PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeská filharmonie spojila žánry a zanesla posluchače od Malše až do Ria

Jihočeská filharmonie spojila žánry a zanesla posluchače od Malše až do Ria

Pondělí, 13.03.2023 / fotoreport + článek

 

Ve čtvrtek 16. února podpořil plný a pestrý zvuk i bohaté aranže Jihočeské filharmonie koncert skupiny Maraca v projektu nazvaném Maraca Symphonic v kontextu. Základem programu, který zazněl v prostorách koncertní síně v kostele sv. Anny, byly zhudebněné básně portugalského básníka Fernanda Pessoy.

Básně tohoto spisovatele a básníka, známého také coby mystika, okultisty a ezoterika se zájmem o astrologii, spiritismus a numerologii, zazpívala v jeho rodném jazyce Gabriela Vermelho, zpěvačka, houslistka a violistka kapely Maraca. Autorem hudby je zakládající člen kapely, kytarista Petr Filák. Tu realizovala krom něj a Gabriely rytmická sekce kapely, tvořená vyhledávaným bubeníkem Michaelem Noskem a baskytaristou Martinem Bakytou, o elektronické zvuky a hluboké didgeridoo tóny se postaral Robert Prokop. A pokud by se někdo zalekl sdělení, že Filák hrál také na úd, pak nutno upřesnit, že se nejedná o muzikanta z Hrabalovy povídky, rozeznívajícího blánu bubnu přirozením, ale o arabský, loutně podobný nástroj, zvaný též oud, al-úd, ´ud a podobně, plně dokreslující orientální kolorit některých skladeb.

Repertoár obohatil zvuk Jihočeské filharmonie, která i tak originálním písním dodala další rozměr. Po přestávce měla svůj samostatný blok, tematicky korespondující s poetikou večera, kdy pod taktovkou Patrika Červáka přednesla výběr z Milhaudových svit Saudades do Brasil (saudade znamená portugalsky svita). Z toho, plným počtem rovného tuctu, tedy dvanácti, nabídli jihočeští filharmonici sedm svit, došlo i na Ipanemu, pláž známou z jiných muzikantských vod z Jobimovy Girl from Ipanema, vynechána byla svita Corcovado, věnovaná známému kopci nad Riem, který Milhuad zapracoval do svých saudades, stejně jako Jobim ho zvěčnil ve své bossanově, známé tanečníkům i jazzmanům. Tóny filharmoniků zanesly posluchače dál třeba na pláže Botafogo a Leme, do čtvrtí Laranjeiras, Paiçandu a lesnaté Tijucy.

Závěr koncertu na domácí půdě filharmonie patřil opět spojeným hudebním silám. Aby si posluchači krom hudby mohli užít i poezii, a to bez znalosti portugalštiny, básně byly v programu vytištěné dvojjazyčně. Opět nelze než poděkovat oběma hudebním tělesům a dramaturgii vedení Jihočeské filharmonie za tento multižánrový projekt.

Krátký video náhled na koncert ZDE.


Fotografie


Autor: Petr Hejna

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Harlej - Zatím je to dobrý tour

Hudba / koncert
Hotel Palcát
02.12.2023 od 19:00 hod.

 

ADVENT na statku v Borotíně

Pro děti / Kulturně společenská akce pro děti i dospělé
Barokní dvůr Borotín (naproti hradu Borotín)
02.12.2023 - 03.12.2023 od 10:00 hod.
vícedenní akce

 

Tomáš Průša: Peru

Ostatní / setkání / beseda u čaje
kino Nadějkov
02.12.2023 od 17:00 hod.

 

Výtvarný kurz - Výroba sněhuláka

Pro děti
Dům kultury Milevsko
02.12.2023