PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Národní třída podeváté ožije oslavami 17. listopadu. Praha nabídne stovky akcí

Národní třída podeváté ožije oslavami 17. listopadu. Praha nabídne stovky akcí

Středa, 16.11.2022 / článek

 

Spolek Díky, že můžem opět pořádá ve čtvrtek oslavy 17. listopadu na pražské Národní třídě multižánrovým programem. Letos se vrací především živé umění, audiovizuální instalace, divadlo nebo koncerty. Po celý den čeká bohatý program i na rodiny s dětmi. Pietní místo, kam lidé přicházejí položit věnce nebo květiny, dostane také online podobu s možností zapálit svíčku na dálku. Kromě historie a připomínky sametové revoluce se akce zaměří na aktuální společenské výzvy. Nebudou chybět debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské válečné agresi na Ukrajině.

Třiatřicet svobodných let oslaví Korzo Národní s heslem „O svobodu se musíme starat“. Organizátoři ze spolku Díky, že můžem díky němu chtějí zdůraznit demokratickou cestu země, zároveň však nepřehlížet současnou, v mnohém bezprecedentní, společenskou situaci. „Korzo Národní na návštěvníky čeká s multižánrovým programem rozprostřeným od Národního divadla po Jungmannovo náměstí. Připomínka výročí revoluce zároveň probíhá za okolností, které jsou v mnohém nesrovnatelné s minulými ročníky. Zachováváme ale občanskou charakteristiku oslav. Rádi přivítáme návštěvníky, kteří chtějí důstojně uctít památku 17. listopadu nebo využít svátek k poklidnému přemýšlení o současných výzvách naší společnosti,“ vysvětluje Jan Hlaváček, ředitel Korza Národní.

Pieta uprostřed Národní ulice se i letos dočká sokolské a skautské stráže. Uctít listopadové události půjde také na dálku, a to položením svíčky se vzkazem k pietnímu místu prostřednictvím dobrovolníků. Dění v okolí piety bude možné sledovat na sociálních sítích spolku Díky, že můžem nebo webu www.korzonarodni.cz.

Národní třída se zahalí do svátečně laděných národních barev. Ve 13 hodin zazní státní hymna v podání zpěvačky Marty Kloučkové. Celým Českem se na státní svátek, jako již tradičně, rozezní Modlitba pro Martu, kterou v symbolických 17.11 hodin zazpívá z Paláce Metro herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová. Živě ji bude přenášet také veřejnoprávní televize. V ten samý moment se radiovým éterem na stanicích rozline originální verze písně s hlasem Marty Kubišové.
Živou reprodukcí se připojí také kandidátská města na Evropské hlavní město kultury - Broumov, České Budějovice, Brno a Liberec.Zpěvu bude v letošním roce předcházet na Národní procesí sboru Veselé chvíle (studenti a absolventi DAMU), odkazující na studentský průvod v roce 1989. Cestou sbor zazpívá ikonické revoluční skladby nebo také ukrajinské lidové písně jako vyjádření solidarity vojensky okupovanému státu.

Tradiční Sametový brunch se vrací na ulici. Výtěžek putuje na pomoc matkám samoživitelkám díky spolupráci s neziskovou organizaci Fandi mámám. K jídlu se chystá pohoštění z Antonínova pekařství a k poslechu zahraje Akademický orchestr ČVUT. Brunch proběhne u paláce DRN. Na náměstí Václava Havla jako každý rok se představí neziskové organizace a jejich činnost. Potkat se můžete se zástupci Člověka v tísni, Jsme fér, AMO, Amnesty international, Rekonstrukce státu a dalších. V letošním roce si zároveň připomínáme 10. výročí Evropské občanské iniciativy, nástroje participativní demokracie, který pomáhá občanům z celé EU zasazovat se za společnou věc a spoluutvářet evropskou politiku. Ambasadorka evropské občanské iniciativy pro ČR Barbora Genser z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM bude návštěvníkům vysvětlovat, k čemu evropské občanské iniciativy slouží. Dozví se též o těch nejnovějších občanských iniciativách, budou se moct zúčastnit kvízu a prostřednictvím aktivit sdílet své nápady.

