PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská setkání se vrací do formy. Na festivalu nepřijdete o velká jména, průvody i ohňostroj

Táborská setkání se vrací do formy. Na festivalu nepřijdete o velká jména, průvody i ohňostroj

Úterý, 13.09.2022 / článek

 

Mezinárodní historický festival Táborská setkání se vrací v plném rozsahu tak, jak na něj byla veřejnost zvyklá. Při 31. ročníku se hejtman Jan Žižka ujme vlády nad městem od pátku 16. do neděle 18. září. V programu pro všechny generace nechybí koncerty známých kapel, ohňový a kostýmovaný průvod či ohňostroj.  

"Pátek bude tradičně temnější a husitský, sobota představí soubory a pomalu se přesune k moderní době, neděle bude odpočinkován a vzdělávací. Jsem ráda, že se vracíme k velkému formátu slavnosti tak, jak to bylo před pandemií koronaviru. Malý byl fajn, ale spíš pro místní, což ne zcela koresponduje s názvem - setkáními. Letos se tak vrací průvody, videomapping, rytířský turnaj, šermířská klání, ulička hříchu, trhy i ohňostroj," říká vedoucí táborského odboru kultury Radka Šimková. Starosta Štěpán Pavlík doplnil, že malá forma Táborských setkání v uplynulých covidových letech ukázala, že program nemusí být nutně v historickém centru města, ale dobře funguje i na jiných místech jako například v lesoparku Pintovka. Tam se proto program vrátí také letos.     

Běloruská kapela nezahraje. Je ve vězení

Festival zahájí v pátek v 19 hodin na Žižkově náměstí brněnská kapela Deloraine. Po 21. hodině přivede Jan Žižka pochodňový průvod na Žižkovo náměstí a v půl desáté se na budově Staré radnice odehraje videomappingový příběh nazvaný Z hlubin Jordánu, který připomene 530 let od založení údolní nádrže Jordán. Večerní program na náměstí ukončí ukrajinská středověká kapela Spiritual Seasons.

"Původně měla hrát kapela z Běloruska, která už měla na slavnostech vystoupit dvakrát a vždy jí to překazila koronavirová opatření. Letos opět nevystoupí, protože její členové jsou věznení za účasti na demonstraci proti tamnímu politickému režimu," upřesnila Radka Šimková. 

Středověké tržiště na Tržním náměstí (18.00 – 23.00 hod.) nabídne dobový život, středověkou kuchyni, ohňové show a prodej tradičních řemeslných výrobků. Hudební scéna v Lesoparku Pintovka bude patřit od 21.30 hodin koncertu táborských hudebních těles Peshata a Swind Band Tábor.

Nabitá sobota

V sobotu se na Žižkově náměstí představí soubory z partnerských či spřátelených měst (Grodzisk Wielkoposki, Nové Zámky, Škofja Loka), ve 13.30 hodin přijde kostýmovaný průvod, ve 14.30 hodin bude předána Cena města za rok 2022 (in memoriam Bohumilu Smrčkovi a Marii M. Šechtlové) a náměstí bude večer patřit koncertům Michala Hrůzy a kapely Hrůzy, Davida Kollera s kapelou a Karla Kahovce a The Beatles revival.

Děkanská ulice za kostelem Proměnění Páně se promění v uličku hříchů, na Špitálském náměstí budete moci nahlédnout do lékařského učení husitského kazatele, lékaře a astronoma mistra Křišťana z Prachatic (Středověký špitál). Nebude chybět ani oblíbený Dětský ráj, tentokrát ve velkém formátu v Holečkových sadech.

Náměstí Mikuláše z Husi zaplní staročeský jarmark doplněný během celého dne o kulturní program. Na Tržním náměstí najdete Středověké tržiště. Na Velkém šanci se budou od 18 hodin konat šermířská vystoupení, zakončená ve 22.30 hodin noční ohňovou show. Návštěvníky oblíbený rytířský turnaj začne v 16 hodin na louce pod Holečkovy sady. Lesopark Pintovka obsadí teen zóna (14.00 – 18.00 hodin). V letošním roce nebude v programu scházet ohňostroj, který bude odpálen ve 22 hodin z Jordánské pláže (Sokolské plovárny) a z pontonů na hladině Jordánu a nabídne tak podle pořadatel nečekané světelné efekty a úžasnou show.

