PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborský festival vína jede! Nová Vinná stezka nabídne klenoty přírody Průhonického parku a skvělá vína nejen z Moravy

Táborský festival vína jede! Nová Vinná stezka nabídne klenoty přírody Průhonického parku a skvělá vína nejen z Moravy

Středa, 23.08.2023 / článek

 

Táborský festival vína se rozhodl ke svým 15. narozeninám poprvé v historii vycestovat za hranice Jihočeského kraje. Na sobotu 2. září přichystal unikátní Vinnou stezku v malebném zámeckém parku v Průhonicích u Prahy. Na šestikilometrové procházce budou moci návštěvníci ochutnat přes 100 vzorků vína od 12 předních moravských, českých i zahraničních vinařství. Předprodej vstupenek už je spuštěn na webu www.festivalvina.cz nebo www.vinnestezky.cz. Z jihu Čech vezmou zájemce tam a zpět speciální autobusy. 

„Rádi s rodinou chodíme na výlety do přírody, a tak nás napadlo, proč si je nezpestřit dobrým vínem! Naprosto nás uchvátil Průhonický park, který je skutečně botanickým uměleckým dílem. Proto jsme se rozhodli, že festival vycestuje z jižních Čech a přiveze skvělé vinaře právě k Praze," vysvětluje ředitel festivalu vína Jiří Blafka. Průhonický park je zapsán na seznamu UNESCO a je Národní kulturní památkou, jeho součástí je také botanická zahrada, zámek a románský kostelík Narození Panny Marie.

„Táborský festival vína přivítáme letos v Průhonickém parku poprvé. Věříme, že Vinná stezka bude pro naše návštěvníky příjemnou novinkou a dá vzniknout nové tradici. Snažíme se návštěvníkům představit park v každém ročním období a ochutnávka špičkových vín s kulisou parku pozdního léta s kvetoucími hortenziemi bude pro mnohé jedinečný zážitek,“ říká Jiří Šmída, vedoucí Správy Průhonického parku, Botanického ústavu AV ČR.

Návštěvníci Vinné stezky v průhonickém zámeckém parku ochutnají přes sto vzorků vín předních tuzemských vinařů. „Výběr bude od suchých po sladká vína, chybět nebudou ani růžová, sekty či frizzante. Určitě bude i Pálava, Vlašské ryzlinky a další oblíbené tuzemské odrůdy a nepřijdete ani o skvělá rakouská vína," upřesňuje Jiří Blafka. Na 13 stáncích bude 39 vinařů z Moravy, Čech a Rakouska, nabídnou 34 odrůd

Vína přivezou například Vinselekt Michlovský, vinařství roku Zámecké vinařství Bzenec, loňský bronzový Vinař roku Vinařství Spielberg, jedinečné Vlašské ryzlinky a Veltlíny doveze spolek vinařů Dunajovské kopce, který má mezi sebou nejednoho vinařského šampiona. Výběr toho nejlepšího přiveze také Salon vín ČR. 

„Vlašák a rýňák z Mikulovska, frankovky z Kounicka i z Němčiček, svěží Mullerka i trendy rosé. Představíme vám výběr od nejmenších až po ty velká vína, který prošel až do finálové stovky Salonu vín a aktuálně zdobí stálou expozici na Zámku ve Valticích," láká za Salon vín Dagmar Fialová.

Na stezku autobusem

Startovní místa, kde dostanete skleničku, originální taštičku na ni a mapu s katalogem vín, budou dvě - u hlavního vstupu u zámku a vstupu U Hájovny. Začátek akce je v 11 hodin. Po cestě bude k dispozici pestrá paleta občerstvení od lokálních sýrů, skvělé kávy po domácí limonády na piknikové louce, pramenitá voda Šumavský pramen bude zdarma dostupná po cestě.

„Stezka je snadno schůdná, nenáročná. Parkování bude možné u hlavního vstupu, ale vzhledem k charakteru akce doporučujeme využít pestré nabídky ubytování nedaleko parku, městské hromadné dopravy a těm, co pojedou z jihu Čech nabízíme svozové autobusy. Ty vezmou milovníky vína tam i zpět. Místa v nich je možné rezervovat už při koupi vstupenky v předprodeji," podotýká Jiří Blafka.

Podrobnosti o Vinné stezce, včetně předprodeje vstupenek, jejichž cena je nyní 890 korun, ale bude se s blížícím se termínem zvyšovat, najdete v programu na www.vinnestezky.cz nebo www.festivalvina.cz.

V ceně vstupenky je nekonečná ochutnávka vín, pamětní sklenička, taštička na ni, katalog vín s mapou a voda Šumavský pramen.


Autor: David Peltán