PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Magie a alchymie zahalila jihočeský zámek Kratochvíle. Na vodní kanál vyplula gondola

Magie a alchymie zahalila jihočeský zámek Kratochvíle. Na vodní kanál vyplula gondola

Úterý, 01.08.2023 / fotoreport

 

O nastupujících nocích 20. až 23. července se rozzářil areál zahrady i interiér jihočeského zámku Kratochvíle v realizaci představení A noc bude mým světlem, souznějícím hudebně, historicky i poselstvím s obdobím renesance.

Na večerech se podíleli jak herci Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, tak tanečníci a hudebníci z širého okolí. Onou legendou byl příběh o bílé lani, došlo na nebeská tělesa, od Měsíce, tou dobou na obloze i přítomného, po Slunce, planety nevyjímaje, od starého stolu promluvil i alchymista. Dobová hudba, přednesená na dobové nástroje, byla nedílnou složkou programu.

Dramaturgie a režie se ujal Mikoláš Troup, vystudovaný hudebník, klavírista, varhaník a skladatel. Není náhodou, že má k zámku vztah jako jeho otec. Vojtěch Troup byl bezmála 40 let zámeckým kastelánem (a byl i oním alchymistou v potemnělém sále). Na jeho plodnou práci letos navázal nový „zámecký pán“, Petr Šmíd, mající coby rodák k blízkým Netolicím, tamnímu ochotnickému divadelnímu spolku Tyl i zámku rovněž osobní vztah.

Lze předpokládat, že ona historická renesance neskončila epizodou manýrismu s nástupem mohutné éry baroka, ale že nový kastelán přinese jako příspěvek znovuzrození této, již tak nádherné památky, obohacení technologiemi 21. století. Jakožto vysokoškolsky vzdělaný IT technik má k tomu jistě blízko.

Díky crowfundingové platformě Hithit se mu podařilo shromáždit finance na gondolu, která vyplula letos na hladinu kanálu, obklopujícím tento vodní zámek. A i tu spatříte ZDE v krátkém sestřihu se svícemi, ohněm i světly iluminovaného večera na zámku, proběhlého v sobotu 22. července.

O oblibě podobných akcí svědčí to, že druhý večer, pátek 21. července, dá se říci, že zkraje víc než trochu pršelo, a přesto se diváci dostavili v počtu 150 návštěvníků (maximální účast pro organizačně vyhovující průběh večera je 200 lidí).

26. srpna
se na Kratochvíli uskuteční Hradozámecká noc a doufejme, že příští rok opět pan profesor Martin Hilský, takřka dvorní překladatel Williama Shakespeara, přiblíží zájemcům jeho dílo.


Fotografie


Autor: Petr Hejna