PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kvarteto Martinů se věnovalo Dvořákovi. Program vyveze za velkou louži

Kvarteto Martinů se věnovalo Dvořákovi. Program vyveze za velkou louži

Neděle, 13.11.2022 / fotoreport + článek

 

Repertoárový záběr Kvarteta Martinů je pestrý, o čemž svědčí jak nahrávky, tak pódiový přednes palety autorů, než je pouze Bohuslav Martinů, jak by se snad nabízelo. Písecký koncert v kostele sv. Trojice byl plně věnován Antonínu Dvořákovi a právě s tímto programem se umělci znovu představí v Novém světě, tedy za Velkou louží, sérií koncertů na festivalu věnovanému Dvořákovi. Nutno podotknout, že každý z večerů nabídne jiný repertoár.

Kvarteto Martinů tvoří kromě vedoucího Lubomíra Havláka, houslistka Adéla Štajnochrová, violista Zbyněk Paďourek a violoncellistka Jitka Vlašánková. V Písku s nimi vystoupil také klavírista Karel Košárek, spolupracují s Českou filharmonií a mnoha jinými orchestry i umělci jako Pavel Šporcl, Jiří Bárta, Magdalena Kožená a další.

Na koncertu v Trojici byl z Dvořákova brku na programu Klavírní kvintet A dur op. 5, Rondo g moll pro violoncello a klavír a zazněl rozsáhlý Klavírní kvartet Es dur, op. 87. Ovšem došlo i k neplánované vložce vprostřed koncertu, kdy po rondu následoval Dvořákův Klid lesa z cyklu inspirovaného Šumavou. Autor by byl jistě, stejně jako nadšené publikum, spokojen, s jakým nasazením a profesionalitou byla jeho tvorba naservírována píseckému publiku, odchovanému mnoha koncerty věnovanými s posledními roky života s Pískem spojenému houslovému virtuosovi a pedagogovi Otakaru Ševčíkovi. Video záznam ZDE. Do Písku kvarteto pozvalo Centrum kultury města Písek.

Nelze pochybovat, že zaoceánští milovníci hudby při dalším koncertu Kvarteta Martinů budou nadšeni a porozumí naší hudbě a ji interpretujícím umělcům obdobně, tak jako roku 1787 Pražané Mozartovi. To lze ostatně předvídat i z častých pozvání tohoto léty i dovedností členů vyzrálého souboru.


Foto: Tom Droppa
Rozhovor s Lubomírem Havlákem čekejte již brzy na Kulturne.com 


Fotografie


Autor: Petr Hejna, Tom Droppa

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Jana Šrámková: Fánek hvězdoplavec / křest

Ostatní / autorské čtení
Jednota
01.12.2022 od 18:00 hod.

 

Úvěr - Jardi Galcerán

Divadlo / komedie
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
01.12.2022 od 19:30 hod.

 

Přičichněte k aromaterapii

Ostatní / setkání / Diskusně vzdělávací večer
Dům kultury Milevsko
01.12.2022 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert Ally

Hudba / koncert
Milevské kino
01.12.2022 od 19:30 hod.