Pro malé i velké

Korzo Národní připravilo bohatý program i pro rodiny. Jako každý rok budou v odstavěné tramvaji před Novou scénou probíhat výtvarně-edukativní workshopy pro děti od 6 do 14 let. Tramvaj se pod záštitou Skautského institutu v Rybárně promění v zakázanou skautskou klubovnu z dob minulých a přiblíží dětem netradiční formou odbojové aktivity. Na Náměstí Václava Havla čekají Sametové arkády - interaktivní instalace Činohry Národního divadla. Připomenou se zde hry jako Letris, Velvet Kamikaze nebo Havel Race. Vzdělávací body programu se uskuteční v Provozní budově B Nové scény, kde děti zažijí nevšední hodinu dějepisu. Ředitel a studenti Přírodní školy společně přiblíží žákům prvního stupně novodobé dějiny naší země. Dismanův rozhlasový dětský soubor ČRo připravuje speciální vydání vlastního podcastu Děti se ptají. Díky tomu nahlédnou návštěvníci do natáčení živého speciálu a zjistí, co malé redaktory a jejich vrstevníky opravdu zajímá. Hosty budou Marta Veselá Jirousová a Jáchym Topol.

V odstavěné tramvaji před Národním divadlem se ve spolupráci s Muzeem XX. století a Ústavem pro studium totalitních režimů budou konat vzdělávací přednášky a procházky o minulém režimu. Přednáška se zaměří na Gorbačovu perestrojku. Procházka památnými místy přiblíží události února 1948. Historická laboratoř bude zkoumat vliv minulosti a dějin na naše životy. Ve spolupráci s Radiožurnálem bude od 15 hodin probíhat zpravodajská rekonstrukce revoluce s názvem Znovu Národní ’89. U příležitosti sametové revoluce bude i veřejnosti přístupná budova Archivu bezpečnostních složek v ulici Na Struze. Projekt Samet na školách připravuje přednášku Ženská práva dříve a dnes s Michaelou Efrati.

Obývák Václava Havla s literárním programem zaplní podchod pod Novou scénou ND. Úryvek ze zatím nevydané knihy Peklo existuje v něm přečte Jáchym Topol. Novinku Ivana Pospíšila Příliš pozdě zemřít mladý se vzpomínkami na prostředí undergroundu přečte herečka Kateřina Císařová, dále se textů ujmou například František a Klára Trojanovi nebo Jana Plodková. Nejmladší návštěvníky potěší ukázka Pižďuchů, jediné dětské knihy Václava Havla. Studenti a studentky DAMU připravují krátké inscenace her, které vznikly v rámci rezidence Národního divadla od běloruských autorů, kteří nemohou ve své zemi svobodně psát.

V divadelním sále Nové scény proběhne debatní blok připravený s českými médii a zaměřený na aktuální společenské výzvy. Ve spolupráci s Deníkem N, týdeníkem Respektem, Seznam Zprávy a ČRo Radio Wave se bude diskutovat o nadcházejících prezidentských volbách, klimatické krizi, válečné agresi na Ukrajině nebo o výročí rozdělení Československa a jeho dopadech. Z diskuzí také vzniknou podcasty. V debatě Ukrajina (ne)zmizela! bude Ondřej Kundra se svými hosty řešit otázky aktuální situace na Ukrajině. Cesta k nízkouhlíkové ekonomice je název druhé debaty, kde se bude řešit příčiny komplikované cesty české společnosti ke klimatickým otázkám. Lenka Kabrhelová z podcastu 5:59 a Zuzana Kovačič Hanzelová z Deníku SME budou v debatě Česko a Slovensko 30 let poté reflektovat vývoj obou států po revoluci. Prezident/ka mladé generace? je otázka, kterou si bude Filip Titlbach klást v rámci debaty podcastu Studio N.
V Provozní budově B se živě nahraje podcast Přepište Dějiny s titulem Zpátky do Evropy.

