PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


První letošní výstava v Divadle Oskara Nedbala je poctou havranovi. Vystavuje Skavova a Klíma

První letošní výstava v Divadle Oskara Nedbala je poctou havranovi. Vystavuje Skavova a Klíma

Úterý, 17.01.2023 / fotoreport + článek

 

První výstavu roku 2023 v táborském Divadle Oskara Nedbala si vzala na starost přední české sochařka Paulina Skavova a jihočeský výtvarníky Pavel Klíma. Začala ve čtvrtek 12. ledna, nese název Opus Corvi a v galerijních prostorech ji uvidíte do 26. února. Na vernisáži zahrálo trio hudebnic Otázka času, tedy Klára Bielińska (violoncello, zpěv), Denisa Gyürkeová (klavír, zpěv) a Markéta Mužátková (perkuse, kytara, zpěv). 

Na výstavě divák zhlédne obrazy i plastiky, které jsou poctou či studií havrana či krkavce. "Havran je často vnímán negativně, takže mé zpodobení je snahou toto prolomit, je reminiscencí Sedmera krkavců. Havrani mají mnoho pozitivních věcí - jsou například velice inteligentní, nebo že jsou věrní svému druhovi, družce - v páru žijí celý život," říká spoluautorka výstavy Paulina Skavova, která se s výstavou plastik vrátila do galerijních prostor DON po 22 letech.

Výtvarník, pedagog a politik Pavel Klíma se tradičně věnuje velkoformátovým malbám, avšak tentokrát v netypickém žánru. "Nynější práce je oproti mé klasické tvorbě více abstraktní. Jsou to obrazy tvořené přímo pro tento prostor. Krkavce vnímáme často s předsudky, například krkavčí matka je v živočišné říši jednou z nejlepších. Nemám předsudky rád, takže tato výstava může mít i tento přesah," dodal.

Sochařka Paulina Skavova (1976) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Karla Nepraše a Milana Knížáka. V roce 2003 získala státní švýcarské stipendium a absolvovala postgraduální studia v Hochschule für Gestaltung und Kunst Luzern (2003 - 2004). Realizovala řadu soch a reliéfů do veřejném prostoru (např. Trutnov, Manchester, Písek, Praha, Hradec Králové, Náchod). Je autorkou pamětních desek (Radovan Lukavský, Josef Mašín, Karel Ančerl nebo Miloš Havel). Spolupracuje také s filmovými produkcemi (Protektor, Odcházení, Krypton, Knightfall, Carniwall Row) a divadelními produkcemi (zejména se Spitfire Company). Je zastoupena v českých i zahraničních soukromých sbírkách a institucích. Je členkou týmu Alšovy jihočeské galerie. 

Pavel Klíma (1971) je politik, pedagog a výtvarník. Žije v Oboře u Tábora. V letech 1991 - 1996 studoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Je členem výtvarné skupiny KOSA, Asociace jihočeských výtvarníků, sdružení výtvarníků FF16 a kurátorem v Galerii Malšice. Své obrazy prezentoval na téměř stovce samostatných nebo kolektivních výstavách a obdržel za ně několik zahraničních ocenění.

Galerie je otevřena vždy v úterý a čtvrtek od 16 do 18 hodin a hodinu před každým představením. 
Fotografie


Autor: David Peltán

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


The Gangnails + Garage Rattlesnakes

Hudba / koncert / punk - rock - rock´n´roll
MC Orion Tábor
04.02.2023 od 19:30 hod.

 

Fousatej Hat

Hudba / koncert
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
04.02.2023 od 20:00 hod.

 

Kurz - Kabelka bez jehlic a nití

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
04.02.2023 od 16:00 hod.

 

Ondra Kříž solo

Hudba / koncert / pop - soul - jazz - blues - rock
Kamenáč
04.02.2023 od 20:00 hod.