohlasy ukazují, že se nám podařilo sliby dodržet," řekl Tamás Kádár, hlavní organizátor Szigetu, který slibuje podobný, ne-li lepší festivalový zážitek pro návštěvníky i příští rok, na oslavách 30. ročníku.

"Letošní ročník byl v historii Szigetu přelomový. Podařilo se nám nově definovat zážitek ze Szigetu tím, že jsme udělali velký krok kupředu a zlepšili komfort návštěvníků, a zároveň se podařilo utvořit rozmanitý program festivalu tak, aby předčil očekávání domácího i stále se rozšiřujícího zahraničního publika," řekl Tamás Kádár. 

Letošní ročník navštívilo celkem něco přes 420 000 návštěvníků. Pořadatel oznámil také dobrou zprávu, jakýsi dárek k výročí. "Příští rok budeme na Ostrově svobody společně slavit už potřicáté. Při této příležitosti si mohou Szigeťané od 20 hodin 17. srpna po dobu 48 hodin zakoupit 6denní vstupenku nebo VIP vstupenku za velmi výhodnou cenu, ale připravujeme také novou verzi vstupenky pro návštěvníky do 21 let," uvedl Kádár, který dodal, že podrobnosti se vyplatí bedlivě sledovat na webových stránkách a sociálních platformách Szigetu.

Čísla a údaje o Szigetu 2023

Ostrov svobody o rozloze 76 hektarů byl postaven za pouhé tři týdny a denně pojme přibližně 90 000 lidí, včetně zaměstnanců a účastníků festivalu. Sziget se tak na šest festivalových dní stal desátým největším "městem" v Maďarsku.

Po dobu konání festivalu bylo také zřízeno nepřetržitě fungující zdravotní středisko, v němž pracovalo více než 200 lidí, včetně lékařů, zdravotních sester, záchranářů a sanitářů a jejich pomocného personálu. V rámci "nemocnice" na Szigetu byli schopni ošetřit drobná zranění a další neduhy, a v případě potřeby dokonce provést rentgenové vyšetření. Bezpečnost nepřetržitě zajišťoval bezpečnostní a pořádkový tým čítající několik stovek lidí a hasičský sbor. Koordinaci řídilo takzvané operační středisko, na němž se podíleli meteorologové, hasiči, zástupci ozbrojených složek a operátoři.

V letošním roce zmizely z veřejných prostranství mobilní toalety a nahradily je splachovací záchody, celkem jich bylo více než 1 000, umístěné v ozdobných kontejnerových blocích.

Na Sziget letos přišel také návštěvník s pořadovým číslem deset milionů. Návštěvnice prošla branami o víkendu a převzala si speciální náramek. První ročník festivalu Sziget se konal v roce 1993 a navštívilo jej celkem 43 tisíc lidí. V průběhu let se festival výrazně rozvinul a loni měl více než desetinásobek návštěvníků oproti prvnímu ročníku. Sečteme-li celkový počet návštěvníků za posledních třicet let, navštívilo Sziget celkem 10 milionů lidí, což odpovídá počtu obyvatel celého Maďarska.

K ochraně půdy na ostrově bylo položeno přibližně 25 000 m2 plastových a dalších 5 000 m2 hliníkových kolejnic. Ve dnech předcházejících festivalu Sziget spadlo v oblasti značné množství srážek, přibližně 70-80 mm. Organizátoři s pomocí 80 lidí během tří dnů uklidili oblast za pomoci deseti strojů a sedmi čerpadel.

Ostrov svobody zdobilo celkem 60 kilometrů světelných řetězů, 8 000 ozdobných žárovek a 40 obřích "nástěnných světel". Největší scéna Szigetu, Main Stage, vyrostla za pouhých 10 dní, zabírala více než 1000 m2 plochy a 600 m2 LED stěny v pozadí. Samsung Party Arena měla plochu 4000 m2, zatímco stan Freedom presented by Mastercard pojme více než 10 000 lidí. TicketSwap Colosseum bylo postaveno z 3 000 palet.


Fotografie


Autor: David Peltán, Katya Timakina, -i-


Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


dětský den s mimoněm, mickeym, jednorožcem a šmoulou

Pro děti / dětský den
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.09.2023 od 13:30 hod.

 

táborský svatební veletrh

Ostatní / Svatební veletrh
Hotel Palcát
24.09.2023 od 10:00 hod.

 

Biotronika

Ostatní / duchovní shromáždění,
Clarion Congress Hotel České Budějovice, 14, Pražská tř. 2306, 370 04 České Budějovice
24.09.2023 od 15:15 hod.

 

Svatba bez obřadu

Divadlo
Dům kultury Milevsko
24.09.2023 od 19:00 hod.