Nechybí koncerty

Na Národní třídu se po dvou letech vrátí živá hudba. A to hned na dvou stageích. Návštěvníci se tak mohou těšit například na Sisu Feher a Vladka Mikláše s jejich projektem Bardo, mladé hudebníky Amelii Sibu nebo Člověka krve. Vystoupí také satirické duo Jelení Lawyers i karikaturista Mirek Kemel nebo kapela Island Mint a další. Sbor Unie Českých pěveckých sborů (Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl) doprovodí v rámci oslav svobody kapelu WxP. Zazpívají a zahrají například písně od kapely Beatles nebo Queen. Oslavy budou patřit i tanci a to v rytmu swingu a argentinského tanga v Národní tančírně ve Skautském táboře. A ani letos nebude chybět zakončovací večírek Korza Národní, který proběhne v Rock Café, kde vystoupí například Mutanti hledaj východisko.

Ulice se na den znovu promění v živou galerii. K vidění bude autorská výstava Střípky revoluce, Opráski 89± satiricky a s nadhledem reflektují normalizaci, revoluční rok 89 a raná porevoluční léta. Výstava Dlouhá cesta ke svobodě mapuje dějiny Ukrajiny ve 20. století a její dlouhou cestu ke svobodě. V rámci letošní spolupráce bude k vidění i výstava ODYZZEY umělce Davida Strauzze v Rock Café. Ve Špálově galerii bude pro zájemce po celý den vstupné zadarmo.

Zvuková instalace Anton VB uvnitř vozu složená z autentických výpovědí účastníků demonstrací i příslušníků zasahujících složek a dění na ulici dotvoří satirické pouliční divadlo s obrazy minulého režimu. Instalace Podobnosti 2.0 ukáže události roku 1989 v kontrastu s dnešní dobou. Letošní novým projektem je telefonní budka Voláme o pomoc umístěná na náměstí Václava Havla, která pomocí telefonátů a reálných výpovědí přibližuje každodenní realitu lidí žijících v sociální nouzi či na okraji společnosti. Audio instalace v kostele sv. Voršily představí největší petiční akci před rokem 89, tzv. Moravskou výzvu.

Diváci si budou moct v klidu od ruchu Národní třídy užít i divadelní představení. Divadlo Na zábradlí v rámci oslav uvede Europeanu neboli evropské dějiny dvacátého století líčené s nadhledem, humorem i sžíravou ironií. Po představení proběhne diskuze a živé nahrávání s autory podcastu Bruselské chlebíčky Viktorem Daňkem, Zdeňkou Trachtovou a Filipem Neradem, o tom jak vidíme současnou Evropskou unii a naši republiku. Divadlo NoD zve na unikátní zážitek na pomezí divadla a LARPu o tom, že demokracie není samozřejmost ale věc, za kterou je nutno stále bojovat. Nechce se vtáhnout do Městečko Palermo usíná a prožijte celý příběh na vlastní kůži.

Závěr svátečního dne bude patřit děkovné bohoslužbě v Kostele sv. Martina ve zdi v Martinské ulici. Kázání povede signatář Charty 77, evangelický farář Bohdan Pivoňka. Další informace o programu naleznete na www.korzonarodni.cz.

PROGRAM KORZA:

Obývák Václava Havla
11:00 - 11:30 Jiří Vyorálek: Projev k převzetí Sonningovy ceny (Václav Havel)
11:30 - 12:00 František a Klára Trojanovi: Novičok nebo kulka (Ondřej Kundra)
12:00 - 12:30 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence I.
12:30 - 13:00 Václav Vašák: Kéž je všecko ku prospěchu obce (Petr Blažek)
13:00 - 13:30 Sam a Max Budimanovi: Pižďuchové (Václav Havel)
13:30 - 14:00 Tomáš Ráliš: Bezpečnostní pásy
14:00 - 14:30 Apolena Rychlíková: Slepé skvrny (Daniel Prokop)
14:30 - 15:00 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence II.
15:00 - 15:30 Jana Plodková: Děj se co děj (Dana Němcová)
15:30 - 16:00 Jáchym Topol: Peklo existuje
16:00 - 16:30 Kateřina Císařová: Příliš pozdě zemřít mladý (Ivo Pospíšil)
16:30 - 17:00 Michael Žantovský: Setkání s Gorbačovem (Václav Havel)
18:00 - 18:30 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence III.
18:30 - 19:00 Eva Salzmannová: Projev na konferenci Europe's New Democracies (Václav Havel)

