PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Akce Noc divadel slaví deset let i na jihu Čech. Letošním tématem jsou Hrdinové

Akce Noc divadel slaví deset let i na jihu Čech. Letošním tématem jsou Hrdinové

Pátek, 18.11.2022 / článek

 

V sobotu 19. listopadu se uskuteční jubilejní desátý ročník festivalu Noc divadel, tentokrát s podtitulem Hrdinové. Program připravilo přes 80 divadelních souborů, divadel a institucí z 30 měst České republiky. Tradičně se k akci připojují také jihočeská divadla.

Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu už deset let. Tématem letošního ročníku Noci divadel jsou Hrdinové. Návštěvníci se tak budou moci seznámit jak s hrdiny divadelních her i divadelní práce a jejího zákulisí. A jako každým rokem se do tématu promítnou i aktuální společenské otázky, které divadelní scéna reflektuje.

Téma letošní Noci divadel přivedlo organizátory také ke spolupráci s projektem Paměť národa, ve kterém nezisková organizace Post Bellum dokumentuje a vypráví příběhy pamětníků. „Mnoho divadel se zapojí do sbírky ke Dni válečných veteránů, která probíhá během listopadu po celé ČR. Pořízením květu vlčího máku návštěvníci Noci divadel mohou vyjádřit úctu těmto hrdinům. Výtěžek je použit na přímou pomoc pamětníkům a na zachování jejich příběhů. V budově IDU také proběhne doprovodný program připravený ve spolupráci s lektory Paměti národa,“ vysvětluje Martina Pecková Černá z Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU), který Noc divadel v České republice od roku 2013 koordinuje.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích například připravilo program nazvaný Neviditelní hrdinové JD - diskusi se zaměstnanci divadla, kteří během představení nejsou obvykle vidět. Na studiové scéně Na Půdě přivítá také budoucí hrdiny Jihočeského dibadla - mladé absolventy kurzů A3D s představeními, jež připravili v loňském roce. V neposlední řadě se představí i hrdinové z inscenací jeho souborů, jejich vzkazy bude divadlo promítat na budeovu z ulice Dr. Stejskala. Program začne v 17 hodin. 

Táborské Divadlo Oskara Nedbala startují program v 10 hodin kostýmované prohlídky divadla s manželi Nedbalovými. Od 17 hodin pak program nabídne pohádku pro děti, tvůrčí dílny, výstavy, unikátní divadelně výtvarné vystoupení uskupení V.O.S.A., setkání s Jihočeskou filharmonií, perfomance či koncert předního českého výtvarníka Františka Skály s Třaskavou směsí a koncert lídra kapely Bert&Friends Alberta Romanutti.

Městské kulturní středisko Vodňany se od 13 hodin připojí k festivalu interaktivní hrou pro děti Hrdina: Harry Potter. Od 15 hodin pak milovníky tohoto hrdiny čeká filmový maraton a v 16 hodin se představí loutkové divadlo Pimprltala s pohádkou a s Kašparkovo dílničkou.  

Švestkový dvůr v Malovicích na Prachaticku odstartuje program v 16 hodin Pohádkou pro odvážné. Následovat budou představení Umýt v hedvábí, zabalit do vína a NoW. 

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Třeboni nabídne 18 do 21 hodin projekce vyprávějící o divadle, oponě, o Třeboni roku 1872 v kontextu českých i světových dějin, o hrdinství polárních badatelů i hrdinech všedního dne. K vidění budou i běžně nepřístupné prostory. Unikátní historická opona bude po celou dobu stažena a nasvícena.

Program na akci je zdarma a jeho plné znění najdete na www.nocdivadel.cz.

Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Přes 50 tisíc lidí v České republice najde každoročně třetí listopadovou sobotu cestu do divadla. Noc divadel v ČR je největší akcí v rámci European Theatre Night.


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Jana Šrámková: Fánek hvězdoplavec / křest

Ostatní / autorské čtení
Jednota
01.12.2022 od 18:00 hod.

 

Úvěr - Jardi Galcerán

Divadlo / komedie
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
01.12.2022 od 19:30 hod.

 

Přičichněte k aromaterapii

Ostatní / setkání / Diskusně vzdělávací večer
Dům kultury Milevsko
01.12.2022 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert Ally

Hudba / koncert
Milevské kino
01.12.2022 od 19:30 hod.