V sobotu návštěvníci najdou před budovou Střelnice tradiční Výstavu požární techniky profesionálních hasičů Tábor (10.00 – 13.00 hodin). V zahradě Střelnice odpoledne vystoupí Svišti v orchestřišti, Pocta Zuzaně Navarové a Náhodný výběr.

Ve velkém sále Střelnice se pak koná od 13 hodin Velká ochutnávka vína, kterou pořádá Táborský festival vína. Návštěvníci okoštují kvalitní vína od 16 předních moravských, českých a rakouských vinařů, včetně vítězů soutěže Vinař roku 2022. 

Poklidnou neděli zajistí výstavy i koncerty

Neděle bude ve znamení Dnů evropského kulturní dědictví. Jsou připraveny komentované prohlídky o památníku nacistického popraviště a o Jordánu a táborských kašnách. Na Žižkově náměstí vystoupí Jiří Schelinger Tribute Mladen Djelmo ve 14 hodin a táborská formace Corazón v 16 hodin.

Z nedělního doprovodného programu lze upozornit na výstavu hub v botanické zahradě od 8 do 18 hodin, nebo na táborskou veslařskou regatu na hladině údolní nádrže Jordán od 10 do 15 hodin, v rámci které bude pokřtěna nová párová čtyřka věnovaná oddílu městem Tábor. Nebudou chybět ani volně přístupné památky, další výstavy či hry pro děti. 

Změnou letošního ročníku je, že se po dvou letech bude platit opět vstupné, nicméně pouze na program na Žižkově náměstí, kde se odehraje hlavní část programu. Vstupenky lze v předprodeji zakoupit v infocentru na Žižkově náměstí. Pořadatelé však doporučují nákup online na stránkách www.taborskasetkani.eu/vstupne.

Změna vstupného a parkování

Pro letošní rok město Tábor připravilo novinku v podobě online výhodné rodinné vstupenky. Je určena pro rodiny s dětmi ve věku 7 až 12 let (1 až 2 dospělí a max. 3 děti). Podmínkou je nákup online vstupenky a děti v této kategorii budou mít vstupné zadarmo. Nákup online vstupenky je možný do čtvrtka 15. září 23 hodin. Na místě nebude vstupenku možné zakoupit, děti ve věku 7 až 12 let budou mít při nákupu na místě vstupné zlevněné. Děti do šesti let mají vstupné zadarmo, a to i bez nutnosti koupi online vstupenky.

Základní dvoudenní vstupné je 250 Kč (na místě 350 Kč) a zlevněné vstupné (děti 7-12 let, senioři nad 65 let, ZTP) je 150 Kč (na místě 250 Kč). „Letošní cena dvoudenní vstupenky zůstává nadále příznivá a dostupná díky příspěvku města Tábor a finanční pomoci partnerů festivalu,“ uvedla Radka Šimková, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.

Festival tak podražil o 50 korun v předprodeji a 100 korun na místě, a to vlivem udržitelnosti a hospodaření. "Rozpočet slavností je kolem 6 200 000 korun, vstupné z toho činí zhruba tři miliony, to je poměrně velká částka, i proto se už nyní modlíme za dobré počasí a hojnou účast. Dotace města je zhruba dva miliony, milion sto tisíc dávají sponzoři a zbytek peněz jde z pronájmu stánků," doplnila Radka Šimková. 

Bolavou nohou bývá v době Táborských setkání doprava a parkování. "Doprava a obslužnost historického centra bude opět hodně omezena. Informujeme o tom obyvatele od léta a opětovně prosíme o shovívavost a toleranci. Kdo může, ať přijde na festival pěšky, posílená bude také městská hromadná doprava. Nově bude zřízeno odstavné parkoviště na louce u klokotského kláštera, parkovat bude možné v části Dvorce v bývalých kasárnách mezi Náchodským a Pražským sídlištěm. Odtud je to na festival sedm minut chůze," informuje mediální koordinátor města Luboš Dvořák. 

Podrobný program festivalu a aktuální informace najdete na www.taborskasetkani.eu a na www.facebook.com/taborskasetkani.


Autor: David Peltán