Debaty

13:00 - 13:45 Týdeník Respekt: Ukrajina (ne)zmizela!
14:30 - 15:15 Podhoubí (ČRo Radio Wave): Cesta k nízkouhlíkové ekonomice
16:00 - 17:00 5:59 (Seznam Zprávy) x Deník SME: Česko a Slovensko 30 let poté
17:45 - 18:30 Studio N (Deník N): Prezident/ka mladé generace?

Divadlo
17:30 - 18:30 ND Young: Práce všeho soudruhu
18:00 - 21:30 Divadlo Na zábradlí: Europeana + živé nahrávání Bruselských chlebíčků
18:30 - 19:15 ND Young: Znepokojivý večer
19:30 - 22:00 Divadlo NoD: Městečko Palermo usíná

Hudba živě
10:00 - 10:45 Tomáš J. Holý
10:45 - 11:30 Člověk krve
11:30 - 12:15 Jelení Lawyers
12:15 - 13:00 Louka Band
13:00 - 15:00 Národní tančírna
13:45 - 14:30 Sbor KOS a kapela WxP
15:15 - 16:00 Bardo
16:00 - 16:45 Karolína Beranová
17:30 - 18:00 Mirek Kemel
18:15 - 19:00 Island Mint
19:00 - 19:45 Amelie Siba
20:00 - 22:30 Afterparty v Rock Café


PROGRAMY DALŠÍCH ORGANIZACÍ:

J.A.R. - výroční koncert
Místo: Lucerna - velký sál
Organizátor: kapela J.A.R. 
Info: Tradice je tradice. Přední funková úderka J.A.R., která v den 17. listopadu každoročně slaví výročí založení, vystoupí v pražské Lucerně. Třicátétřetí narozeniny mají podtitul Jesus Kristus Neexistu. After je v režii Dj Macea a Majkla Ví. Více ZDE.  


21 děl pro Ukrajinu

Místo: Topičův salon, Praha
Čas: výstava 9:00 - 18:00 hodin, aukční večer od 19:00 hodin
Organizátor: 1. Art Consulting
Info o akci: Tři významní ukrajinští výtvarníci přivážejí po zastávce v Berlíně a Paříži svá díla do Prahy, kde budou 17. listopadu, v den boje za svobodu a demokracii, vydražena ve prospěch bojující Ukrajiny. Přítomni budou všichni tři vystavující ukrajinští umělci a jejich kurátoři: Volodymyr Budnikov (malíř), Vlada Ralková (malířka), OIexandr Čekmenov (fotograf), Oksana Trypolská (Galerie Trypolska, Paříž), Helena Staubová (Galerie Omnius, Arles). Výstava bude pro svobodymilovnou veřejnost otevřena od 9 do 18 hodin. Aukční večer se koná týž den od 19 hodin, samotná aukce začne v Topičově salonu ve 21 hodin a bude přenášena prostřednictvím aukčního portálu LiveBid. Více informací na www.livebid.cz. Výtěžek z aukce bude předán bojující Ukrajině.

Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za 33 let svobody

Místo: Chrám Panny Marie Sněžné, Jungmannovo náměstí, Praha
Čas: 10:00 hodin
Organizátor: Jan Wolf, Jan Potměšil, Jan Sixta
Info o akci: Mše svatá, která bude slavena ve čtvrtek 17. listopadu od 10.00 hodin v chrámu Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze. Hlavním celebrantem bude J.E. Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český. Po skončení mše vyjde průvod k památníku 17. listopadu na Národní třídě, kde uctíme památku tohoto významného dne.

Svobodný listopad 2022
Místo: Albertov, Praha
Čas: 10:00 - 20:00 hodin
Organizátor: studenti Univerzity Karlovy
Info o akci: Tradiční připomínkové setkání k příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva na Albertově.
- 10:00 Zahájení
- 12:00 Zahájení pietního aktu na podiu Sbor Univerzity Karlovy Proslov rektorů a zástupců RVŠ Kladení věnců
- 13:00 Přepište dějiny: Mezi Sametem a rozdělením státu: Michal Stehlík a Martin Groman
- 14:00 Kam zmizela svoboda? Debata o (ne)demokracii v postsovětském prostoru: PhDr. Michael Romancov, Ph.D. - politický geograf, PhDr. Petra Procházková - novinářka, Deník N

Můstek 2022: Česko, Evropa, Ukrajina, Svět
Místo: spodní část Václavského náměstí, Praha
Čas: 14:00 - 20:00 hodin
Organizátor: Pulse of Europe
Info o akci: Svobodné Česko přetrvá jen v demokratické a sjednocené Evropě a svobodném světě. Loni poprvé, letos podruhé, tudíž nová tradice je zahájena.
"Sametový" Můstek spojuje výročí 17. listopadu s aktuálním evropským a světovým děním. Protože naše svoboda není jen o nás. Nejsme ani oslavou, ani demonstrací. Jsme stánkové městečko, kde se můžete aktivně zapojit. Co pro vás máme?
1. Stánky proevropských organizací na kterých můžete podpořit petice ze větší evropskou integraci a euro.
2. Stánek Pražského Majdanu na kterém můžete osobně přispět na pomoc Ukrajině.
3. Stánek íránské opozice, na kterém se můžete blíže seznámit s aktuální revoluci v Íránu.

Sametové posvícení 2022: VÝLET JEŠTĚ NESKONČIL!
Místo: průvod začíná v parku Kampa v Praze
Čas: 15:00 - 19:00 hodin
Organizátor: Sametové posvícení
Info o akci: Průvod Sametové posvícení i letos projde 17. listopadu Prahou. Ač jsme letos obrousili ostří satiry a humoru, o to víc jsme do tvorby masek a lateren vložili kreativní empatie. Cítíme, že válka na Ukrajině se týká i nás a naší demokracie, proto jsme se letos propojili se studenty, dětmi i rodiči z Ukrajiny. Jaké to je opustit domov a vydat se na nejistou cestu do bezpečí? Co si vzít s sebou jako vzpomínku? Motiv „výletu, který ještě neskončil", jak zní motto letošního průvodu, společně výtvarně pojali čeští a ukrajinští výtvarníci. Do tvorby se zapojila dvě pražská gymnázia, základní škola, ale i kroužek při DDM a řada dalších zájemců z veřejnosti. Trasa průvodu: Kampa – Karlův most – Křižovnické náměstí – Smetanovo nábřeží – Betlémské náměstí – Masarykovo nábřeží – Národní – 28. října – Na Příkopě – Hybernská 4. Více informací na www.sametoveposviceni.cz.

Koncert pro budoucnost
Místo: Václavské náměstí, Praha
Čas: 16:30 - 21:30 hodin
Organizátor: Nerudný fest.cz z.s.
Info o akci: Koncert pro budoucnost je občanské setkání a tradiční vrchol oslav sametové revoluce, která každý rok otevírá diskuzi o klíčových otázkách současnosti i společné budoucnosti. Stojíme za hodnotami získanými za sametové revoluce — za demokracií, úctou k právu, svobodou, pravdou i láskou. A právě tyto hodnoty chceme společným setkáním oslavit. Vystoupí: Pussy Riot, Ben Cristovao feat. David Koller, Lenka Dusilová BAND, Chinaski, Michal Horák, Hrubá hudba, Čhave Romane, P/\ST, FVLCRVM feat. Annet X a další... Více informací na www.koncertprobudoucnost.cz.


Autor: -i, David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Festival Na dvanácti strunách

Festival / Kytarová hudba - vážná, folk, jazz
křížové chodby Dominikánského Kláštera, Piaristické náměstí
06.06.2023 - 27.06.2023 od 20:15 hod.
vícedenní akce

 

S láskou Mary - Paul Elliott

Divadlo / komedie
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
06.06.2023 od 19:30 hod.